Polskie Radio
Section05
NASZ WYWIAD

"HGW zablokowała trasę Marszu z powodów czysto politycznych"

- Hanna Gronkiewicz-Waltz zablokowała trasę przez Most Świętokrzyski z powodów czysto politycznych. Chciała dać sygnał swoim sympatykom, że jest antagonistycznie nastawiona do środowisk patriotycznych, do Marszu Niepodległości. Do tego zaostrzyła napięcie, emocje wokół tego wydarzenia i polaryzuje dalej różne środowiska - mówił w rozmowie z PolskieRadio.pl Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. 
Zobacz więcej na temat:  Marsz Niepodległości ONR Andrzej Duda TYLKO U NAS NASZ WYWIAD

Cios w czułe miejsce Egiptu i nowe potężne zagrożenie

Ostatni krwawy atak na policjantów w Egipcie miał miejsce w pasie strategicznym dla terrorystów – na terenie korytarza łączącego Libię, Egipt, Synaj – o tym mówił w rozmowie z PolskieRadio.pl Michał Wojnarowicz (PISM). Wskazał też na nowe zagrożenie dla Egiptu ze strony islamistów z Państwa Islamskiego, przepędzonych z Syrii i Iraku. Szukają oni teraz nowych terenów dla swej aktywności.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD ŚWIAT Egipt

NASZ WYWIAD Austria jeszcze bliżej Rosji? "FPOe ma umowę z Jedną Rosją"

Przyszły kanclerz Sebastian Kurz deklaruje, że będzie prowadził proeuropejską politykę. Jednak wiele pytań budzi potencjalny koalicjant – niechętny UE, uważający odebrany Ukrainie Krym za "rosyjski” i opowiadający się za zniesieniem sankcji. Pojawia się też wątek wejścia Wiednia do V4. O scenariuszach po wyborach w Austrii mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Łukasz Ogrodnik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Europa wybiera - wywiady Austria grupa wyszehradzka

NASZ WYWIAD Kuchnia czeskich wyborów. Jak miliarder urzekał wyborców?

Andrej Babiš, lider ANO może zostać szefem nowego rządu. - Wielu Czechów uwierzyło, że jest on ciężko pracującym, uczciwym biznesmenem, który zniesmaczony kształtem sceny politycznej, wszedł do polityki, by uratować państwo z rąk złodziei - mówił portalowi PolskieRadio.pl ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Jakub Groszkowski.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Czechy wybory parlamentarne OSW Ośrodek Studiów Wschodnich Wybory w Europie Europa wybiera - wywiady

"17.09 walczyli do końca". Album o sekretach granicy ryskiej

Nieznane fotografie z przedwojennej ryskiej granicy, walka wywiadów Polski i Sowietów, przemyt, budowanie umocnień, propaganda, życie codzienne Korpusu Ochrony Pogranicza, bohaterska walka dwóch KOP-istów zaskoczonych wtargnięciem armii radzieckiej – o tym wszystkim opowiada dr Ihar Mielnikau w nowej książce "Granica była pod Mińskiem 1921-1941”. W albumie są setki zdjęć, opis umocnień granicy i nieznane historie, do których dotarł niezależny białoruski historyk.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD Białoruś ZSRR Związek Radziecki HISTORIA relacje polsko-białoruskie

NASZ WYWIAD Białoruski działacz: jest nowa metoda represji, świat milczy

Liderzy demokratycznej opozycji trafiają coraz częściej do aresztów na Białorusi - alarmuje działacz Wiaczesław Siwczyk w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. Zaznacza, że Białorusini nie podlegają jurysdykcji Trybunału w Strasburgu, co sprzyja bezprawiu w wymiarze sprawiedliwości. Ostrzegł, że brak reakcji Zachodu sprzyja zaostrzeniu represji. 21 października w Mińsku ma się odbyć duża demonstracja opozycji.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś opozycja demokratyczna Wiaczesław Siwczyk NASZ WYWIAD Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD "Ważna wizyta w kontekście relacji turecko-europejskich"

