Raport Białoruś

Białoruś: niezależni działacze wnioskują o dwa pomniki Tadeusza Kościuszki

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 02:00
Niezależne Towarzystwo Języka Białoruskiego zwróciło się do ministra kultury Barysa Swiatłowa z wnioskiem o rozpisanie konkursu na pomniki Tadeusza Kościuszki w Mińsku oraz Kosowie, w pobliżu którego się urodził. W tym roku przypada 270. rocznica jego urodzin.
Audio
  • Wniosek o pomniki Tadeuszka Kościuszki. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Tadeusz Kościuszko. Fragment fotografii obrazu olejnego autorstwa Józefa Grassiego, wykonanego w 1794 r.
Tadeusz Kościuszko. Fragment fotografii obrazu olejnego autorstwa Józefa Grassiego, wykonanego w 1794 r.Foto: polona.pl/domena publiczna

Szef Towarzystwa Aleh Trusau powiedział Radiu Swaboda, że proponuje ono postawienie pomnika Kościuszki na koniu.

Ideę te podchwycili działacze opozycyjnej Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej (Hramada). Szef partii w obwodzie brzeskim, gdzie leży Kosowo, Ihar Masłouski zwrócił się z odpowiednim wnioskiem do miejscowych władz.

4 lutego przypada rocznicza urodzin przywodcy insurekcji

Kościuszko urodził się w Mereczowszczyźnie pod Kosowem. Na kościele św. Trójcy w Kosowie, gdzie został ochrzczony, umieszczona jest upamiętniająca go tablica. Nazwisko Kościuszki nosi też jedna z ulica Kosowa.

Rozgłośnia Radio Swaboda poinformowała, że mieszkańcy Kosowa popierają inicjatywę budowy pomnika. - On jest tu szanowany. U nas oprócz Kościuszki nic więcej nie mamy - powiedziała jedna z mieszkanek.

W samej Mereczowszczyźnie działa od 2004 r. muzeum w odtworzonym na podstawie fotografii dawnym majątku Kościuszków. Jest tam też głaz z tabliczką informującą o generale. Co roku 4 lutego, czyli w dzień narodzin Kościuszki, w muzeum odbywają się z tej okazji uroczystości.

Tadeusz Kościuszko zaczął opracowywać koncepcję powstania narodowego w 1793 r. w Dreźnie, po ogłoszeniu drugiego rozbioru Polski. Po przystąpieniu Stanisława Augusta do Targowicy, 24 marca 1794 r. w Krakowie pod dowództwem Kościuszki wybuchło powstanie, a on sam objął władzę jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. Powstanie kościuszkowskie trwało do 16 listopada 1794 r. i objęło swym zasięgiem prawie wszystkie dzielnice ówczesnego państwa polskiego.

Kościuszko przyjechał do Ameryki w 1776 roku, w miesiąc po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości, która zapoczątkowała wojnę o wyzwolenie kolonii amerykańskich spod panowania brytyjskiego. Zaprojektował forty w West Point, późniejszą Akademię Wojskową, a także odegrał kluczową rolę w bitwie pod Saratogą - jednej z przełomowych bitew w wojnie. Uznawano go za najbardziej utalentowanego inżyniera w armii rewolucyjnej. W 1783 roku uchwałą Kongresu został awansowany na stopień generała brygady. Otrzymał także obywatelstwo amerykańskie.

Zmarł w 1817 r. Szwajcarii, gdzie spędził ostatnie lata swego życia. Został pochowany na Wawelu.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Kula spod Maciejowic w muzeum Kościuszki na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 11:00
Muzeum Tadeusza Kościuszki w miejscu jego urodzenia w Mereczowszczyźnie na terenie obecnej Białorusi odwiedzają goście z całego świata.
rozwiń zwiń