Raport Białoruś

Więzień Łukaszenki w łagrze ze złamanym żebrem

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 20:55
Do Maryny Adamowicz dotarł pierwszy od trzech miesięcy list od Mykoły Statkiewicza. Okazało się, że opozycjonista białoruski musiał pracować w tartaku mimo urazu żebra.
Audio
Maryna Adamowicz
Maryna AdamowiczFoto: PolskieRadio.pl/Agnieszka Kamińska

Maryna Adamowicz dostała właśnie dopiero pierwszy list od trzech miesięcy z kolonii w Szkłowie, gdzie przebywa jej partner życiowy, Mykoła Statkiewicz, były kandydat na prezydenta Białorusi. Statkiewicz został skazany na sześć lat kolonii karnej za udział w demonstracji z 19 grudnia.

List dotarł dopiero wtedy, gdy Maryna Adamowicz po wizycie w szkłowskiej kolonii napisała skargę w księdze zażaleń. Pismo miało datę 18 października, stempel cenzora – 19, a ze Szkłowa został wysłany 28 października. Maryna Adamowicz odwiedziła kolonię 27 października.

Towarzyszka życia Mykoły Statkiewicza mówi, że mimo urazu żebra Mykoła Statkiewicz pracował jeszcze tydzień w tartaku – zwolniono go z pracy na 24 dni dopiero wtedy gdy dodatkowo złamał rękę, a wiadomość przedostała się do mediów i wywołała powszechne oburzenie.

Maryna Adamowicz dodaje, że okazało się, że Mykoła Statkiewicz uległ wypadkowi z tego powodu, że nie dostał odzieży ochronnej i obuwia, a pracował w zwykłych klapkach.

Teraz lekarze więzienni uznali, że uraz Statkiewicza należy do mniej poważnych – i stwierdzili, że jest „zdolny do pracy” i znów może pracować w tartaku – mówi Maryna Adamowicz.

Znamienny jest też fakt, że właśnie 55-letniego Mykołę Statkiewicza skierowano do najcięższej pracy. - W kolonii pracy nie starcza dla wszystkich. Połowa więźniów nie pracuje. Do pracy w tartaku przeznaczają zwykle młodych ludzi, do 30 roku życia – zauważa białoruska opozycjonistka. Mówi, że pracą w tartaku chcą chorego Mykołę Statkiewicza złamać, bo w inny sposób im się to nie udaje.

Jedyna pozytywna wiadomość, to że listy pisane do Mykoły Statkiewicza przynajmniej w części do niego docierają – były kandydat na prezydenta dziękuje wszystkim, którzy piszą i którzy okazali mu wsparcie.

agkm

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Do Mykoły Statkiewicza można napisać list:

 

Беларусь 213004,

г. Шклоў Магілёўская вобласць ПК-17 атрад 3

Статкевічу Мікалаю Віктаравічу

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

/

Mykoła Statkiewicz w czasie kampanii prezydenckiej, fot. statkevich.org

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie wiadomo, co się dzieje z Mykołą Statkiewiczem

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 01:40
- Mykoła Statkiewicz uległ „wypadkowi” w tartaku w łagrze, po tym gdy przekazał z kolonii list do swoich zwolenników i przyjaciół w Unii Europejskiej - mówi żona byłego kandydata na prezydenta Białorusi, Maryna Adamowicz.
rozwiń zwiń