Polskie Radio
Section05
NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Z racji zbrojeń Rosji dla Polski bardzo ważny jest program atomowy NATO. W razie rezygnacji Niemiec jest kilka opcji

- Z punktu widzenia Polski element jądrowy polityki odstraszania NATO jest bardzo potrzebny, ponieważ Rosja jest mocarstwem jądrowym, nie tylko zachowała swoje siły nuklearne, ale też modernizuje je intensywnie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Łukasz Kulesa (PISM). Jak zaznacza, Polska kibicuje zapewne temu, by w tworzenie parasola nuklearnego nadal zaangażowane były Niemcy. Jeśli sytuacja uległaby zmianie, przed Polską jest kilka możliwości.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja wojsko USA broń atomowa NATO infografika Niemcy

NASZ WYWIAD Ekspert: nie ma alternatywy dla parasola atomowego USA. Jeśli Berlin wyjdzie z programu, Kreml będzie świętował

Rozmontowanie traktatów przez Rosję i agresywna polityka Kremla powinny skłonić Niemcy do innego zachowania niż obecnie, gdy SPD namawia do wyjścia z programu nuclear sharing. Mowa o składowaniu amerykańskich bomb jądrowych na terenie Niemiec. To część doktryny NATO zakładającej odstraszanie potencjalnego przeciwnika, m.in. Rosji  – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Michał Baranowski, dyrektor biura German Marshall Fund w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja wojsko USA broń atomowa NATO

NASZ WYWIAD Parasol atomowy USA bez Niemiec? W ciągu 10 lat mogą opuścić nuclear sharing. Ambasador USA: może kolej na Polskę

- Ryzyko stopniowego wyjścia Niemiec z programu nuclear sharing jest poważne. Brak decyzji o zakupie nowych samolotów zdolnych do przenoszenia amerykańskich ładunków jądrowych składowanych na terytorium Niemiec oznaczać będzie de facto wyjście z tego programu w ciągu dekady – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich. Dodaje, że z tego rodzaju osłabienia obecności USA w Europie z pewnością ucieszyłaby się Rosja.
Zobacz więcej na temat:  broń atomowa atom NASZ WYWIAD USA Niemcy wojsko Rosja infografika

NASZ WYWIAD Marek Jakubiak: Rafał Trzaskowski jest drugim Ryszardem Petru

- Przypuszczam, że Rafał Trzaskowski, gdyby został prezydentem Polski i na przykład otrzymał jakieś lukratywne stanowisko w Unii Europejskiej, to mógłby zachować się identycznie, jak zachował się w przypadku Warszawy - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Marek Jakubiak, który po raz drugi będzie rywalizował z Rafałem Trzaskowskim o prezydenturę, tym razem w całej Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Trzaskowski Marek Jakubiak wybory prezydenckie 2020 polityka NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Koniec ery Gazpromu. Ekspert: nowa normalność zastępuje relikt polskiego rynku gazu

- Kontrakt przesyłowy, który skończył się w maju, był reliktem sektora gazu w Europie. Dopiero teraz polski odcinek gazociągu jamalskiego będzie funkcjonował w zgodzie z przepisami unijnymi. Kolejnym etapem będzie zakończenie kontraktu na dostawy z Rosji, z końcem 2022 roku – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Gazprom Rosja Wojciech Jakóbik energetyka infografika gaz

NASZ WYWIAD Sen o dywersyfikacji ziści się na Białorusi? ”Ważna jest rola Polski, ważny jest parasol polityczny USA”

Białoruś będzie sprowadzać ropę z USA, też przez Polskę? Szanse wydają się większe niż kiedykolwiek wcześniej. - Wsparcie polityczne Zachodu jest bardzo ważne. USA zaś mają tutaj interes geopolityczny, jak też ekonomiczny. Trzeba pamiętać że około 20 mln ton ropy, których potrzebuje Białoruś, to dość duży wolumen. Oczywiście Polska ma tutaj do odegrania dużą rolę – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Mariusz Marszałkowski z portalu biznesalert.pl
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś NASZ WYWIAD ropa naftowa USA

NASZ WYWIAD Internet jak Dziki Zachód. "Zachowujmy ostrożność jak w ciemnej uliczce". Wystarczy znać kilka zasad

