Raport Białoruś

Białoruś: eksperyment z karmieniem żubrów. Chodzi o zwiększenie populacji w Puszczy Nalibockiej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 19:00
Na Białorusi rozpoczął się eksperyment, którego celem jest stworzenie zbliżonych do naturalnych warunków żywieniowych dla żubrów. Eksperyment prowadzony jest w Puszczy Nalibockiej w centralnej części kraju w ramach projektu "Wetlands", realizowanego przez program ONZ na rzecz rozwoju.
Audio
  • Pomysł na dostarczenie pokarmu żubrom i zwiększenie ich populacji. Relacja Włodzimierza Paca z Puszczy Nalibockiej (IAR)
Żubry w Puszczy Nalibockiej
Żubry w Puszczy NalibockiejFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Aleksander Kazulin, koordynator projektu z Białoruskiej Akademii Nauk, powiedział Polskiemu Radiu, że do Puszczy Nalibockiej ponad 20 lat temu przesiedlono grupę żubrów z białoruskiej części Puszczy Białowieskiej. Teraz stado rozmnożyło się do ponad 80 sztuk.

Dalej się nie rozwija, gdyż brakuje dla niego pożywienia.

- Musimy im stworzyć naturalne warunki żywieniowe - powiedział profesor Kazulin. - Teraz żubry chodzą jeść na pola uprawne, stwarzając problemy dla rolnictwa - dodał.

W Puszczy Nalibockiej rozpoczęto więc eksperyment odnowienia istniejących kiedyś polan leśnych, które zarosły krzakami i drzewami. W perspektywie powstanie pół tysiąca hektarów leśnych łąk i żubrów nie trzeba będzie dokarmiać. Obecnie na Białorusi żyje około 1800 żubrów.

To druga - po polskiej - populacja tych zwierząt na świecie. Wszystkie miejscowe żubry pochodzą od przodków z terenów Polski. 

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak