Raport Białoruś

Wicepremier Morawiecki: Polska otwarta na współpracę gospodarczą z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 23:59
Wicepremier Mateusz Morawiecki w Mińsku spotkał się m.in. z szefem białoruskiego państwa Aleksandrem Łukaszenką. Otworzył XX Polsko-Białoruskie Forum Gospodarcze ”Dobrosąsiedztwo 2016” w Mińsku. W tym roku w forum wzięła udział rekordowa liczba ponad 500 uczestników.
Audio
  • Białoruś potrzebuje polskich inwestycji. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Wicepremier Mateusz Morawiecki
Wicepremier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/EPA/NIKOLAI PETROV

- Nic tak nie służy zbliżeniu między narodami (…) jak wymiana gospodarcza, wymiana handlowa i współpraca w zakresie inwestycji. Traktuję to nasze dzisiejsze spotkanie jako bardzo symboliczne, ale też faktyczne otwarcie na szeroką współpracę gospodarczą – oświadczył w poniedziałek Morawiecki.

W oficjalnym otwarciu dorocznego forum wzięli udział: szef wyższej izby białoruskiego parlamentu Michaił Miasnikowicz, białoruski wicepremier Michaił Rusy, a także prezesi Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo-Gospodarczej Kazimierz Zdunowski i Białoruskiej Izby Handlowo-Gospodarczej Uładzimir Ułachowicz.

Morawiecki mówił, że w relacjach polsko-białoruskich nie mniej ważna niż współpraca w dużych strategicznych sektorach - energetycznym, produkcyjnym - jest "współpraca setek, tysięcy, a może nawet dziesiątków tysięcy małych i średnich firm”. Zdaniem wicepremiera "w tej ilości przedsiębiorstw jest siła jeszcze potężniejsza niż nawet w wielkich bankach, firmach ubezpieczeniowych czy energetycznych”.

- Dla mnie bardzo ważne jest, żebyśmy to dzisiejsze otwarcie, które odczułem bardzo wyraźnie również na spotkaniu z Aleksandrem Łukaszenką, wykorzystali dla kolejnych wielu lat, a może nawet dziesięcioleci jak najbliższej współpracy – powiedział Morawiecki.

Wicepremier podkreślał, że Polska jako kraj graniczny UE, przez który biegnie tranzyt na Wschód, i Białoruś, graniczne państwo Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej i kraj otwarcia na Zachód, mają sobie wiele do zaoferowania.

Ocenił, że "nie ma lepszej płaszczyzny niż właśnie ta, kiedy Polska może być krajem tranzytowym dla 500-milionowego rynku UE”, a Białoruś może ułatwić Polsce dostęp do rynku Unii Eurazjatyckiej. - Jest niezwykle ważne, żebyśmy te połączenia budowali” – powiedział Morawiecki. Jak podkreślił, udana współpraca Polski i Białorusi pokaże "naszym potężnym sąsiadom, że budujemy razem przyszłość gospodarczą".

Rośnie wymiana handlowa

Wicepremier Michaił Rusy zwrócił uwagę, że w tym roku doszło do aktywizacji w relacjach białorusko-polskich i toczy się "konstruktywny i progresywny dialog z polskim rządem”.

Dodał, że w 2016 r. wymiana handlowa pomiędzy Białorusią i Polską może przekroczyć 2,5 mld dolarów. - Powinniśmy dążyć do tego, żeby w kolejnych dwóch, trzech latach przekroczyć poziom 4 mld dolarów - mówił.

- Dzisiejsza impreza to prawdziwe święto dla biznesu polskiego i białoruskiego – powiedział PAP Kazimierz Zdunowski o XX Polsko-Białoruskim Forum Gospodarczym . - Mamy ponad 500 uczestników - trzykrotnie więcej niż się spodziewaliśmy. Jak dotąd to rekord – zaznaczył. Stronę polską reprezentuje 275 firm, a stronę białoruską 175. W forum uczestniczą także przedstawiciele władz lokalnych obu krajów.

W obecności wicepremierów podpisano cztery porozumienia o współpracy, m.in. w sprawie utworzenia centrum edukacyjnego IPO, które będzie pomagać białoruskim firmom w wejściu na polską giełdę, oraz modernizacji sieci tramwajowej w Witebsku przez Tines Capital Group oraz Unibep.

Uczestniczący w forum polscy biznesmeni mówili PAP, że liczą, iż „nowe otwarcie” pomoże im w realizacji nowych projektów na rynku białoruskim, który uważają za bardzo perspektywiczny.

Forum gospodarcze Polski i Białorusi jest imprezą cykliczną – odbywa się co roku na przemian w jednym z krajów. Poprzednie spotkanie odbyło się w 2015 r. w Poznaniu.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)/IAR/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wicepremier Morawiecki: zostaliśmy zaproszeni do udziału w prywatyzacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 21:19
Wicepremier Mateusz Morawiecki spotkał się m.in. z szefem białoruskiego państwa Aleksandrem Łukaszenką i premierem Andriejem Kabiakouem. Rozmawiano o gospodarce. Białoruski premier poprosił Polskę o wsparcie jej kandydatury do Światowej Organizacji Handlu, a także zaproponował kupno energii elektrycznej z budowanej w Ostrowcu elektrowni atomowej. Resort rozwoju ocenił w swoim komunikacie, że wizyta urzędników i polskich biznesmenów w Mińsku to nowe "otwarcie" w relacjach Białorusi i Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Resort rozwoju: otwieramy nowy rozdział relacji z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 19:00
Pogłębianie współpracy gospodarczej i inwestycyjnej Polski z Białorusią - to główny temat spotkań wicepremiera Mateusza Morawieckiego szefem białoruskiego państwa Aleksandrem Łukaszenką, premierem Andriejem Kobiakowem oraz wicepremierem Michaiłem Rusym – o tym napisało ministerstwo rozwoju w komunikacie.
rozwiń zwiń