Raport Białoruś

Anżelika Orechwo wezwała MSZ do stanowczości

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 21:00
O dalszym wsparciu MSZ dla Polaków na Białorusi rozmawiali w czwartek w Warszawie minister Radosław Sikorski i prezes nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi, Andżelika Orechwo. Orechwo wyraziła nadzieję na jak najlepszą współpracę z MSZ.
Anżelika Orechwo wezwała MSZ do stanowczości
Foto: msz.gov.pl

Sikorski spotkał się w czwartek z przedstawicielami Związku Polaków na Białorusi. W środę działacze Związek Polaków na Białorusi uczestniczyli w posiedzeniu sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.
- Wszyscy wiemy, jak trudna jest sytuacja wszystkich obywateli Białorusi, ale w szczególności naszych rodaków. Wszyscy wiemy, że Polska jest tym krajem, który najenergiczniej w UE zabiega o zmianę tej sytuacji - o europeizację i demokratyzację Białorusi - oświadczył Sikorski na wspólnej z Orechwo konferencji prasowej. - Jako Polska jesteśmy też tym krajem, który najszczodrzej wspiera zarówno naszych rodaków na Białorusi, jak i tych, którzy zabiegają o budowę społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi - oznajmił minister.
Orechwo po tym krótkim oświadczeniu ministra powiedziała, że ważną rzeczą jest wsparcie polskiego rządu dla Polaków na Białorusi. - Jesteśmy świadomi, że bez tego wsparcia trudno nam będzie działać w warunkach nielegalności i nieuznawalności przez władze Białorusi - podkreśliła szefowa ZPB. Powiedziała, że Związkowi zależy jednocześnie na tym, aby Polska podejmowała "stanowcze kroki" w rozmowach z władzami Białorusi. - Sytuacja już pokazała - i w 2010 roku, także później i wcześniej, od razu po 2005, po delegalizacji Związku, że takie stanowcze kroki dają efekty. Dzięki tej stanowczości udało się organizacji przetrwać rok 2005 - zaznaczyła Orechwo.
Sikorski poinformował ponadto, że ustalił z Orechwo, że nowy system wspierania Polonii za granicą nie może wpływać na sprawność jej udzielania. - W tej chwili już ogłosiliśmy konkurs na przyszły rok - wpływają już pierwsze propozycje. Mam nadzieję, że te złożone czy to bezpośrednio do MSZ, czy poprzez Wspólnotę Polską, wygrają i że strumień pomocy na to, co jest niezbywalnym prawem ludzkim, na utrzymywanie swojej tożsamości, będzie tak szczodry z Polski jak do tej pory - powiedział.
Orechwo mówiła, że do priorytetów ZPB należą m.in. oświata, kultura, dbanie o miejsca pamięci narodowej, polska prasa. - Zależy nam właśnie na podtrzymaniu tych projektów przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych - dodała Orechwo. Przypomniała, że w tej sprawie od ponad 20 lat współpracuje ze Wspólnotą Polską. - Mam nadzieję, że współpraca pomiędzy nami, naszym partnerem (Wspólnotą Polską) i MSZ, po (...) problemowych sytuacjach, które istniały, już się wyjaśni po dzisiejszym spotkaniu i będzie się układało jak najlepiej - zaznaczyła szefowa ZPB.
W środę przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi spotkali się z sejmową Komisją Łączności z Polakami za Granicą. Orechwo oceniła tam m.in., że współpraca ze stroną polską nie zawsze układała się tak, jakby należało. Działacze ZPB skarżyli się m.in. na brak wystarczająco częstych kontaktów z MSZ.
Na 18 listopada zaplanowany jest zjazd Związku Polaków na Białorusi, na którym omawiana ma być m.in. sytuacja polskiego szkolnictwa.
Od 2005 roku istnieją dwa kierownictwa Związku Polaków na Białorusi. Władze w Mińsku nie uznały wówczas zjazdu organizacji, na którym wybrano na prezesa Anżelikę Borys, i nakazały przeprowadzenie ponownego zjazdu. Na nim wyłoniony został jako szef organizacji Józef Łucznik, jednak tej decyzji nie uznały władze polskie. Obecnie władzom ZPB uznawanym przez Warszawę szefuje Anżelika Orechwo, a uznawanym za legalne przez Mińsk - Mieczysław Łysy

PAPagkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Andrzej Poczobut z zarzutem zniesławienia Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2012 14:28
Do pięciu lata więzienia grozi działaczowi nieuznawanego przez Mińsk Związkowi Polaków na Białorusi (ZPB).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramatyczny list Polaków z Białorusi: "MSZ skreśliło wnioski o dotacje..."

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 23:59
Około tysiąca dzieci na darmo czekało na wakacje – piszą w swoim liście Polacy z Białorusi. Podkreślają, że sytuacja jest dramatyczna, nie dostali pieniędzy na letnie szkoły, wydawnictwa, portale, a MSZ odrzuciło 75 procent wniosków o kontynuację działań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ obiecuje Polonii: nie będzie problemów z finansowaniem

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2012 16:23
Od tego roku nie będzie problemów z podziałem środków dla organizacji polonijnych - zapewnił IAR wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stracone ”Lato z Polską”. Polacy na Białorusi zrozpaczeni

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 22:00
Wszystko było przygotowane. Były zaproszenia od gmin, miast. Około tysiąca dzieci z Białorusi mogło przyjechać do Polski na lato – mówi Anżelika Orechwo, szefowa Związku Polaków na Białorusi. Do ZPB nie dotarły na czas dotacje MSZ, co jeszcze bardziej skomplikowało sytuację polskiej mniejszości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śledztwo w sprawie Andrzeja Poczobuta znów przedłużono

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 10:09
O przedłużeniu śledztwa poinformował rzecznik Komitetu Śledczego w obwodzie grodzieńskim Siarhiej Szarszaniewicz.
rozwiń zwiń