X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Łukaszenka i Kreml przeciw NATO. "Bazują na Stalinie i ZSRR"

-  Aleksander Łukaszenka postrzega w Sojuszu zagrożenie dla swoich autorytarnych rządów – jest to wbrew interesom Białorusi, bo NATO mogłoby gwarantować jej prawdziwą niezależność – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl były wiceszef MSZ Białorusi Andrej Sannikau, komentując zapowiedzi ”wspólnej” odpowiedzi Rosji i Białorusi na działania NATO. Nasz rozmówca mówił również o polityce historycznej Rosji i Białorusi i o roli Siergieja Ławrowa w polityce zagranicznej Rosji wobec Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Andrej Sannikau Rosja Białoruś Raport Białoruś Ukraina

NASZ WYWIAD B. attaché USA: rosną szanse na sankcje ws. Nord Streamu 2

- Po kryzysie wokół Morza Azowskiego Zachód powinien jasno nakreślić Rosji czerwone linie. Jak najszybciej trzeba dozbroić Ukrainę w pociski przeciwokrętowe, zaawansowane drony, statki patrolowe, potrzebne są patrole okrętów USA i  NATO oraz ćwiczenia NATO i partnerów w regionie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Ray Wojcik, pułkownik armii USA, szef Ośrodka Europejskich Analiz Politycznych (CEPA) i były attaché wojskowy w ambasadzie USA w Warszawie. Wspomniał o tym, że budowa Nord Stream 2 stwarza także zagrożenie militarne. Ostrzegła, że Rosja niepowstrzymywana może posunąć się do zdobycia Odessy i korytarza lądowego do Krymu.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Stany Zjednoczone USA Ukraina Rosja Morze Azowskie Krym wojsko armia Morze Czarne Turcja Raport Białoruś

NASZ WYWIAD Szef związku dziennikarzy: władze Białorusi chcą totalnej kontroli nad mediami

Od 1 grudnia autorzy komentarzy na stronach internetowych na Białorusi muszą być identyfikowani przez SMS. Właściciele portali przechowują ich dane i mają obowiązek przekazywać je organom ścigania. - Zmiany w przepisach dotyczących mediów i Internetu to kolejny element konsekwentnej polityki - chodzi o pełną kontrolę nad środkami masowego przekazu - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Andrej Bastuniec, przewodniczący niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Raport Białoruś Białoruś media Europa wolność słowa wolność prasy

NASZ WYWIAD Prof. Marples: Rosja może rozdawać paszporty na Białorusi

Choć w interesie Białorusi jest droga na Zachód, to Aleksander Łukaszenka nigdy się tam nie skieruje, bo boi się utraty władzy. Tymczasem wkrótce można spodziewać się aktywnych działań Kremla na Białorusi, w tym prób zastąpienia Łukaszenki kimś jeszcze bardziej lojalnym - mówi prof. David R. Marples z Uniwersytetu Alberta w Kanadzie w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. Za zwiastun nowej polityki Kremla uznaje przybycie nowego ambasadora. 
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Rosja Ukraina Europa Aleksander Łukaszenka

TYLKO U NAS Tyrmand o Mosbacher: jeśli tak dalej będzie, nie wytrwa roku

- Kiedy Trump dowie się, że Mosbacher broni polskiego CNN, stacji, która powtarza całe dnie, że Trump i Kaczyński to nowi Hitlerzy, a wszyscy prawicowcy to faszyści, stacji, której reporterzy niemal płakali na wizji gdy Trump wygrał wybory, skrajnie lewicowej, stacji fake newsów, będzie bardzo niezadowolony ze swojego przedstawiciela w Polsce - mówił w rozmowie z PolskieRadio24.pl Matthew Tyrmand, dziennikarz i publicysta. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Matthew Tyrmand Stany Zjednoczone Donald Trump NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Prezes ZPB: w rocznicę niepodległości otrzymaliśmy policzek

Związek Polaków na Białorusi, nieuznawany przez władze łukaszenkowskie, nie mógł nigdzie zorganizować obchodów stulecia niepodległości - jeden z właścicieli lokali ”rozmyślił się” 10 minut przed koncertem. Wtedy zaproszeni goście przyszli do innej sali – gdzie zaczęto im gasić światło.  – To wynik presji ze strony białoruskich władz  - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Andżelika Borys, prezes ZPB. 
Zobacz więcej na temat:  Andżelika Borys NASZ WYWIAD Raport Białoruś Białoruś Rosja Związek Polaków na Białorusi Ukraina niepodległość Polacy na Białorusi

NASZ WYWIAD B. sekretarz NATO o Białorusi: widzę tylko jedną drogę

Nie ma wątpliwości, że Putin wywrze presję na Białoruś. Widzieliśmy już, jak Rosja naciska na władze w sprawie baz i stałe stacjonowanie rosyjskich sił na Białorusi – mówił były sekretarz NATO Anders Fogh Rasmussen, pytany o Białoruś przez portal PolskieRadio24.pl.  Dodał, że w UE i NATO jest zainteresowanie wolną i demokratyczną Białorusią. Co jeszcze mówi znany autorytet o Białorusi? Zapraszamy do lektury krótkiego wywiadu.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Raport Białoruś Rosja ŚWIAT Europa Anders Fogh Rasmussen

TYLKO U NAS Pierwszy człowiek wyląduje na Marsie przed 2030 rokiem?

