Raport Białoruś

Szefem BNF ponownie został Janukiewicz

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2011 21:50
Zjazd Białoruskiego Frontu Narodowego (BNF) w Mińsku na przewodniczącego partii wybrał znów Aleksieja Janukiewicza. Zatwierdził też warunki udziału w wyborach parlamentarnych 2012 roku.

Zjazd odbył się w sobotę 10 września w Mińsku. Za Janukiewiczem głosowało 135 kandydatów, przeciw było 18.  Zastępcami Janukiewicza zostali Ryhor Kastusiou (były kandydat tego ugrupowania w wyborach prezydenckich 2010 roku), Ihar Lalkou i Aleś Stralcou.

Kongres przyjął deklarację z żądaniem natychmiastowego uwolnienia i rehabilitacji więźniów politycznych oraz z wezwaniem do demokratycznych reform, jako jedynej drogi wyjścia z kryzysu gospodarczego. Przyjęto też rezolucje „Rosyjski imperializm – głównym zagrożeniem dla niepodległości Białorusi”, a także „Edukacja z zakresie narodowych wartości podstawą niepodległości Białorusi”.

Janukiewicz jest przewodniczącym BNF od września 2009 roku - wtedy w wyborach wygrał z dotychczasowym szefem tej partii, Lawonem Barszczeuskim.

BNF po rozłamie

W lutym w tej najstarszej białoruskiej partii opozycyjnej doszło do rozłamu. Szeregi BNF-u opuściło ponad 80 działaczy, w tym znani jego członkowie Jurij Chadyka, Wiktar Iwaszkiewicz, Wincuk Wiaczorka, Lawon Barszczeuski, Halina Siamdzianowa.
Wieloletni członkowie BNF oskarżyli nowe kierownictwo partii o ugodowość, kompromisowość, sterowanie przez władze. Jednym z powodów rozłamu była kwestia sankcji gospodarczych wobec Białorusi – ci, którzy odeszli, byli za uchwaleniem tych sankcji, a kierownictwo BNF przeciw.

Politycy, którzy odeszli z BNF, założyli ugrupowanie Białoruski Ruch.

svaboda.org, belsat.eu, agkm

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Rozłam w opozycji czy "niewielka strata": oskarżenia o ugodowość

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 01:02
Z opozycyjnej partii Białoruski Front Narodowy odeszło 85 członków, którzy ogłosili, że nie zgadzają się z polityką partyjnych władz - podało Radio Swaboda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozłam w opozycji, powstaje nowa partia. Spór o sankcje dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 18:00
Prawie stu działaczy opozycyjnej partii Białoruski Front Narodowy (BNF) powołało w piątek komitet organizacyjny nowej partii.
rozwiń zwiń