Raport Białoruś

Nawet bałwany żądają wolności na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2012 08:00
Trzy wyraziste postaci ze śniegu demonstrowały w Mińsku swój sprzeciw wobec uwięzienia jednego z aktywistów opozycyjnych.
Nawet bałwany żądają wolności na Białorusi
Foto: fot. ffight.org

Protestujące bałwany to akcja solidarności z jednym z liderów młodzieżowej organizacji ruchu Mów Prawdę, Pawłem Winogradowem. Kilka dni temu to ugrupowanie zorganizowało w stolicy Białorusi „protest zabawek”. Pluszaki trzymały transparenty wzywające do swobód demokratycznych, uwolnienia więźniów politycznych.

Kilka dni temu w związku z tym „protestem pluszaków” Paweł Winogradow został zatrzymany i skazany na 10 dni aresztu.

- W ten sposób chcemy okazać wsparcie i solidarność z Pawłem. Dodatkowo śmiejemy się ze służb siłowych, które w ostatnim czasie rzuciły swoje siły na front walki z zabawkami. To byłby interesujący widok, zobaczyć jak rozprawią się z tymi demonstrantami ze śniegu – powiedział jeden aktywistów.

Na Białorusi bardzo restrykcyjne jest prawo dotyczące zgromadzeń, pikiety kończą się zazwyczaj brutalnymi zatrzymaniami, pobiciami.

Kampania „Mów prawdę” ruszyła 25 lutego 2010 roku, jej założycielem jest kandydat na prezydenta w wyborach prezydenckich 2010 roku na Białorusi, Uładzimir Niaklajeu. Na początku celem ruchu miało być gromadzenie informacji o rzeczywistej sytuacji na Białorusi, po pół roku ujawniono, że ruch będzie prowadził kampanię prezydencką Niaklajeua.

agkm

Wideo z protestu pluszaków:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Milicjanci oderwali mi oczko"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 14:17
„Gdzie wolność prasy?”, „Aleksandrze, uwolnij więźniów” - takie transparenty trzymały zabawki w centrum stolicy Białorusi. Wszystkie pluszaki zatrzymali funkcjonariusze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zniknął opozycjonista. „Boimy się, że będzie tak, jak z FEMEN”

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 21:00
Nie wiadomo, co dzieje się z byłym więźniem politycznym Pawłem Winogradowem, aktywistą kampanii „Mów prawdę”.
rozwiń zwiń