Polskie Radio
Section05

Monika Zając

Ukrainian Freedom Orchestra. Emisariusze sprawy ukraińskiej kontynuują międzynarodowe tournée

- Bezpośrednim impulsem do powstania orkiestry była agresja putinowskiej Rosji na Ukrainę. Dziś można śmiało powiedzieć, że jesteśmy żywym dowodem na ogromny potencjał artystyczny drzemiący w tym narodzie. Pod wieloma względami nasza orkiestra jest naprawdę wyjątkowa - mówiła w Dwójce dyrygentka Keri-Lynn Wilson o Ukrainian Freedom Orchestra.
Zobacz więcej na temat:  Ukrainian Freedom Orchestra Ukraina Dwójka Ukraina Baltic Opera Festival MUZYKA KULTURA Dwójka Keri-Lynn Wilson

"Pamięć »W« kadrze". Koordynator kunkursu: liczymy, że okrągła rocznica zachęci do nadsyłania zdjęć

- Nasza inicjatywa jest skierowana do wszystkich. Chcemy wszystkich zaprosić do tego, żeby włączyli się w obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i wykonali w ich trakcie zdjęcia. Nie mamy w regulaminie żadnych ograniczeń wiekowych ani rozróżnienia na profesjonalistów czy amatorów - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Komuda, koordynator konkursu fotograficznego "Pamięć »W« kadrze".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka fotografia fotograf Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego KULTURA chris niedenthal Martyna Wojciechowska Wojciech Grzędziński Jan Ołdakowski Michał Komuda

Wystawa malarstwa Nicolae Grigorescu w Gdańsku. "Od strony formalnej był po stronie nowoczesności"

- Grigorescu dość wcześnie wylądował w Paryżu. Zaczynał w pracowni u Charlesa Gleyre'a. Był to wówczas bardzo ceniony malarz, lokujący się po stronie akademizmu, ale mający bardzo ciekawych uczniów. Wśród nich byli m.in. Monet i Renoir, a więc śmietanka impresjonizmu czy szerzej, nowego malarstwa. Grigorescu pewnie też z tego czerpał - mówił w Dwójce Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku, o wystawie "Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wystawa malarstwo Muzeum Narodowe w Gdańsku Nicolae Grigorescu Jacek Friedrich SZTUKA KULTURA Jan Matejko Rumunia

Skąd się bierze strach przed tygrysami? "Przekazy kultury kształtują nasz stosunek do przyrody"

Tygrysy od zawsze rozpalały ludzką wyobraźnię, lecz i tak doprowadziliśmy to zwierzę na skraj wyginięcia. Co sprawia, że tygrys jest obiektem kultu i nienawiści zarazem? Dlaczego wciąż pożera w lasach delty Gangesu ponad dwieście osób rocznie? Kim są "tygrysie wdowy" i jak żyją po śmierci mężów w dżungli? (...) A przede wszystkim: jaki jest tygrys odarty ze stereotypów? Jak widzi, słyszy, zabija? - to fragment opisu książki Marty Sawickiej-Danielak "Oko tygrysa. Opowieść o bestii, którą stworzył człowiek".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura tygrys książki Marta Sawicka-Danielak reportaż

Sokołowsko - jedno z pierwszych sanatoriów na świecie. "To miejsce przełomowe dla medycyny"

W połowie XIX wieku we wsi Görbersdorf dr Hermann Brehmer utworzył pierwsze sanatorium. Miejsce to jest znane fanom Olgi Tokarczuk i "Empuzjonu". Dlaczego Sokołowsko - bo tak nazwano to miejsce - było fenomenem w tamtych czasach? Opowiedzieli nam o tym: prezes Fundacji Sztuki Współczesnej "In Situ" - Zuzanna Fogtt oraz animator kultury i przewodnik po tym miejscu - Tomasz Gładki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka gruźlica muzeum Sokołowsko

"Astrid". Tłumaczka książki: czuję do Astrid Lindgren bardzo dużą sympatię i sentyment

- Książka zaczyna się, gdy Astrid Lindgren jest już osobą dorosłą. Jest w niej dużo retrospekcji, w związku z czym musiałam to jakoś rozwiązać, żeby było wiadomo, kiedy akcja toczy się współcześnie, a kiedy w przeszłości. Momentami było to trudne do wykonania - mówiła w Dwójce Barbara Niedźwiecka, tłumaczka książki Susanne Lieder pt. "Astrid. Opowieść o Astrid Lindgren".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Astrid Lindgren literatura tłumacz KULTURA KSIĄŻKA Barbara Niedźwiecka

Festiwal "Fortepian w kamieniołomie". "To zestawienie daje uskrzydlający efekt"

Fortepian w kamieniołomie - pomysł wydawałoby się karkołomny. Chodzi przecież o instrument, który powstał z myślą o salonach, później salach koncertowych, ale nie występach plenerowych. Okazuje się, że jednak niekoniecznie. O recitalach w kamieniołomach opowiedział w "Wybieram Dwójkę" Jan Tomasz Adamus - kierownik artystyczny tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka fortepian muzyka klasyczna Jan Tomasz Adamus

Aga Zaryan: tata nigdy nie miał wpływu na moją drogę muzyczną

Aga Zaryan to wokalistka jazzowa, która podbiła serca fanów muzyki albumem "Picking Up the Pieces". Wokalistka będzie koncertowała w ramach Dwójkowego cyklu Jazz.PL. - Nie byłam w ogóle w szkole muzycznej I stopnia. Zdałam dopiero do szkoły muzycznej II stopnia, kiedy sama się do niej przygotowałam (…) Zdałam do niej, jak miałam 17 lat, i tata nigdy nie miał wpływu na moją drogę muzyczną - powiedziała Aga Zaryan w Programie 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jazz Andrzej Zieliński Aga Zaryan

"Kraina w kratę". Dwójka w Swołowie- stolicy zabudowy szachulcowej

Dwójka zawitała do Swołowa - stolicy "Krainy w kratę", jednej z najciekawszych miejscowości w Polsce, charakteryzującej się kraciastymi fasadami budynków. To właśnie tam odbywa się Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica. Monika Zając i Michał Dębski rozmawiali o lokalnych tradycjach i muzyce inspirowanej różnymi obszarami świata.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka podróże Michał Dębski samorząd Swołowo

"Paderewski na Ujazdowie". Karol Radziwonowicz na inaugurację cyklu

- Nigdy nie zapomnę, jak od dziecka mój ojciec mówił, że artysta gra swoim wnętrzem. Im to wnętrze jest bogatsze, tym bogatsza może być sztuka artystyczna. I taką postacią Ignacy Jan Paderewski - mówił w Dwójce pianista Karol Radziwonowicz, który wystąpi w ramach cyklu koncertów "Paderewski na Ujazdowie".
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Jan Paderewski Paderewski na Ujazdowie Karol Radziwonowicz Dwójka muzyka klasyczna

"Jeleń" - projekt Krzysztofa Kieślowskiego po latach będzie zrealizowany. "To wiadomość dnia"

- Rzeczywiście jest to gratka. Tyle się mówi teraz o szukaniu niezrealizowanych rozdziałów twórczości wielkich mistrzów i mistrzyń. Bardzo dużo jest materiałów dodatkowych do różnych płyt, są różnego rodzaju publikacje, a tutaj pojawia się szansa, żeby przyjrzeć się czemuś, co z jakiś względów się nie udało - tak o filmie "Jeleń", powstającym na podstawie odnalezionego scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego, mówiła w Dwójce filmoznawczyni Diana Dąbrowska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino film polski Krzysztof Kieślowski film krótkometrażowy jeleń KULTURA FILM film animowany animacja Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu Izumi Yoshida

NDI Sopot Classic. Szef festiwalu: hasło "Natura" przyszło do mnie w Operze Leśnej

- Byłem akurat na spacerze w Operze Leśnej. Natura to coś, co jest wpisane w DNA tego obiektu. Pod tym hasłem kryje się cudowna przestrzeń i siła twórcza dla wielu artystów, która na co dzień nas otacza, a którą tak rzadko dostrzegamy i doceniamy - mówił w Dwójce Szymon Morus, dyrektor artystyczny 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka MUZYKA Szymon Morus Sopot Wojciech Rajski KULTURA NDI Sopot Classic Polska Filharmonia Kameralna Sopot

Rozpoczął się Polsko-Rumuński Sezon Kulturalny. "Jesteśmy krajem bardzo lubianym"

- Rumuni znają nas bardzo mocno z takich nazwisk jak Grotowski, Kantor, Wajda, Agnieszka Holland czy Wisława Szymborska. Mam poczucie, że nie jesteśmy mało znanym krajem, ale krajem bardzo lubianym - powiedziała w Programie 2 Polskiego Radia dr Olga Wysocka, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza - współorganizatora projektu Polsko-Rumuński Sezon Kulturalny.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Adama Mickiewicza Rumunia Dwójka KULTURA Olga Wysocka