Raport Białoruś

”Choroby onkologiczne i zmiany w genach”. Ekolodzy o Czarnobylu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 17:00
Wchodzimy w epokę dzieci i wnuków Czarnobyla - mówili na konferencji w Mińsku przedstawiciele środowisk ekologicznych Białorusi, Rosji, Ukrainy i innych europejskich krajów.
Audio
  • Ekologiczna konferencja o Czarnobylu. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Trwa budowa nowej osłony na reaktorem czarnobylskim
Trwa budowa nowej osłony na reaktorem czarnobylskimFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Została ona zorganizowana w związku z 30. rocznicą awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu, która przypada w najbliższy wtorek.

Aleksiej Jabłokow z Rosyjskiej Akademii Nauk powiedział Polskiemu Radiu, że spuścizna Czarnobyla będzie odczuwalna jeszcze przez wiele pokoleń. "Echo Czarnobyla będzie się odbijać w naszych chromosomach, genach i układzie odpornościowym. Choroby onkologiczne są tylko małą częścią tego wszystkiego" - mówił profesor Jabłokow.

Z kolei Iryna Suchij z mińskiej organizacji ekologicznej "Zielona Sieć" zwróciła uwagę, że na Białorusi od czasu, gdy miejscowe władze zdecydowały się zbudować własną elektrownię atomową, mówi się znacznie mniej o zagrożeniach wynikających z Czarnobyla. "Na jednym z kanałów telewizyjnych była nawet reklama mówiąca, że energia jądrową jest energią życia. To jest szydzenie z ludzi, którzy zginęli w trakcie likwidowania awarii w Czarnobylu i chorują i umierają z tego powodu do dziś" - powiedziała ekolog.

Jej zdaniem, na Białorusi, gdzie ponad jedna piąta terytorium uległa napromieniowaniu w wyniku czarnobylskiej katastrofy, w szkołach powinien być wykładany oddzielny przedmiot dotyczący tego problemu.

IAR/agkm

bialorus.polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Swietłana Aleksijewicz na czele Czarnobylskiego Szlaku

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 23:59
Laureatka literackiego Nobla Swietłana Aleksijewicz będzie honorową przewodniczącą tegorocznego Czarnobylskiego Szlaku w Mińsku – poinformował portal PolskieRadio.pl Wiaczesław Siwczyk, lider Ruchu Solidarności „Razem” po posiedzeniu komitetu organizacyjnego.
rozwiń zwiń