X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: w tym roku decyzja ws. dwóch obiektów wojskowych Rosji

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 16:30
Białoruś do połowy roku będzie musiała podjąć decyzję co do dalszej działalności na jej terytorium dwóch rosyjskich obiektów wojskowych. Chodzi o centrum łączności floty wojennej w Wilejce i stacji radiolokacyjnej typu Wołga w Hancewiczach.
Audio
  • Co z rosyjskimi bazami? Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Maksim Safaniuk

Białoruski ekspert wojskowy Aleksander Alesin na łamach niezależnej gazety internetowej "Nawiny" pisze, że okres ważności międzypaństwowej umowy regulującej obecność tych rosyjskich obiektów na Białorusi mija 6 czerwca 2021 roku.

Dlatego rok wcześniej Moskwa i Mińsk powinny podjąć decyzję w sprawie ich dalszych losów.

Autor publikacji nie wyklucza, ze "kwestia ta stanie się jednym z elementów targu integracyjnego" między obu krajami.

Rosja dotychczas nic nie płaciła za te obiekty. W zamian Białoruś mogła korzystać z jej poligonów.

Autor publikacji ocenia, że nie zważając na różnice zdań, dotyczące spraw gospodarczych, Mińsk i Moskwa przedłużą istniejące umowy na oba obiekty wojskowe, gdyż - jak to określił - "żadna ze stron nie neguje konieczności ich istnienia".

Obiekty wojskowe

Na Białorusi od 1995 roku znajduje się 43. węzeł łączności floty rosyjskiej "Wilejka" - radiostacja Antej i stacja radiolokacyjna Wołga (węzeł Baranowicze), która wchodzi w skład rosyjskiego systemu uprzedzania o ataku rakietowym.

Węzeł "Wilejka" funkcjonuje od 1964 roku i zabezpiecza komunikację na falach średniej długości Głównego Sztabu Floty Wojennej Rosji z łodziami o napędzie atomowym, pełniącymi dyżury bojowe w rejonie Atlantyku, Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego - zaznacza agencja Interfax Zapad. Pełni także funkcje w ramach wywiadu radiotechnicznego i radioelektronicznych działań innego rodzaju, wykorzystywana jest także na rzecz innych sił zbrojnych Rosji.

"Wołga" została zbudowana w latach 80. Wchodzi w struktury Wojsk Kosmicznych Rosji. "Wołga" jest w stanie wykrywać pociski balistyczne w locie, a także obiekty kosmiczne, identyfikować je i śledzić trajektorię, obliczając punkty początkowe i spadania. Oprócz terytorium Europy Zachodniej stacja kontroluje obszary patrolowe okrętów podwodnych NATO na Północnym Atlantyku i Morzu Norweskim

***

IAR/Interfax-Zapad/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak