Raport Białoruś

MSZ obiecuje Polonii: nie będzie problemów z finansowaniem

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2012 16:23
Od tego roku nie będzie problemów z podziałem środków dla organizacji polonijnych - zapewnił IAR wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski.
Audio
  • Jerzy Pomianowski, wiceminister spraw zagranicznych
Wiceminister Jerzy Pomianowski na otwarciu IV Zjazdu Polonii
Wiceminister Jerzy Pomianowski na otwarciu IV Zjazdu PoloniiFoto: msz.gov.pl

Problemy z finansowaniem Polonii był jednym z głównych tematów obrad IV Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. Podczas zjazdu podkreślano, że w tym roku wiele organizacji miało poważne problemy, ponieważ środki finansowe z Polski trafiły z dużym opóźnieniem. MSZ tłumaczy, że problem wynikał z tego, że dopiero w marcu po uchwaleniu budżetu ministerstwo mogło podzielić pieniądze. W tym roku procedura zostanie uruchomiona dużo wcześniej, bo już jesienią.
Wiceminister Jerzy Pomianowski powiedział, że w tym roku nastąpiła zmiana zasad finansowania organizacji polonijnych, finansować zaczął je MSZ. Wcześniej częścią funduszy dysponował także Senat. Jerzy Pomianowski powiedział, że dopiero w marcu po uchwaleniu budżetu ministerstwo mogło podzielić pieniądze.

Podczas zakończonego w niedzielę Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy zdecydowanie zaprotestowano przeciwko naruszaniu praw człowieka i dyskryminacji Polaków na Białorusi. Mocno zaakcentowano też kwestie związane z finansowaniem działalności polskich organizacji kulturalnych i oświatowych za granicą.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zadeklarowało w niedzielę, że będzie analizować dokumenty i postulaty Zjazdu. "MSZ zawsze pozytywnie odpowiada na wszystkie sensowne inicjatywy. Zwłaszcza mające na celu promocję dobrego wizerunku i imienia Polski, o co MSZ z sukcesami dba od lat" - podkreślił resort w komentarzu.

 

Dyskusja o zmianach w finansowaniu Polonii


Po zakończeniu Zjazdu prezes stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Longin Komołowski powiedział, że zmiana finansowania i wspierania Polonii przez MSZ wzbudziła wiele niepokoju wśród uczestników spotkania, a uwagi przez nich przyjęte są tego wyrazem. Dodał, że uczestnicy Zjazdu dziękując MSZ za to, że przekazał środki na sfinansowanie Zjazdu, doceniają to i wierzą, że będzie to dobry partner do współpracy.
Wiceprezes Rady Polonii Świata Helena Miziniak oceniła, że przejęcie finansowania Polonii przez MSZ spowodowało zamieszanie wśród organizacji polonijnych. - Nie mówimy, że finansowanie przez Senat było dobrym systemem, bo rosły duże ilości różnych podmiotów, które zwracały się o pomoc w sposób niekontrolowany. Czy w MSZ będzie ten system kontrolowany, tego nie wiem - powiedziała PAP Miziniak, dodając, że była temu pomysłowi przeciwna.
Wiceszefowa sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Joanna Fabisiak (PO) powiedziała, że środki na Polonię, mimo kryzysu, zostały zwiększone. Odnosząc się do przeniesienia tej kompetencji z Senatu do MSZ oceniła: "Brak było podstawy prawnej, która pozwalałaby na tę dystrybucję środków, stąd był pierwszy, ale nie jedyny, impuls, żeby zmienić sposób finansowania Polonii".
Szef sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Adam Lipiński (PiS) poinformował, że jeszcze we wrześniu przygotuje raport o zmianach polityki dotyczącej Polonii i Polaków na Wschodzie. Lipiński chce przedstawić raport na posiedzeniu komisji, na które chce zaprosić przedstawicieli MSZ. Raport przekaże również organizacjom polonijnym. - Nastąpiły zmiany zarówno sposobu finansowania Polonii jak i celów, na jakie przeznaczane są te środki. Chcę wywołać szeroką dyskusję na ten temat - zadeklarował Lipiński, który w lipcu alarmował o "fatalnej sytuacji" mediów polskich na Wchodzie, m.in. w Kijowie, Lwowie i Drohobyczu.  - Przestrzegaliśmy przed zbyt szybką zmianą sposobu przekazywania środków, uważaliśmy, że powinno to być rozciągnięte w czasie. Nie należy marginalizować Senatu i organizacji pozarządowych - podkreślił Lipiński. W imieniu PiS poparł też postulat Zjazdu dotyczący nowej ustawy repatriacyjnej. "Od dłuższego czasu jest poważna blokada, jeśli chodzi o tę ustawę. Myślę, że główny spór toczy się między MSW a Sejmem. My popieramy projekt obywatelski - zadeklarował Lipiński.
Była szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys powiedziała, że z oceną zmian zasad finansowania Polonii należy się wstrzymać. - Musimy zobaczyć jak to będzie funkcjonowało. To zawsze była sprawa bardzo delikatna. Będąc prezesem (ZPB) starałam się tego tematu unikać - dodała. Odnosząc się do uchwały, dotyczącej Polaków na Białorusi, Borys powiedziała: "To pokazuje, że sprawy Polaków na Białorusi i łamanie praw człowieka jest obserwowane, monitorowane i nie zostało zapomniane".

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

„Kresowia” może być zamknięta, jak „Polonica”

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 21:00
Działacze Związku Polaków na Białorusi obawiają się, że konfiskata wszystkich komputerów to dopiero początek ich kłopotów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W listopadzie zjazd Związku Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 19:10
Podczas zjazdu związku nieuznawanego przez władze Białorusi będą wybrane władze, poruszane będą problemy związane z językiem polskim i z edukacją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Związek Polaków na Białorusi apeluje o pomoc

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 00:19
Nieuznawany przez władze w Mińsku Związek Polaków na Białorusi zaapelował o przygotowanie specjalnego programu pomocy dla oświaty i kultury polskiej w tym kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramatyczny list Polaków z Białorusi: "MSZ skreśliło wnioski o dotacje..."

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 23:59
Około tysiąca dzieci na darmo czekało na wakacje – piszą w swoim liście Polacy z Białorusi. Podkreślają, że sytuacja jest dramatyczna, nie dostali pieniędzy na letnie szkoły, wydawnictwa, portale, a MSZ odrzuciło 75 procent wniosków o kontynuację działań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zjazd Polonii chce ustawy repatriacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2012 12:39
IV Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy z najwyższym niepokojem przyjmuje informacje o sposobie realizacji przez MSZ pomocy na rzecz Polaków za granicą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zjazd Polonii przeciw dyskryminacji Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2012 13:41
IV Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy wyraził zdecydowany protest przeciwko naruszaniu praw człowieka i dyskryminowaniu członków Związku Polaków na Białorusi - głosi uchwała przyjęta w niedzielę w Pułtusku przez uczestników Zjazdu.
rozwiń zwiń