Raport Białoruś

Białoruś: inicjatywa w sprawie ulicy Kościuszki w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 02:00
Niezależne Towarzystwo Języka Białoruskiego wystąpiło z inicjatywą uczczenia urodzonego 270 lat temu na terenie obecnej Białorusi Tadeusza Kościuszki.
Tadeusz Kościuszko
Tadeusz KościuszkoFoto: Albert Schule (1801-1875) / Biblioteka Narodowa / domena publiczna

To niezależne towarzystwo chce uczcić Kościuszkę poprzez nazwanie jego nazwiskiem jednej z ulic w Mińsku. W tym celu prosi Białorusinów o podpisywanie przygotowanych przez siebie elektronicznych apeli do ministerstwa kultury oraz władz miasta o godne uczczenie przywódcy insurekcji kościuszkowskiej.

W liście do władz Mińska podkreślono, że ulice Kościuszki są w Polsce, USA, Rosji i na Ukrainie oraz w niektórych miastach Białorusi – np. w Brześciu czy Grodnie – natomiast nie ma żadnej w stolicy kraju.

W apelu do resortu kultury wystąpiono z postulatem rozpisania konkursu na pomnik Kościuszki w Mińsku, Brześciu oraz w Kosowie, w pobliżu którego Kościuszko przyszedł na świat na Mereczowszczyźnie. Zwrócono uwagę, że Kościuszko ma setki pomników na całym świecie, ale żadnego na Białorusi.

Podpisy zostaną przekazane w dniu urodzin Tadeusza Kościuszki

Podpisane apele Towarzystwo zamierza skierować do adresatów 4 lutego, czyli w dzień urodzin Kościuszki.

Według szefa Towarzystwa Aleha Trusaua akcja ta”pozwoli całemu światu dowiedzieć się, z jakiego kraju pochodzi Tadeusz Kościuszko i że obywatele tego kraju – Białorusi – nie zapominają o swoich prawdziwych bohaterach”.

Na Mereczowszczyźnie działa od 2004 r. muzeum w odtworzonym na podstawie fotografii dawnym dworku Kościuszków. Co roku 4 lutego w muzeum odbywają się z tej okazji uroczystości.

Tadeusz Kościuszko zaczął opracowywać koncepcję powstania narodowego w 1793 r. w Dreźnie, po ogłoszeniu drugiego rozbioru Polski. Po przystąpieniu Stanisława Augusta do Targowicy, 24 marca 1794 r. w Krakowie pod dowództwem Kościuszki wybuchło powstanie, a on sam objął władzę jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. Powstanie kościuszkowskie trwało do 16 listopada 1794 r. i objęło swym zasięgiem prawie wszystkie

Kościuszko przyjechał do Ameryki w 1776 roku, miesiąc po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości, która zapoczątkowała wojnę o wyzwolenie kolonii amerykańskich spod panowania brytyjskiego. Zaprojektował forty w West Point, późniejszą Akademię Wojskową, a także odegrał kluczową rolę w bitwie pod Saratogą - jednej z przełomowych bitew w wojnie.

Uznawano go za najbardziej utalentowanego inżyniera w armii rewolucyjnej. W 1783 roku uchwałą Kongresu został awansowany na stopień generała brygady.Otrzymał także obywatelstwo amerykańskie.

Zmarł w 1817 r. Szwajcarii, gdzie spędził ostatnie lata życia. Został pochowany na Wawelu.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Kula spod Maciejowic w muzeum Kościuszki na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 11:00
Muzeum Tadeusza Kościuszki w miejscu jego urodzenia w Mereczowszczyźnie na terenie obecnej Białorusi odwiedzają goście z całego świata.
rozwiń zwiń