Raport Białoruś

Kryptę Radziwiłłów zalewało z powodu awarii. Powstrzymano napływ wody do podziemi kościoła w Nieświeżu, trwa osuszanie, ale budynek wymaga konserwacji [ZDJĘCIA]

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 17:20
Udało się powstrzymać napływ wody do podziemi kościoła Bożego Ciała w Nieświeżu, na zachodniej Białorusi. Prawdopodobną przyczyną zalewania zabytkowej świątyni było pęknięcie zaworu tworzonej instalacji wodnej świątyni. 
Audio
  • Trwa osuszanie krypty Radziwiłłów. Relacja Włodzimierza Paca z Nieświeża (IAR)
Kościół w Nieświeżu:  krypta Radziwiłłów po zalaniu
Kościół w Nieświeżu: krypta Radziwiłłów po zalaniuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Ksiądz Piotr Szarko, proboszcz parafii w Nieświeżu powiedział Polskiemu Radiu, że obecnie trwa usuwanie resztek wody, która wypływa z piaszczystego gruntu pod świątynią. Zapewnił, że nie ma już napływu nowej wody.

Pęknięty zawór z powodu którego pojawiła się woda znajdował się w studzience kilka metrów za kościołem. - Zawór prawdopodobnie rozsadził mróz. Jak było - dokładnie ustalą specjaliści- mówi duchowny. 

Podziemia kościoła stają się coraz bardziej suche. Znajduje się w nich około 100 trumien ze szczątkami przedstawicieli rodu Radziwiłłów. Dzięki ofiarnej pracy miejscowych księży oraz wiernych trumny nie zostały uszkodzone.

Jednak ściany kościoła zostały zawilgocone i wymagają konserwacji. - Konserwatorom wydano polecenie, aby ustalili co należy robić oraz aby przygotowali projekt konserwacji krypty - mówi ksiądz Szarko.

Zwraca uwagę, że Kościół Bożego Ciała w Nieświeżu to pierwszy przykład barokowej świątyni we wschodniej Europie. 

IAR/agkm

WIDEO BIEŁSATU: historia Nieświeża

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: woda zalewa kościół w Nieświeżu z szczątkami przedstawicieli rodu Radziwiłłów [ZDJĘCIA]

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 22:00
Coraz więcej wody napływa do podziemi zabytkowego Kościoła Bożego Ciała w Nieświeżu na zachodniej Białorusi. Na miejscu byli już białoruscy specjaliści, ale na razie nie podjęli konkretnych działań zaradczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przystanek Historia w Grodnie już po raz drugi: Florian Czarnyszewicz, autor "Nadberezyńców"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 18:19
Polacy mieszkający na Białorusi mogli zapoznać się z postacią Floriana Czarnyszewicza, autora książki "Nadberezyńcy".  Czarnyszewicz opisywał losy Polaków żyjących pod zaborem rosyjskim na terenach między Dnieprem i Berezyną na tle rewolucji październikowej, wojny polsko-bolszewickiej i w końcu powstania na tych terenach sowieckiej Białorusi. To już drugi Przystanek Historia w Grodnie. IPN zamierza organizować takie spotkania co kwartał.
rozwiń zwiń