Raport Białoruś

Białoruś: 99 procent spraw sądowych kończy się wyrokiem

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 08:56
Na Białorusi niemal wszystkie sprawy skierowane do sądów kończą się wyrokami skazującymi. W pierwszym półroczu tego roku sądzonych było ponad 21 tysięcy osób. Uniewinniono tylko 36.
Audio
  • Większość wyroków sądu jest skazująca. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Białoruski obrońca praw człowieka Walancin Stefanowicz uważa, że białoruskie sądy "są zaprogramowane, aby karać". Zwrócił uwagę, że podobna tendencja utrzymuje się od lat. Dla przykładu, w roku ubiegłym sądzono ponad 44 tysiące ludzi. Tylko 83 osoby uniewinniono.

Większość skazanych w pierwszym półroczu tego roku - ponad 6 tysięcy osób - trafiło do kolonii karnych. Prawie 4 tysiące otrzymało kary potocznie nazywane "chemią", czyli prace przymusowe. Innych skazano na areszt i kary grzywny.

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Działacze: kara śmierci na Białorusi "jak zabójstwo". Skazani są bez praw

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 15:57
Na Białorusi prawa skazanych na śmierć są łamane na każdym etapie procesu, co sprawia, że jej stosowanie jest nielegalne – oświadczyli w środę przedstawiciele niezależnych organizacji praw człowieka, prezentując w Mińsku raport o karze śmierci na Białorusi. Raport "Kara śmierci na Białorusi: zabójstwa na (nie)legalnej podstawie” sporządzony został przez Międzynarodową Federację Praw Człowieka (FIDH) i Centrum Praw Człowieka "Wiasna".
rozwiń zwiń