Raport Białoruś

Łukaszenka spotkał się z komisarzem UE. Hahn: należy stworzyć pas dobrobytu

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 17:12
Podstawą wzajemnych relacji Białorusi z UE powinna być gospodarka, a Mińsk chce jak najlepszych stosunków z Unią – powiedział w czwartek w Mińsku Alaksander Łukaszenka na spotkaniu z unijnym komisarzem ds. polityki sąsiedztwa Johannesem Hahnem. 
Spotkanie komisarza UE ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannesa Hahna z Aleksandrem Łukaszenką 21 czerwca 2018 roku, Mińsk
Spotkanie komisarza UE ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannesa Hahna z Aleksandrem Łukaszenką 21 czerwca 2018 roku, MińskFoto: European Union, 2018 / Photo: Sergei Gapon

- Rozmowy o demokracji, wolności słowa, więźniach politycznych, zniesieniu kary śmierci – to się rozumie samo przez się, nie usuwamy ich z agendy, otwarcie rozmawiamy. Ale podstawą są nasze relacje handlowo-gospodarcze, finansowe – mówił szef białoruskiego państwa. 

- Jeśli będziemy widzieć, że tak jest, to możemy śmielej decydować się na transformację, reformowanie naszego systemu politycznego. W przeciwnym razie powtórzymy los ZSRR, kiedy nie patrzono na gospodarkę, na ludzi, a zaczęli niszczyć system polityczny. Wyciągamy z tego wnioski – dodał. 

Johannes Hahn, komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych, przebywa na Białorusi w związku z odbywającą się w czwartek i piątek w Mińsku 10. rundą nieformalnych rozmów ministrów spraw zagranicznych Partnerstwa Wschodniego. 

Łukaszenka wskazał, że Białoruś „nigdy nie była przeszkodą” w tranzycie na wschód unijnych towarów, siły roboczej i kapitału, jednak nie może tego samego powiedzieć o UE. „Będziemy nalegać, żeby UE otworzyła się dla nas, tak jak my jesteśmy otwarci dla was. To najważniejsza sprawa” – powiedział. 

Łukaszenka ocenił, że Hahn jako unijny komisarz ma duże zasługi dla normalizacji relacji między Mińskiem a Brukselą w ostatnich latach. „My nie prosiliśmy o przyjęcie do UE, ale chcielibyśmy z nią takich relacji, jakich zazdrościliby nam nawet unijne państwa” – dodał, podkreślając, że Unia to „najbliższy sąsiad”, a obok Rosji najważniejszy partner Białorusi. 

Zapewnił, że jego kraj „przestrzega porozumień w ramach Partnerstwa Wschodniego” i promuje „regionalne projekty gospodarcze, które są potrzebne UE, Białorusi i wschodnim sąsiadom”. 

Hahn ocenił z kolei, że w ostatnich kilku latach udało się „zbudować relacje oparte na wzajemnym zaufaniu”. „Należy stworzyć pas dobrobytu w ramach UE i sąsiedztwa. To będzie najlepszą gwarancją naszego bezpieczeństwa i stabilności” – oświadczył komisarz cytowany przez oficjalną agencję BiełTA. Wskazał, że „rozwój gospodarki to rozwój społeczeństwa” i dlatego należy dążyć do zniwelowania różnic w poziomie rozwoju gospodarczego w UE i w państwach sąsiednich. 

Komisarz Hahn spotkał się także z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego

 (PAP)//agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak