Raport Białoruś

Łukaszenka: próby destabilizacji Białorusi są bez szans

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 22:45
Aleksander Łukaszenka przyjmował paradę wojskową z okazji święta niepodległości razem z 8-letnim synem Kolą.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Łukaszenka przyjął defiladę w święto niepodległości
Łukaszenka: próby destabilizacji Białorusi są bez szans
Foto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Wszelkie próby destabilizacji sytuacji na Białorusi są bez szans - ogłosił Aleksander Łukaszenka. Szef białoruskiego państwa przemawiał w mundurze wojskowym przed rozpoczęciem parady wojskowej, którą zorganizowano w związku ze świętem niepodległości. Na uroczystości obecni byli prezydenci Wenezueli i Laosu, Nicolas Maduro i  Choummaly Sayasone.

Aleksander Łukaszenka oświadczył, że nowe tysiąclecie nie przyniosło światu pokoju i spokoju. - Nadal obserwujemy dyktat wielu państw i bloków wojskowych, mieszanie się w wewnętrzne sprawy suwerennych państw, przejawy międzynarodowego terroryzmu - mówił Łukaszenka. Łukaszenka uważa, że Białoruś jest poddawana "próbie na wytrzymałość". - Jednakże mądrość i siła białoruskiego narodu niejednokrotnie dowodziły, że jakiekolwiek próby zdestabilizowania sytuacji w naszym kraju nie mają żadnych szans. Jestem przekonany, że godnie przetrwamy wszelkie próby - zaznaczył. Łukaszenka stwierdził, że granica jego kraju powinna być otwarta dla wszystkich "dobrych gości", ale zamknięta przed wszystkimi, którzy mają wobec niej niegodne zamiary. - Pokój i porządek na Białorusi są największymi wartościami i najcenniejszym zwycięstwem naszego narodu. Wszyscy powinniśmy go chronić i bronić - podkreślił.

Parada wojskowa z rakietami S-300

Po wystąpieniu Łukaszenki, które trwało niespełna 7 minut, w centrum Mińska odbyła się parada wojskowa. Przed trybuną honorową przemaszerowało 3 tysiące żołnierzy, w tym jednostka wojsk desantowych z rosyjskiego Pskowa. Później przejechało około 150 pojazdów wojskowych, w tym czołgi T-72 i kompleksy rakietowe S-300.

Zaprezentowano też sprzęt wojskowy z czasów II wojny światowej oraz około 30 współczesnych samolotów bojowych, w tym myśliwce i samoloty szturmowe. BiełTA podała też, że koszt uroczystej parady nie przekroczył 0,2 proc. rocznych wydatków na siły zbrojne Białorusi.

Uroczystość zakończył przemarsz dwutysięcznej kolumny młodzieży i sportowców.

Święto niepodległościw środę świętowano nie tylko w Mińsku, ale i innych miastach. W samej stolicy zaplanowano z tej okazji 46 imprez, w tym wieczorny pokaz fajerwerków.

Łukaszenka zmienił datę święta niepodległości

Dzień niepodległości Białoruś obchodziła początkowo 27 lipca - w rocznicę ogłoszenia deklaracji suwerenności w 1991 roku. Święto przeniesiono jednak na 3 lipca w 1996 roku z inicjatywy Łukaszenki, zatwierdzając tę decyzję w referendum. 3 lipca jest uznawany oficjalnie za datę wyzwolenia Mińska spod okupacji hitlerowskiej w 1944 roku.
Demokratyczna opozycja białoruska za święto narodowe uznaje 25 marca - Dzień Wolności (Dzień Woli), upamiętniający rocznicę proklamowania w 1918 roku Białoruskiej Republiki Ludowej, pierwszego w historii państwa białoruskiego.

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ławrow o rosyjskiej bazie na Białorusi: nie ma powodu do obaw

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 20:23
Szef MSZ Siergiej Ławrow stwierdził, że zachodni partnerzy Rosji nie powinni się obawiać nowej bazy, którą Rosja buduje na Białorusi. Szef polskiego MSZ uważa jednak inaczej. Ławrow stwierdził też, że to już dawno postanowione, że Rosja i Białoruś tworzą wspólną przestrzeń wojskową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manewry Rosji i Białorusi Zapad: również w Brześciu, blisko polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 13:04
Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe. Manewry "Zapad-2013” czyli „Zachód-2013” odbędą się w dniach od 20 do 26 września. Dowodzić nimi będzie minister obrony Białorusi wraz z szefem sztabu generalnego rosyjskiej armii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjska baza na Białorusi: ograniczenie suwerenności, Waterloo Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 13:00
Rosja będzie teraz mogła wciągnąć Białoruś w wojnę wbrew jej woli i wbrew białoruskim interesom narodowym – komentuje białoruski analityk Waler Karbalewicz. Zaznacza, że taka decyzja świadczy o poważnym osłabieniu Łukaszenki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: Rosja tworzy bazę wojskową w Lidzie, blisko polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 17:13
Pierwsza tworzona na terytorium Białorusi rosyjska baza lotnicza będzie się znajdować w Lidzie i podejmie działalność jeszcze w tym roku - poinformował w środę dowódca sił powietrznych Rosji, generał Wiktor Bondariew.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baza Rosji na Białorusi. ”Lida jest w pełnej gotowości bojowej”

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 12:20
Ekspert wojskowy Aleksander Alesin uważa, że wybór Lidy na rosyjską bazę był podyktowany pośpiechem Rosjan. Mniejsze znaczenie miało położenie na zachodzie, bo rosyjskie samoloty i tak w ciągu kilku minut pokonują obszar Białorusi.
rozwiń zwiń