- Takim wspólnym mianownikiem jest m.in. kryzys migracyjny. Polska należy do grona państw, które popierają jego rozwiązanie przy współpracy z Turcją i to również wybrzmiewa w oświadczeniach - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Karol Wasilewski, ekspert ds. Turcji (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Turcja Recep Tayyip Erdogan Andrzej Duda Unia Europejska imigranci w Europie uchodźcy Ukraina Krym Kurdowie

NASZ WYWIAD "Francja może przekonać Niemcy do Europy dwóch prędkości"

Prezydent Emmanuel Macron wykazuje inicjatywę, chce głęboko reformować strefę euro. Pytanie, jak zareagują na to Niemcy. Obecnie kanclerz Angela Merkel wykazuje większą elastyczność wobec francuskich postulatów, także w sprawie zmiany traktatów - zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl ekspert Instytutu Zachodniego, Tomasz Morozowski. Jak dodaje, Macron chce utworzenia budżetu i stanowiska ministra finansów strefy euro.
Zobacz więcej na temat:  Wybory w Europie wybory w Niemczech Niemcy Unia Europejska NASZ WYWIAD Europa wybiera - wywiady Angela Merkel Emmanuel Macron

NASZ WYWIAD Czy sojusz gigantów Niemcy-USA odzyska dawną temperaturę?

 - W kampanii CDU po raz pierwszy w tym roku pojawiły się akcenty antyamerykańskie – dokładniej tony krytyki wobec Donalda Trumpa. To może mieć różne skutki – oceniła w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl prof. Jadwiga Kiwerska z Instytutu Zachodniego. Jak zauważyła, temperatura relacji tych dwóch kluczowych dla polityki Zachodu państw zależy głównie od dalszej inicjatywy ze strony Waszyngtonu.  
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Europa wybiera - wywiady Wybory w Europie wybory w Niemczech Donald Trump Angela Merkel NASZ WYWIAD Rosja Stany Zjednoczone ŚWIAT

NASZ WYWIAD Koalicja w Berlinie zajmie się sprawą kluczową dla Polski?

Coraz większą legitymację, w przypadku polityków wielkiej koalicji, zyskuje postulat, by uzależnić finansowanie Unii Europejskiej od tzw. solidarności – ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Artur Ciechanowicz z Ośrodka Studiów Wschodnich. Jego zdaniem w przypadku formowania rządu CDU/CSU-SPD może on się pojawić podczas negocjacji.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Niemczech NASZ WYWIAD Niemcy OSW Wybory w Europie Angela Merkel Europa wybiera - wywiady Martin Schulz AfD

NASZ WYWIAD "Merkel zawładnęła politycznym centrum niemieckiego elektoratu"

-  Po pierwsze w ciągu 70 lat istnienia RFN, kraj miał 8 kanclerzy. Po drugie, Niemcom żyje się dobrze i nie chcą zmian. Po trzecie, Merkel zawładnęła politycznym centrum niemieckiego elektoratu, czyli jego połową. To wystarcza do wybrania wyborów - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl prof. Arkadiusz Stempin, autor biografii Angeli Merkel. 
Zobacz więcej na temat:  Angela Merkel NASZ WYWIAD wybory w Niemczech Wybory w Europie Europa wybiera - wywiady

NASZ WYWIAD "Ukraina blokuje Rosję, Kreml straszy atomem"

Rosja zajęła Krym, po czym zaczęła operację w Donbasie. By uniknąć dyskusji o bezprawnej aneksji, próbuje zastraszyć Zachód użyciem broni atomowej. Ten sam scenariusz może zastosować i do innych terytoriów, które planowałaby zająć – uważa amerykański ekspert z Fundacji Potomac dr Phillip A. Petersen. Rozmówca portalu PolskieRadio.pl mówi, że politycy Zachodu powinni ostrzec Rosję, że każda jej agresja spotka się z ostrą odpowiedzią i występować w obronie Ukrainy i Białorusi.  
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD ŚWIAT Zapad 2017 USA NATO wojsko Krym Ukraina Rosja Aleksander Łukaszenka Donbas Stany Zjednoczone