"Odprawa posłów greckich" - najstarszy polski dramat w nowej odsłonie. PREMIERA [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2023 13:00
W "Scenie klasyki" tym razem premiera! Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska "Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego w transkrypcji Antoniego Libery. Reżyseruje Leszek Zduń. W obsadzie m.in. Mariusz Bonaszewski, Szymon Kuśmider i Anna Seniuk.
Leszek Zduń (L), reżyser słuchowiska Odprawa posłów greckich, i Szymon Kuśmider (P)
Leszek Zduń (L), reżyser słuchowiska "Odprawa posłów greckich", i Szymon Kuśmider (P)Foto: Fundacja Kultura i Dziedzictwo Ponad Granicami

Libera uwspółcześnia Kochanowskiego

W 2023 roku Antoni Libera, po raz pierwszy w historii polskiej literatury, dokonał transkrypcji renesansowego tekstu pierwszego polskiego dramatu Jana Kochanowskiego "Odprawa posłów greckich". Jak powiedział prof. Paweł Stępień, literaturoznawca: Tradycja ma znaczenie, kiedy żyje. Liberze udało się tchnąć życie w tekst, nie unieważniając go.

"Odprawa posłów greckich" – polska nowożytna tragedia Jana Kochanowskiego została wystawiona po raz pierwszy 445 lat temu w Warszawie. Po wiekach, przesłanie dramatu jest wciąż aktualne. Warto odkrywać "Odprawę…" na nowo i przedstawiać kolejnym pokoleniom.

Jest w tym dramacie krytyka zjawisk osłabiających państwo: przekupstwa, słabości rządu, braku szacunku dla prawa. Mit o wojnie trojańskiej powszechnie znany w Renesansie wśród ludzi wykształconych, służy ukazaniu analogii między losem Troi a zagrożeniami czyhającymi na Rzeczpospolitą.

Przesłanie zawsze aktualne

Dramat Jana Kochanowskiego skrywa ponadczasowe przesłanie, tak istotne w dzisiejszych czasach. Aktualne bez względu na kontekst – jest wezwanie do tych, którzy sprawują rządy, aby robili to odpowiedzialnie. Ich zadaniem jest dbać o dobro ogółu, przestrzegać prawa i moralności.

Tragedia pisana staropolskim językiem, nie zawsze dotrze ze swoim przekazem do wszystkich odbiorców. Dlatego też, wymaga pracy adaptacyjnej, interpretacji współczesnych aktorów i reżysera.

Maria Pomianowska autorką muzyki

Muzykę - wyjątkowe połączenie brzmienia renesansowych kompozytorów z dźwiękami starożytności - stworzyła prof. Maria Pomianowska, laureatka tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych. Za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska.


Posłuchaj
46:21 Dwójka słuchowisko odprawa posłów greckich 18.11.2023.mp3 Jan Kochanowski "Odprawa posłów greckich" w transkrypcji Antoniego Libery - premiera słuchowiska (Scena klasyki/Dwójka)

[źródło: YouTube/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia] 

Jan Kochanowski "Odprawa posłów greckich" w transkrypcji Antoniego Libery (premiera)

reżyseria: Leszek Zduń, realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska, muzyka: Maria Pomianowska, kierownik produkcji: Lena Dąbkowska

obsada: Mariusz Bonaszewski (Antenor), Ksawery Szlenkier (Parys), Joanna Kwiatkowska-Zduń (Helena, Chór), Leszek Zduń (Poseł, Więzień), Szymon Kuśmider (Ulisses), Maciej Maciejewski (Menelaos), Jacek Król (Priam), Aleksandra Ciejek (Kasandra, Chór), Jacek Pluta (Kapitan, Iketaon)

Ze specjalnym udziałem Anny Seniuk w roli Piastunki. Janowi Kochanowskiemu głosu użyczył Antoni Libera.

Słuchowisko zrealizowano z Funduszy Promocji Kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Fundację Kultura i Dziedzictwo ponad Granicami.

Partner - Program 2 Polskiego Radia.

***

Na premierę słuchowiska w cyklu "Scena klasyki" zapraszaliśmy w sobotę (18.11) w godz. 12.00-13.00.

pg/kk/rk 

Czytaj także

Wycieczka do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 10:00
W audycji przenieśliśmy się do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Po dwóch latach zakończyły się prace konserwacyjne i adaptacja XIX-wiecznej oficyny dworskiej, będącej częścią zespołu dworsko-parkowego, w którym znajduje się placówka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Libera aktualizuje Kochanowskiego. "Odprawa posłów greckich" w Teatrze Polskiego Radia (reż. Leszek Zduń)

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 18:00
- Antoni Libera przyczynił się do tego, że tekst Kochanowskiego możemy na nowo rozpoznać. Ta transkrypcja pozwala moim zdaniem wrócić temu wybitnemu autorowi i dobremu tekstowi na właściwe miejsce - mówił Leszek Zduń, reżyser słuchowiska "Odprawa posłów greckich". Premiera w najbliższą sobotę w samo południe na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń