X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: apel metropolity o przerwanie demontażu krzyży

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 15:40
Zwierzchnik białoruskich katolików abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski, wezwał do natychmiastowego powstrzymania akcji usuwania krzyży z uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, gdzie w latach represji stalinowskich rozstrzelano tysiące ludzi. 
Audio
  • Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz o demontażu krzyży. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
  • Apel metropolity w sprawie krzyży. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Demontaż krzyży w Kuropatach
Demontaż krzyży w KuropatachFoto: print screen z materiału Radia Swaboda

"Wzywam osoby odpowiedzialne za demontaż krzyży, by pilnie przerwały te działania i rozpoczęły proces uregulowania sytuacji poprzez dialog różnych sił politycznych i społecznych, przy udziale przedstawicieli różnych wyznań” - oświadczył Kondrusiewicz w apelu opublikowanym w czwartek na portalu Catholic.by. 

W czwartek rano robotnicy na koparkach rozpoczęli demontaż kilkudziesięciu krzyży w Kuropatach, gdzie spoczywają ofiary represji stalinowskich. Po usunięciu kilkudziesięciu krzyży rozpoczęto montaż ogrodzenia.

Przedstawiciel leśnictwa powiedział, że usuwane są "nielegalne konstrukcje”. Dostęp i dojazd do uroczyska zostały zablokowany przez milicję. 

Kondrusiewicz ocenił, że problemy wokół Kuropat zaczęły się pojawiać dlatego, że we właściwym czasie nie doszło do badań, oceny i rozliczenia zbrodni, która miała tam miejsce. 

Metropolita, który przechodzi obecnie rekonwalescencję po operacji kręgosłupa, przypomniał, że krzyże były stawiane przez zwykłych ludzi, by upamiętnić ofiary. Jego zdaniem ich usunięcie wywołuje "szok”, zaś teren ludowego memoriału należy porządkować, ale z poszanowaniem dla uczuć religijnych obywateli.

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz napisał, że „akcja likwidowania krzyży wywołuje co najmniej zdziwienie. Nikt nie mówi, że nie trzeba porządkować terenu uroczyska Kuropaty, ale nie za cenę obrażania uczuć wiernych. Zauważył, że usuwanie krzyży odbywa się w trakcie Wielkiego Postu "gdy wszyscy chrześcijanie kierują swój wzrok na Krzyż Chrystusa - znak naszego zbawienia i nadziei”. Dodał, że Białoruś potrzebuje stabilności, a "krzyż nie powinien dzielić, gdyż jednoczy niebo i ziemię a ludzi między sobą scala w jedną rodzinę”.

W uroczysku Kuropaty od rana przy pomocy koparek i pod nadzorem milicji zdemontowano i wywieziono kilkadziesiąt krzyży. Niezależne media informują, że zatrzymano 15 osób, spośród tych, które chciały protestować. 

PAP/IAR/agkm

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ >>>

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ >>>


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Aleksander Kraucewicz: Białoruś to od wieków część Europy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 23:59
Europejskość Białorusi starały się zatrzeć przez 10-lecia władze Związku Radzieckiego. - Do niedawna, do upadku ZSRR na Białorusi, nie wolno było pisać prac i badać politycznej historii kraju do 1917 roku - czyli nie można było pisać żadnej pracy o Wielkim Księstwie Litewskim - mówi portalowi PolskieRadio24.pl historyk prof. Aleksander Kraucewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: w Kuropatach demontowane są krzyże, zatrzymani działacze

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 15:38
Na uroczysku Kuropaty, na obrzeżach stolicy Białorusi, likwidowane są krzyże. Upamiętniają one tysiące ludzi rozstrzelanych przez NKWD w czasach stalinowskich represji. Zatrzymywani zostali działacze opozycyjni, którzy próbowali dowiedzieć się, co się dzieje.
rozwiń zwiń