Najważniejsze jest hasło do naszego głównego mailu, do banku, do menedżera haseł. Musi być jak najdłuższe. By zapamiętać, można łączyć słowa, na przykład "czarnykotwidzibiałegopsanazielonejtrawie". Wszystkim radzę hasło dwuskładnikowe, z weryfikacją na przykład przez telefon, przez SMS -  o bezpieczeństwie w sieci mówił portalowi PolskieRadio24.pl redaktor naczelny portalu CyberDefence.pl Andrzej Kozłowski.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo infografika komputery

NASZ WYWIAD Napięcia w Gruzji. Ekspert: opozycja chce doczepić władzy niedemokratyczną łatkę

- Opozycja zaczęła głosić, że część jej przedstawicieli zamyka się za protestowanie, a innym wyciąga się "brudy", aby zamknąć ich w więzieniu. Rządzącym zaczęto przyklejać łatkę partii niedemokratycznej, która nie chce zmienić systemu wyborczego - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Arkadiusz Legieć, analityk ds. Kaukazu i Azji Centralnej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. W Gruzji trwa kolejna odsłona kryzysu politycznego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NASZ WYWIAD Europa Gruzja Micheil Saakaszwili Kaukaz

NASZ WYWIAD 5G to za skromna nazwa dla tego skoku. Trwa wyścig, jakiego dotąd nie było. Wkrótce strategia USA, która wesprze sojuszników

– Stany Zjednoczone pracują nad strategią bezpiecznego wdrażania nowych technologii "Secure 5G and Beyond", która przewiduje asystę także dla sojuszników – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Mirosław Maj, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Strategia ma zapewnić bezpieczeństwo sojuszu NATO. Kto jednak ostatecznie wygra wyścig o 5G – tego wciąż nie wiadomo – piłka jest w grze.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Chiny USA Rosja koronawirus Europa Środkowo-Wschodnia ŚWIAT 5G infografika Stany Zjednoczone cyberbezpieczeńswo

NASZ WYWIAD Jakie wpływy Chin w regionie? Ekspert: w dobie pandemii są apele, by chronić Europę przed wrogimi przejęciami

Chiny będą chciały zapewne wykorzystać kryzys pandemiczny – jak zrobiły po kryzysie finansowym 2008 roku, wykupując europejskie aktywa. Ale dziś w debacie w UE silne są głosy, że Europę trzeba ochronić przed wpływami chińskimi, bo Chińczycy, korzystając ze swojej relatywnej sytuacji, mogą starać się przejmować europejskie firmy - mówi portalowi PolskieRadio24.pl analityk Jakub Jakóbowski (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Chiny USA Rosja koronawirus Europa Środkowo-Wschodnia ŚWIAT

NASZ WYWIAD Łańcuchy dostaw się rozrywają. To szansa dla Polski i Trójmorza, jednak Zachód musi wspólnie stawić czoło Chinom

- Rywalizacja USA i ChRL przyspiesza rozerwanie łańcuchów dostaw – to stwarza szansę dla regionu. Trzeba myśleć o przyciąganiu inwestycji sektora technologicznego do Polski, do naszego regionu. Instytut Kościuszki proponuje zbudowanie cyfrowej autostrady Trójmorza i wspiera budowę transatlantyckiego światłowodu 3Seas1Ocean, które zwiększą atrakcyjność inwestycyjną regionu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki. Zaznacza, że Zachód musi połączyć siły, by nie oddać przewagi technologicznej Chinom, bo te, według ekspertów, mogą nas wyprzedzić.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Chiny USA Rosja koronawirus Europa Środkowo-Wschodnia ŚWIAT 5G infografika

NASZ WYWIAD 5G z Chin albo z Zachodu. Prezes Instytutu Kościuszki: chodzi o demokratyczny lub autorytarny rozwój cyfrowy

- Zachód musi bronić swojego modelu rozwoju technologicznego z całą stanowczością. To wiąże się z modelem zachodniej demokracji, która szanuje prawa człowieka, w tym prywatność, wolność słowa. Ma to szczególne znaczenie w przypadku sieci 5G i jej potencjalnych zastosowań. Jednocześnie bardzo ważne jest także wzięcie pod uwagę następstw potencjalnego zablokowania jej funkcjonowania, które ściśle wiążą się z kwestią stabilności państwa i gospodarki przyszłości. Ważne jest bezpieczeństwo, nie oszczędności w krótkim czasie  – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Chiny USA Rosja koronawirus Europa Środkowo-Wschodnia ŚWIAT 5G infografika

