X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: uroczystości na miejscu dawnego obozu zagłady w Trościeńcu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 17:00
Aleksander Łukaszenka, prezydenci Niemiec i Austrii, a także wysłannicy prezydentów Polski i Czech uczcili w piątek pamięć ofiar nazistowskiego obozu zagłady w kompleksie memorialnym Trościeniec pod Mińskiem, gdzie odsłonięto nową jego część. 
Audio
  • Uroczystości w Trościeńcu. Relacja Włodzimierza Paca z Trościeńca (IAR)
Trościeniec
TrościeniecFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Nie ma i nie może być żadnego usprawiedliwienia dla deklaracji i czynów wynoszących jedne narody ponad drugie. W XXI wieku nie może być zgody na poniżanie i prześladowanie kogokolwiek ze względu na jego rasę, religię czy pochodzenie społeczne” - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości w memoriale Trościeniec. Odczytał go obecny na miejscu minister Krzysztof Szczerski. 

„Oddając hołd pomordowanym w Małym Trościeńcu, Błagowszczinie, Szyszkowce oraz w innych miejscach kaźni, uczyńmy wszystko, aby szowinizm, nazizm, faszyzm, totalitarne ideologie pozostały zamkniętym rozdziałem historii ludzkości” – mówił Szczerski. 

"Trudno wyrzucić z pamięci sceny masowych rozstrzeliwań nagich więźniów na uroczyskach Błagowszczina i w Szyszkowce, eksterminacji za pomocą spalin silnikowych oraz miażdżenia pojazdami gąsienicowymi zwłok w masowych grobach” – napisał prezydent w swoim przesłaniu. 

Duda wskazał, że „w XX wieku pojawiła się przejmująca grozą mapa niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych oraz obozów zagłady; mapa żydowskich gett i masowych straceń z okresu II wojny światowej”. 

Można z niej odczytać swoistą zbrodniczą logikę, jaką kierowali się autorzy planu całkowitej zagłady jednego z narodów – narodu żydowskiego. Główne ośrodki eksterminacji przewidzieli oni na obszarach, na których znajdowały się największe skupiska ludności żydowskiej” – głosi przesłanie prezydenta RP. Było to m.in. terytorium podbitej przez Trzecią Rzeszę Polski oraz ziemie dzisiejszej Litwy, Białorusi i Ukrainy. 

Dzisiaj wraz z wami oddaję cześć pomordowanym tu mężczyznom, kobietom, osobom starszym i dzieciom. Z bólem myślę o cierpieniach, jakie dotknęły na tej ziemi także obywateli polskich” – odczytał min. Szczerski. 

„Historia w brutalny sposób pokazała nam, że nie można ignorować zła, nawet w stadium idei” – mówił Alaksandr Łukaszenka. Podkreślił, że zgromadzeni w Trościeńcu są „jak rodzina, zgromadzona przez pamięć o strasznych wydarzeniach wojny”. „Najstraszniejszym zjawiskiem były obozy śmierci. Drogą śmierci przeszli tu Żydzi z Berlina, Bremy, Wiednia, Dortmundu, Pragi, innych miast europejskich” – mówił Łukaszenka, dodając, że w Trościeńcu spoczywają także pomordowani przedstawiciele ludności cywilnej, podziemia, jeńcy wojenni. 

Łukaszenka przestrzegał, że dzisiaj również „historia nas nie opuszcza”, niektórzy nie uznają granic państwowych, a „społeczność międzynarodowa zderza się z demonami nietolerancji, które rozpalają nienawiść i prowokują przemoc”. „Dlatego Białoruś jest przekonana, że należy rozpocząć nowy międzynarodowy dialog” – podkreślił. 

„Narodowi socjaliści utworzyli sieć terroru, która przykryła całą Europę. Powinniśmy zachować pamięć i wiedzę o nich w kolektywnej pamięci Europy jako ostrzeżenie” – mówił prezydent Austrii Alexander Van der Bellen. 

Prezydent RFN Frank Walter Steinmeier mówił o tym, że Mały Trościeniec stał się miejscem śmierci. „Im bliżej podchоdzisz, tym jest trudniej. Świadomość tego, co się tu wydarzyło, jest wielotonowym ciężarem. Kto tu przychodzi, ten czytał lub słyszał o zbrodniach, które Niemcy popełnili wobec Białorusinów, swoich europejskich sąsiadów i swoich rodaków. Ten wie, jaki straszy ślad pozostawiła na tej ziemi ostatnia koszmarna wojna” – mówił prezydent Niemiec. 
Dodał, że zbrodnie te były dziełem ludzkich rąk i „miały niemieckie imiona”. 

200 tysicy ofiar, głównie Żydów

Działający w latach 1941-1943 obóz koncentracyjny składał się z trzech głównych obiektów: obozu pracy we wsi Mały Trościeniec (w 2015 r. powstała tam tzw. Brama Pamięci), krematorium w Szyszkowce i uroczyska Błagowszczina, gdzie dokonywano eksterminacji Żydów. 

Tablica pamiątkowa w memoriale Trościeniec zawiera inskrypcję w językach białoruskim, rosyjskim i angielskim: „W latach 1941-1943 na uroczysku Błagowszczina naziści masowo likwidowali mieszkańców Białorusi, uczestników antyfaszystowskiej walki podziemnej i ruchu partyzanckiego, radzieckich jeńców wojennych, więźniów mińskiego getta i ludność żydowską deportowaną z Austrii, Niemiec, Czech, Polski i innych państw Europy. W 34 mogiłach zbiorowych spoczywają szczątki 150 tys. ludzi”. W sumie według historyków zginęło tu ponad 200 tys. ofiar. 

Chociaż Żydzi są wymienieni na ostatnim miejscu, to właśnie ich jest wśród ofiar najwięcej. W Błagowszczinie ginęli Żydzi deportowani na te tereny z Europy Zachodniej, żydowscy obywatele z terenów sowieckiej Białorusi – wcześniej II RP. Wśród ofiar obozu byli również białoruscy więźniowie, członkowie ruchu oporu, cywile z łapanek. 

W uroczystościach w memoriale w Trościeńcu wzięli udział zagraniczni dyplomaci, przedstawiciele różnych konfesji, środowisk żydowskich. 

Przed udaniem się do Trościeńca minister Krzysztof Szczerski uczcił pamięć ofiar zbrodni stalinowskich w Kuropatach na obrzeżach Mińska. 

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: uroczystości w Trościeńcu, dawnym obozie zagłady. "Wiele tu miejsc, gdzie spoczywają ofiary totalitaryzmów"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 16:24
Na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Trościeńcu pod Mińskiem odbyła się uroczystość pochówku 40 zwłok więźniów. Zostały one odnalezione w trakcie budowy pomnika upamiętniającego ofiary nazistowskich zbrodni. W uroczystości wzięli udział duchowni różnych wyznań. - Niestety, na Białorusi jest wiele takich miejsc (w których spoczywają ofiary totalitaryzmów). Chodzi nie tylko o ofiary nazistów, ale także NKWD. To bardzo ważne, aby zostały właściwie upamiętnione – mówił ambasador RP Adam Michalski, obecny na uroczystościach. 
rozwiń zwiń