Raport Białoruś

Czarnobylski Szlak, a potem Ostrowiecki Szlak. Białoruś: opozycja planuje serię protestów przeciw budowie elektrowni

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 23:59
Czarnobylski Szlak to tradycyjna akcja białoruskiej opozycji. Była organizowana jeszcze za czasu komunistycznych. Dzięki marszom Czarnobylskiego Szlaku naród białoruski dowiedział się prawdy o katastrofie w Czarnobylu - mówił portalowi PolskieRadio.pl Wiaczesław Siwczyk z Ruchu Solidarności Razem.
Audio
  • Wiaczesław Siwczyk, lider "Ruchu Solidarności Razem", o Czarnobylskim Szlaku (źr. PolskieRadio.pl)
Czarnobylski Szlak w 2013 roku
Czarnobylski Szlak w 2013 rokuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

- Na Białorusi jest możliwa jeszcze inna katastrofa  - już w listopadzie tego roku do powstającej w Ostrowcu elektrowni ma zostać przywiezione paliwo jądrowe. Oprócz tego są problemy ekologiczne w związku z technologiami chińskimi w Swietłogorsku, gdzie jest zakład produkcji celulozy, a w Brześciu ma być zakład produkcji akumulatorów - powiedział portalowi PolskieRadio.pl Wiaczesław Siwczyk z Ruchu Solidarności Razem.


Posłuchaj
01:41 Wiaczesław Siwczyk, lider "Ruchu Solidarności Razem" Wiaczesław Siwczyk, lider "Ruchu Solidarności Razem", o Czarnobylskim Szlaku (źr. PolskieRadio.pl)

 

Czarnobylski Szlak, jak mówił, ma byćp oświęcony tym czterem tematom.

Marsz ruszył o godzinie 18 obok spod kina Kastrycznik (”Październik”). Przechodził  tradycyjną trasą do kaplicy czarnobylskiej, tam odbł się mityng. Na wiecu planowano wystąpienia, w tym działaczy z regionów.

Wiaczesław Siwczyk podkreślił, że opozycja planuje teraz ”Szlak Ostrowiecki”, czyli serię akcji w rożnych miastach Białorusi, które znajdują się pomiędzy Mińskiem a Ostrowcem. Rozpocznie się 26 maja w Zasławiu pod Mińskiem. Organizują go Ruch Solidarności Razem wraz z Partią Zielonych.

Czarnobylski Szlak odbywa się 26 kwietnia w rocznicę katastrofy w Czarnobylu, która mocno dotknęła Białoruś. Wielu jego uczestników protestuje również przeciwko budowie elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi.

Zebrała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nieprzeliczone tłumy. Politolog z Erywania: w Armenii wybuchła ogólnonarodowa rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 23:40
To nie mityng opozycji. Wiece opozycyjne były 10 czy 5 dni temu. A ostatnie trzy dni to ogólnokrajowa rewolucja. Wszyscy się podnieśli, wszystkie uczelnie strajkują, wszystkie drogi są blokowane przez ludzi na znak protestu – powiedział politolog, działacz Stepan Grigoryan portalowi PolskieRadio.pl. 
rozwiń zwiń