X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Mińsk: 200 lat Filomatów i Filaretów. "Część wspólnego dziedzictwa"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 09:51
- Dzięki ideom filomatów Polacy mogli zachować swojego narodowego ducha, siłę, niepodległość. Ale są oni ważni także dla Białorusinów – podkreślił Marusz Adamski, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku. Mówił, że w białoruskich elitach jest świadomość, że jest to część naszego wspólnego dziedzictwa. Większość filomatów wywodziła się z tradycji i z ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego - podkreślił.
Audio
  • Wystawa na 200-lecie Filomatów i Filaretów. Relacja Włodzimierza Paca z Mńska (IAR)
W Mińsku rozpoczęła się dwudniowa konferencja Filomaci i filareci: twórczy los pokolenia w historii i współczesności.
W Mińsku rozpoczęła się dwudniowa konferencja "Filomaci i filareci: twórczy los pokolenia w historii i współczesności”.Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

W Mińsku trwa dwudniowa konferencja „Filomaci i filareci: twórczy los pokolenia w historii i współczesności”. W tym roku przypada 200. rocznica utworzenia towarzystwa, do którego należeli m.in. Adam Mickiewicz, Tomasz Zan i Jan Czeczot.

- Polsko-białoruska konferencja otwarta w Centralnej Bibliotece Naukowej Narodowej Akademii Nauk Białorusi to kolejna odsłona obchodów 200. rocznicy powołania do życia Towarzystwa Filomatów – powiedział Mateusz Adamski, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku, współorganizującego konferencję.

- Dzięki ideom filomatów Polacy mogli zachować swojego narodowego ducha, siłę, niepodległość. Ale są oni ważni także dla Białorusinów – podkreślił Adamski. Jak powiedział, "widzi duże zainteresowanie tym tematem w białoruskich kręgach intelektualnych”.

Uczestnicy spotkania zwracają uwagę, że członkowie Towarzystwa Filomatów zrobili wiele dla kształtowania polskiego ducha, kultury i w przyszłości odrodzenia narodowego Polski. Siarhiej Wieczar, wicedyrektor Narodowego Muzeum Sztuki Białorusi w rozmowie z Polskim Radiem zwraca uwagę, że wielu członków Towarzystwa Filomatów pochodziło z ziem dzisiejszej Białorusi. Dlatego można mówić również o ich wpływie na przyszłość jego kraju. - Białoruskie odrodzenie odbywało się w trochę innych, być może nawet trudniejszych warunkach. Ale wpływ działalności Filomatów był wielki - mówi dyrektor Wieczar.

- Jest tu świadomość, że jest to część naszego wspólnego dziedzictwa. Większość filomatów wywodziła się z tradycji i z ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego - zaznaczył. Wicedyrektor Narodowego Muzeum Sztuki Siarhiej Wieczar podkreślił, że dorobek środowiska filomatów odegrał istotną rolę również w historii Białorusi.

- Zaczęli działać krótko po rozbiorach Rzeczypospolitej, kiedy istniała wspólna przestrzeń kulturalna na tych terenach – powiedział Wieczar. - Zrobili wiele dla przyszłej Polski, ale także dla Białorusi wpływ ich działalności był wielki – ocenił.

Wskazał, że m.in. Zan i Czeczot w swojej twórczości wykorzystywali elementy miejscowego folkloru i kultury, przyczynili się do ich badania i zachowania.

"Ktoś mógł czuć się jednocześnie Polakiem, Litwinem i Białorusinem”


Dr Teresa Rączka-Jeziorska z Instytutu Badań Literackich PAN powiedziała PAP, że dla polskich naukowców to bardzo ważne, żeby "usłyszeć białoruski punkt widzenia, poznać ich dorobek”. - Przyjechałam tutaj, żeby zobaczyć te miejsca, w których oni wyrośli, które chcieli badać – podkreśliła dr hab. Danuta Zawadzka z Uniwersytetu w Białymstoku. Dodała, że dla naukowców ciągle istnieje przestrzeń do nowych badań i poszukiwań.

- My przede wszystkim znamy filomatów z pamięci, ze świadectw ludzkich, ale jestem przekonana, że dokumenty historyczne są ciągle do odkrycia – podkreśliła. Dr hab. Jerzy Borowczyk z UAM w Poznaniu mówił o tym, że "la młodego pokolenia to nie jest łatwe do zrozumienia, że ktoś mógł czuć się jednocześnie Polakiem, Litwinem i Białorusinem”. „Ci młodzi chłopcy, którzy zaczynali wtedy studia na Uniwersytecie Wileńskim, żyli w przeświadczeniu żywej obecności Wielkiego Księstwa Litewskiego jako części pierwszej wielonarodowej Rzeczypospolitej” – powiedział Borowczyk.

Wieczorem w dawnym dworku Wańkowiczów – obecnie filii Narodowego Muzeum Sztuki – odbył się wieczór poetycko-muzyczny poświęcony filomatom. W czasie spotkania zabrzmiała muzyka z epoki – m.in. utwory Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina i Michała Ogińskiego, a także wiersze filomatów.

Uczestnicy konferencji, którą współorganizował Instytut Polski w Mińsku, mogli wysłuchać wieczorem w mińskim Domu-Muzeum Wańkowiczów wierszy Adama Mickiewicza, Tomasza Zana i Jana Czeczota.

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak