Raport Białoruś

Protestował przeciw rosyjskiej bazie na Białorusi. "To okupacja"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 15:20
Mikałaj Hładyszau, aktywista opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, stał z transparentem i protestował przeciw bazie wojskowej, którą Rosja w tym roku stworzy na Białorusi.
Protestował przeciw rosyjskiej bazie na Białorusi. To okupacja
Foto: svaboda.org

Hładyszau spodziewa się, że po proteście 4 lipca zostanie mu przedstawiony zarzut przeprowadzenia nielegalnej demonstracji (prawdopodobnie tzw. jednoosobowej pikiety).

- Traktuję rozmieszczenie bazy wojskowej Rosji jako okupację Białorusi. O bazie zdecydowali szefowie państw Rosji i Białorusi, ale nikt nie radził się narodu białoruskiego. Warto było i jego zapytać o pozwolenie. Jestem przekonany, że naród powiedziałby ”nie” rosyjskiej bazie wojskowej – tłumaczył Hładyszau Radiu Swaboda.
4 lipca Hładyszau stał z plakatem ”Przeciw rosyjskim bazom na białoruskiej ziemi” przez około półtorej godziny, obok siedziby wykonawczego komitetu miejskiego. Ostatecznie podszedł do niego milicjant i zaprowadził na posterunek, gdzie został przesłuchany. Pytano go m.in. kto namawiał go do pikietowania i czy obiecano mu zapłatę za demonstrację.

svaboda.org/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosyjska baza na Białorusi: ograniczenie suwerenności, Waterloo Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 13:00
Rosja będzie teraz mogła wciągnąć Białoruś w wojnę wbrew jej woli i wbrew białoruskim interesom narodowym – komentuje białoruski analityk Waler Karbalewicz. Zaznacza, że taka decyzja świadczy o poważnym osłabieniu Łukaszenki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: Rosja tworzy bazę wojskową w Lidzie, blisko polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 17:13
Pierwsza tworzona na terytorium Białorusi rosyjska baza lotnicza będzie się znajdować w Lidzie i podejmie działalność jeszcze w tym roku - poinformował w środę dowódca sił powietrznych Rosji, generał Wiktor Bondariew.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baza Rosji na Białorusi. ”Lida jest w pełnej gotowości bojowej”

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 12:20
Ekspert wojskowy Aleksander Alesin uważa, że wybór Lidy na rosyjską bazę był podyktowany pośpiechem Rosjan. Mniejsze znaczenie miało położenie na zachodzie, bo rosyjskie samoloty i tak w ciągu kilku minut pokonują obszar Białorusi.
rozwiń zwiń