Polskie Radio
Section05
kolonia karna

Wyrok dla Nawalnego. Łabuszewska: Putin chce mu pokazać, że jego kariera się skończyła

Wcześniejszy wyrok Aleksiej Nawalny skończyłby odsiadywać przed planowanymi wyborami w 2024 roku. Putin pokazał, że chce, aby jego władza trwała wiecznie i nie zamierza rozstawać się z fotelem na Kremlu. Nawalny na wolności oznaczałby skomplikowanie tego planu - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Łabuszewska, publicystka, ekspertka ds. Rosji, autorka bloga "17 mgnień Rosji".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Europa Rosja Aleksiej Nawalny sąd kolonia karna

NASZ WYWIAD Ujawnił, że więźniów politycznych znakują na żółto. "Zginął w wojnie narodu Białorusi z imperializmem Kremla"

- Śmierć tego szlachetnego człowieka to straszliwy los białoruskiego patrioty. Był powszechnie znany, Białorusini wspominają, jaki był szlachetny, dają wyraz swojemu bólowi. Ale to tragedia nie tylko dla Białorusinów. Chciałbym zwrócić się także do Polaków, którzy dobrze rozumieją, na czym polegają te represje, które teraz stosuje się wobec białoruskiego narodu – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Wiaczesław Siwczyk, działacz Ruchu Solidarności Razem. Podkreślił, że potrzebne są sankcje, inaczej ofiar będzie więcej. Trzeba też nadać większej liczbie osób status więźnia politycznego. 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś protest Europa kolonia karna opozycja demokratyczna NASZ WYWIAD

Białoruś: w kolonii karnej zmarł więzień polityczny Witold Aszurak

W kolonii karnej na Białorusi zmarł więzień polityczny Witold Aszurak. To uczestnik protestów opozycji przeciwko sfałszowaniu wyników ubiegłorocznych wyborów prezydenckich. Na razie nie ma oficjalnych informacji, w jakich okolicznościach zmarł. Gazeta "Nasza Niwa" informuje, że doszło do zatrzymania akcji serca 50-letniego mężczyzny.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Europa Aleksander Łukaszenka kolonia karna represje śmierć ŚWIAT

RPO pyta o Polaka więzionego w Rosji. MSZ: sprawę traktujemy priorytetowo

Sprawa Polaka, który w rosyjskiej kolonii karnej odbywa karę za szpiegostwo, od początku jest traktowana przez konsula w Moskwie priorytetowo. Konsul udziela osadzonemu wszelkiej możliwej pomocy - napisał polski MSZ w odpowiedzi dla Rzecznika Praw Obywatelskich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka dyplomacja Polityka zagraniczna Polski MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych RPO Adam Bodnar Piotr Wawrzyk Rzecznik Praw Obywatelskich Rosja kolonia karna