X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Demokracja jak śmierć, jest nieunikniona - tak mówił Wiktar Iwaszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 17:59
Wiktar Iwaszkiewicz był jednym z założycieli białoruskiego podziemia w latach 80-tych. Nigdy nie tracił nadziei i optymizmu – Franak Wiaczorka na swoim blogu wspomina białoruskiego opozycjonistę, który odszedł w wieku 54 lat.
Audio
  • Franak Wiaczorka wspomina Wiktara Iwaszkiewicza (źr. PolskieRadio.pl)
Demokracja jak śmierć, jest nieunikniona - tak mówił Wiktar Iwaszkiewicz
Foto: Facebook/Profil Franaka Wiaczorki

Pamiętam Wiktara Iwaszkiewicza jako człowieka sprawy, który jednoczył nie tylko aktywistów politycznych, ale i robotników, różne grupy społeczne, również młodzież. Pamiętam, jak nas razem zatrzymywała i biła milicja, jak razem siedzieliśmy na posterunku. Ale on nigdy nie tracił nadziei, optymizmu, pozytywnego podejścia do życia.

Zawsze mówił tak, że demokracja, tak jak i śmierć, są to rzeczy nieuniknione. Niestety śmierć przyszła do niego wcześniej i nie zobaczył Białorusi, o której marzył i o którą walczył.

Wiktar był jednym z założycieli białoruskiego podziemia lat 80-tych. W jakimś stopniu można by go nawet porównać z Lechem Wałęsą. Z tą różnicą, że Lech Wałęsa i Polacy wywalczyli wolność i niepodległe państwo, a Białorusini ciągle trwają w dyktaturze.

Wiktar Iwaszkiewicz razem z moim ojcem Wincukiem, z Siarhiejem Wituszką, z Siarhiejem Dubawcem w latach 80-tych zakładali pierwsze podziemne organizacje, które potem przekształciły się w Białoruski Front Narodowy. Organizował w latach 90-tych największe masowe demonstracje w centrum Mińska, na których było nawet 100 tysięcy osób.

Iwaszkiewicza bał się Aleksander Łukaszenka. Przeciw Wiktarawi wytoczono kilka spraw kryminalnych.

Przez te kary więzienia, przez głodówki w celach, Wiktar stracił swoje zdrowie. To że śmierć przyszła przedwcześnie to konsekwencja jego walki, jego ofiarności. Nawet w więzieniu protestował, walczył, głodował. Nazywał siebie człowiekiem walki o wolność. Chciałbym być podobny do niego, być tak silnym, śmiałym. Gdyby w białoruskiej opozycji było 10 takich osób, na Białorusi nie było miejsca dla takich ludzi jak Aleksander Łukaszenka. Niestety Wiktar już nie żyje. Będziemy go pamiętali.

Franak Wiaczorka

Zobacz: Blog Franaka Wiaczorki w serwisie Raport Białoruś na portalu PolskieRadio.pl >>>

Zmarł Wiktar Iwaszkiewicz >>>

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie żyje Wiktar Iwaszkiewicz, jeden z liderów białoruskiej opozycji

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 17:36
Wiktar Iwaszkiewicz zmarł po długiej chorobie w wieku 54 lat. Opozycjoniści podkreślają, że jego śmierć jest wielką stratą.
rozwiń zwiń