Raport Białoruś

Rosyjska baza na Białorusi: ograniczenie suwerenności, Waterloo Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 13:00
Rosja będzie teraz mogła wciągnąć Białoruś w wojnę wbrew jej woli i wbrew białoruskim interesom narodowym – komentuje białoruski analityk Waler Karbalewicz. Zaznacza, że taka decyzja świadczy o poważnym osłabieniu Łukaszenki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wikipedia/Eugene Zelenko/GNU 1.2

Planowane rozmieszczenie na terytorium Białorusi rosyjskiej bazy lotniczej to Waterloo białoruskiego Aleksandra Łukaszenki - komentuje niezależny analityk Waler Karbalewicz. - Pojawienie się na Białorusi rosyjskiej bazy lotniczej oznacza jakościową zmianę statusu geopolitycznego Białorusi - ocenia Karbalewicz w środowym numerze niezależnego tygodnika "Swobodnyje Nowosti Plus".
Argumentuje, że choć na terytorium Białorusi już od wielu lat znajdują się dwa rosyjskie obiekty wojskowe - stacja radiolokacyjna "Wołga" pod Hancewiczami mająca uprzedzać o ataku rakietowym oraz centrum łączności rosyjskiej marynarki wojennej pod Wilejką - to dotychczas nie było rosyjskiej broni ani środków służących do jej przenoszenia.
Karbalewicz przypomina, że 20 wyposażonych w rakiety samolotów Su-30CM ma zostać rozmieszczonych na Białorusi do 2015 r., a maszyny te mogą jednocześnie pełnić funkcję samolotu przechwytującego oraz myśliwca bombardującego. Miałaby to być odpowiedź - przywołuje Karbalewicz opinię ekspertów - na plany rozmieszczenia w Polsce do końca 2013 r. 24 amerykańskich myśliwców F-16.
Według niego Rosja będzie teraz mogła wciągnąć Białoruś w wojnę wbrew jej woli i wbrew białoruskim interesom narodowym. - Staniemy się zakładnikami wielkomocarstwowych ambicji Rosji, a jednocześnie celem uderzenia odwetowego - ostrzega.
- Innymi słowy, ograniczeniu ulegnie wojskowa suwerenność Białorusi. Białoruskie państwo straci pełną kontrolę nad swoim terytorium w najbardziej newralgicznej sferze – obrony - pisze Karbalewicz.

Łukaszenka mocno osłabł
Jego zdaniem dla Łukaszenki jest to niezwykle istotny rubikon polityczny i psychologiczny. - Wizerunek obrońcy suwerenności, zdecydowanie odpierającego roszczenia zarówno Zachodu, jak i Wschodu, odchodzi w przeszłość. Świadczy to o poważnym osłabieniu politycznym białoruskiego przywódcy - ocenia analityk.

”Wizerunek rosyjskiego satelity”
Analityk prognozuje, że rozmieszczenie rosyjskiej bazy umocni na świecie wizerunek Białorusi jako rosyjskiego satelity i ponownie obudzi w zachodnich stolicach myśl, że rozwiązania "kwestii białoruskiej" należy szukać w Moskwie; stworzy także nową linię podziału między Białorusią i Zachodem.
Karbalewicz uważa, że możliwości sprzeciwiania się przez Łukaszenkę Rosji ogranicza trudna sytuacja w białoruskiej gospodarce, która nie jest poddawana niezbędnym reformom, a za ogromną pomoc gospodarcza ze strony Rosji trzeba czymś płacić.
- Jak wiadomo, każdy Napoleon ma swoje Waterloo - podkreśla analityk.
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zapowiedział, że do końca czerwca ma zostać wybrane lotnisko, na którym zostanie rozmieszczona rosyjska baza lotnicza na Białorusi. Wcześniej mówił, że Rosja dostarczy Białorusi cztery dywizjony rakietowych systemów przeciwlotniczych S-300. Już w 2013 r. planowane jest utworzenie na Białorusi dowództwa lotniczego oraz rozmieszczenie pierwszej, dyżurnej grupy myśliwców bojowych.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka: manewry Zachód 2013 nie zagrażają Zachodowi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 14:14
Nie rozumiem, dlaczego Zachód z takim niepokojem reaguje na nasze kolejne manewry - oznajmił Aleksander Łukaszenka, który spotkał się we wtorek w Mińsku z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opozycja na Białorusi: rosyjskie bazy to okupacja

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 11:28
Opozycja białoruska alarmuje, że rosyjska baza na terytorium Białorusi jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodu i jest sprzeczna z konstytucją. Ceną może być niezależność Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media: rosyjska baza w Baranowiczach albo w Berezie

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 11:00
Według rosyjskich mediów w bazie rosyjskiej na Białorusi mają stacjonować samoloty Su-30. Przypomniano, że na Białorusi są już dwie rosyjskie bazy: radar Wołga w Hancewiczach i punkt łączności w Wilejce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka o dostawach rakiet S-300 z Rosji: my i Rosję osłaniamy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 21:22
Dostawy na Białoruś rosyjskich rakietowych systemów przeciwlotniczych S-300 nie są skierowane przeciwko komukolwiek - oświadczył Aleksander Łukaszenka. Dodał, że sam o nie prosił siedem lat temu, ale dostał je dopiero od nowego ministra obrony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: rosyjska baza na Białorusi nieprzesądzona

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 06:50
To tylko zabrzmiało jak baza - oświadczył Aleksander Łukaszenka pytany o rosyjską bazę lotniczą na Białorusi. Jej powstanie zapowiedział podczas spotkania z Łukaszenką, kilka dni temu, minister obrony Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi ma być rosyjska baza. A potem broń jądrowa?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 11:50
- Niewykluczone, że na terytorium Białorusi wróci broń jądrowa – uważa autor artykułu w ”Deutsche Welle”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: duszą nas sankcjami, a przy granicach lata NATO

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 14:00
Podczas Dnia Zwycięstwa Aleksander Łukaszenka mówił o niewypowiedzianej zimnej wojnie (z Zachodem). Stwierdził, że nowe kompleksy rakiet i samoloty z Rosji służą obronie suwerenności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ławrow o rosyjskiej bazie na Białorusi: nie ma powodu do obaw

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 20:23
Szef MSZ Siergiej Ławrow stwierdził, że zachodni partnerzy Rosji nie powinni się obawiać nowej bazy, którą Rosja buduje na Białorusi. Szef polskiego MSZ uważa jednak inaczej. Ławrow stwierdził też, że to już dawno postanowione, że Rosja i Białoruś tworzą wspólną przestrzeń wojskową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja w czerwcu określi lokalizację bazy na Białorusi. Łukaszenka: armie Rosji i Białorusi to jedność

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 21:00
Do końca czerwca ma zostać wybrane lotnisko, na którym zostanie rozmieszczona rosyjska baza lotnicza na Białorusi. Powiedział o tym w środę w Mińsku minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manewry Rosji i Białorusi Zapad: również w Brześciu, blisko polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 13:04
Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe. Manewry "Zapad-2013” czyli „Zachód-2013” odbędą się w dniach od 20 do 26 września. Dowodzić nimi będzie minister obrony Białorusi wraz z szefem sztabu generalnego rosyjskiej armii.
rozwiń zwiń