Raport Białoruś

Rosyjscy żołnierze i rakiety Iskander na defiladzie w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 16:00
Ponad 300 rosyjskich żołnierzy z Zachodniego Okręgu Wojskowego weźmie udział w defiladzie z okazji Dnia Niepodległości Białorusi. Na ulicach Mińska można też będzie zobaczyć rosyjskie rakiety Iskander, helikoptery K-52 i samoloty myśliwskie Su-37. 
Audio
  • Rakiety Iskander i rosyjscy żołnierze na defiladzie w Mińsku. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Rakiety Iskander. Zdjęcie ilustracyjne
Rakiety Iskander. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ID1974

Mińska agencja prasowa Biełta poinformowała, że białoruska armia w połowie maja rozpoczęła przygotowania do defilady.

Treningi w miasteczku wojskowym pod Mińskiem odbywają się 5 razy w tygodniu. W tym roku w paradzie weźmie udział w sumie około 4 tysięcy żołnierzy i ponad 300 jednostek sprzętu. Zostanie zwiększona ilość kobiet uczestniczących w pokazie. W ubiegłym roku po raz pierwszy w defiladzie uczestniczyła kolumna złożona z pań - żołnierzy. W tym roku będą maszerować 3 kolumny kobiet. 

Początkowo Białoruś obchodziła Dzień Niepodległości 27 lipca dla upamiętnienia ogłoszenia deklaracji o suwerenności państwowej w 1990 roku. Świętowanie zostało przeniesione po referendum z inicjatywy prezydenta Aleksandra Łukaszenki na 3 lipca - dzień wyzwolenia Mińska spod niemieckiej okupacji w 1944 roku. 

Udział rosyjskich żołnierzy w paradach białoruskiej armii stał się ostatnio zwyczajem.

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruski MSZ przeciwny wzmocnieniu potencjału USA w regionie i Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 14:00
Białoruś jest przeciwna wzmacnianiu potencjału wojskowego Stanów Zjednoczonych u jej granic, zwłaszcza w Polsce - minister spraw zagranicznych Białorusi wypowiedział się na ten temat podczas seminarium poświęconego 10. rocznicy istnienia Partnerstwa Wschodniego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś i Rosja: do 21 czerwca ma powstać dokument ws. pogłębienia integracji

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 17:16
Dokument dotyczący pogłębienia integracji między Białorusią i Rosją ma być gotowy do 21 czerwca. Szef białoruskiego rządu Siarhiej Rumas powiedział, że obecnie pracują grupy robocze i niemal codziennie otrzymuje sprawozdania odnośnie postępu prac.
rozwiń zwiń