NASZ WYWIAD Phishing żeruje na emocjach czasu pandemii. Zastanów się, zanim klikniesz w przysłany załącznik albo link

- W czasie pandemii obserwujemy lawinę nowych kampanii phishingowych. Wykorzystują one tematy związane z koronawirusem i prowadzone są na rozmaite sposoby – np. obserwowane jest przesyłanie mailem rzekomych informacji o COVID-19, wraz z linkami, których kliknięcie prowadzi do zainfekowania komputera czy smartfona  – ostrzega ekspert ds. cyberbezpieczeństwa dr Joanna Świątkowska (AGH). W rozmowie także o menedżerach haseł i podstawowych zasadach cyberbezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD cyberbezpieczeństwo cyberzagrożenia technologie infografika hasło

NASZ WYWIAD Czas epidemii to pandemia cyberataków na szpitale, laboratoria. Ostrzegają przed ”Cyber-9/11”

- Widzieliśmy, że ofiarami ataków byli tacy giganci jak Tesla, Space-X, Lockheed Martin, których poufne dokumenty wyciekły do Internetu. Dziś nikt nie jest bezpieczny. Musimy przemyśleć nasze sposoby i strategie walki z cyberzagrożeniami. Najsłabszym zaś ogniwem w systemie bezpieczeństwa jest wciąż człowiek – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Prezes Instytutu Kościuszki Izabela Albrycht. O czym należy pamiętać, by nie paść ofiarą przestępców? M.in. o dwustopniowym haśle. Więcej w rozmowie.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD cyberbezpieczeństwo cyberzagrożenia technologie infografika hasło

NASZ WYWIAD Ekspert: pełna kontrola Chin nad 5G to byłby poważny problem. Chodzi o stabilność Zachodu

Chińskie firmy technologiczne mają określone zadania – m.in. realizację celów władz w Pekinie. Głównym zadaniem jest rozszerzanie wpływów na rynkach światowych, by wspierać proces budowy prymatu technologicznego Chin. I potem taka właśnie firma, zależna od Pekinu, miałaby poprzez 5G móc decydować o funkcjonowaniu np. infrastruktury krytycznej w kraju, który z tej technologii korzysta - mówi portalowi Polskieradio24.pl dr Marcin Przychodniak (PISM).
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Chiny USA Rosja koronawirus Europa Środkowo-Wschodnia ŚWIAT 5G

NASZ WYWIAD Jakub Wiech: ten gazociąg to geostrategiczna rewolucja dla Polski i Trójmorza. Możliwy Baltic Pipe 2

Baltic Pipe to historyczny gazociąg, zajmie miejsce w historii polskiej energetyki i geostrategii. Uniezależnia Polskę i region od gazu z Rosji. Jeśli popyt na gaz sprowadzany przez Polskę będzie rósł, np. w krajach Trójmorza i np. na Ukrainie – to możliwe jest powstanie Baltic Pipe 2 – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech, ekspert ds. energetycznych.
Zobacz więcej na temat:  Baltic Pipe NASZ WYWIAD Rosja Gazprom energetyka Andrzej Duda gaz Kreml Dania Norwegia

NASZ WYWIAD "Nie ma poparcia dla destabilizacji państwa". Prezydent kolejnego miasta przekazał dane Poczcie Polskiej

Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, jest kolejnym samorządowcem, który zdecydował się przekazać Poczcie Polskiej dane mieszkańców ze spisu wyborców potrzebne do zorganizowania głosowania w trybie korespondencyjnym. O powodach swojej decyzji opowiedział portalowi PolskieRadio24.pl. - Jako prezydent nie mogę odmówić prawa do głosowania mieszkańcom, którzy chcą wziąć udział w wyborach - tłumaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory prezydenckie 2020 samorząd Tomaszów Mazowiecki polityka NASZ WYWIAD głosowanie korespondencyjne Poczta Polska

NASZ WYWIAD Minister klimatu: w miastach brakuje naturalnego systemu odprowadzania i zatrzymywania wody

- Miasta powinny być "odbetonowane" dlatego, że brakuje naturalnego systemu odprowadzania i zatrzymywania wody. Chodzi o to, żeby wodę wchłaniała gleba. To jedyny naturalny system, który jest w stanie poradzić sobie z nieregularnością opadów - mówi minister klimatu Michał Kurtyka w rozmowie z portalem Polskieradio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA michał kurtyka NASZ WYWIAD woda klimat ochrona środowiska susza