- Jestem przekonany, że pierwszy człowiek wyląduje na Marsie przed 2030 rokiem (...) Mogę niemal zagwarantować, że SpaceX doprowadzi do pierwszego lądowania ludzi na Marsie. Elon Musk powtarzał wielokrotnie, że chciałby wysłać ludzi na Marsa w 2024 roku - mówił w rozmowie z PolskieRadio24.pl Stephen Petranek, autor książki "How we’ll live on Mars" ("Jak będziemy żyć na Marsie" - red.) i doradca w ekipie serialu National Geographic pt. "Mars".
Zobacz więcej na temat:  Mars kosmos elon musk SpaceX NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Ekspert: rosyjski gaz jest dla nas nienaturalnie drogi

- Z negocjacjami z Rosją jest tak, że tańszy gaz można mieć na dwa sposoby. Pierwszy to posiadanie zdywersyfikowanych dostaw gazu i nie bycie uzależnionym – to jest sytuacja państw Zachodu. Drugi sposób, to polityczna zależność - mówił w rozmowie z PolskieRadio24.pl Maciej Zaniewicz z serwisu Energetyka24. Polska podpisała umowę na dostawę gazu z USA, co sprawia, że zmniejsza się poziom zależności od dostaw z Rosji.
Zobacz więcej na temat:  PGNiG Gazprom gaz Rosja LNG Stany Zjednoczone energetyka polityka NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Co zyska Rosja, co straci? Rosyjski ekspert o traktacie INF

Po ewentualnym anulowaniu traktatu INF Rosja będzie mogła rozmieścić większą liczbę pocisków, bo rozlokowanie ich na lądzie jest tańsze niż na przykład na fregatach i wymierzyć je np. w cele w Europie  – tak uważa rosyjski ekspert ds. wojskowości Paweł Felgenahauer, pytany przez PolskieRadio24.pl o konsekwencje potencjalnego wycofania się USA z traktatu o broni średniego i pośredniego zasięgu. Rosja nie przestrzegała postanowień tego traktatu od szeregu lat.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Raport Białoruś Rosja wojsko traktat INF

NASZ WYWIAD Zemsta Kadyrowa. "Gdy możesz coś podrzucić wrogowi, podrzuć"

Ojubowi Titijewowi, obrońcy praw człowieka z Memoriału, w Czeczenii podrzucono paczkę narkotyków. Teraz grozi mu długie więzienie. To nie pierwszy taki przypadek w Czeczenii – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Aleksander Czerkasow Memoriału, który obserwował proces działacza od początku. Ramzan Kadyrow uznaje obrońców praw człowieka za wrogów narodu, dlatego, że pomagają masowo aresztowanym, ujawniają zbrodnie, o których zastraszona republika milczy. - A ludzie Kadyrowa działają również w Europie, to nie tylko nasza sprawa - zaznacza Czerkasow.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Rosja Czeczenia Ramzan Kadyrow Memoriał

NASZ WYWIAD Dysydent: Ukraina nie da rady sama, jak Polska w 1939 roku

Majdan pięć lat temu dał nam skarb – doświadczenie współpracy między ludźmi, międzywyznaniowej, między narodowościami. Jednak by zatrzymać rosyjskie zagrożenie, Zachód musi zmienić podejście do Rosji i wyznaczać jej czerwone linie, których nie śmie przekroczyć – mówił dysydent, wieloletni więzień łagrów, obecnie rektor katolickiego uniwersytetu Myrosław Marynowycz w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Ukraina Rosja ZSRR Euromajdan prawa człowieka

NASZ WYWIAD Ekspert: możliwy wyścig zbrojeń Rosja-USA. Chodzi o INF

To Rosja naruszała traktat o pociskach średniego i pośredniego zasięgu, zatem sojusznicy rozumieją zapowiedzi Waszyngtonu o wycofaniu się z traktatu. Jednak taka decyzja Stanów Zjednoczonych była zaskoczeniem – mówił  PolskieRadio24.pl  Tomasz Smura, kierownik biura analiz Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Jedną z możliwych konsekwencji jest rywalizacja Stanów Zjednoczonych i Rosji w zakresie pocisków średniego i pośredniego zasięgu.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD ŚWIAT USA Rosja traktat INF Donald Trump Raport Białoruś Białoruś

NASZ WYWIAD B. wiceszef MSZ: Rosja od dawna chce przejąć Morze Azowskie

Rosja przygotowywała się do aktu agresji na Morzu Azowskim od kilku miesięcy  – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl były wiceszef MSZ Białorusi, dysydent Andrej Sannikau. Jego zdaniem NATO mogło temu zapobiec, umieszczając w regionie swoje jednostki. - Zachód nie może dopuścić do zablokowania tego akwenu, chodzi nie tylko o Ukrainę, a zapobieżenie większej wojnie – dodał.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Rosja Ukraina Krym Morze Azowskie