Polskie Radio
Section05
Monika Zając

"Cinematographers". Piotr Jaxa-Kwiatkowski: to moje "chapeau bas" przed artystami kina

- Jest to efekt 28 lat pracy. Strasznie trudno było wybrać 30 zdjęć, bo tylko tyle mogliśmy pokazać na wystawie w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie. Dzisiaj wisi ona na płocie, można ją oglądać przez 24 godziny na dobę - mówił w Dwójce o wystawie "Cinematographers" Piotr Jaxa-Kwiatkowski, operator filmowy i fotograf.
Zobacz więcej na temat:  operator Piotr Jaxa Piotr Jaxa-Kwiatkowski Monika Zając zdjęcia fotografia wystawa FILM KULTURA Warszawa Dwójka Krzysztof Kieślowski

Tadeusz Strugała kończy 89 lat. "Teraz dopiero widzę, ile w życiu robiłem poza dyrygowaniem"

- Ponieważ moje życie zawodowe właściwie dobiegło już końca, to mam czas na to, żeby zsumować swoje dokonania. Dochodzę do wniosku, że sporo pracowałem poza dyrygowaniem, poza koncertami i nagraniami z orkiestrami, może nie z całego świata, ale z trzydziestu różnych krajów – mówił w Dwójce maestro Tadeusz Strugała w dniu swoich 89. urodzin (10.02).
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Strugała dyrygent Marek Pijarowski Krzysztof Jakowicz Jakub Kukla Monika Zając Dwójka KULTURA MUZYKA

"Traviata" w Teatrze Wielkim w Łodzi - opera Verdiego we włoskiej wersji językowej

- Uwspółcześnianie czegoś na siłę, szukanie powiązań z teraźniejszością, w sensie twórczym nie interesuje mnie w ogóle. Zastanowienie się nad relacjami tych postaci jest ciekawe i to też jest coś, z czym współczesny widz może się zidentyfikować - mówiła w Dwójce Pia Partum, reżyserka "Traviaty", arcydzieła Giuseppe Verdiego na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Giuseppe Verdi opera Monika Zając premiera Teatr Wielki w Łodzi Dwójka Rafał Janiak Pia Partum

Reżyser filmu "Kos": za Kościuszką stoi dobra do opowiadania historia

- Jak już zacząłem poznawać historię Kościuszki, to poczułem żal do naszego systemu edukacji, że w ogóle nikt nawet nie spróbował przybliżyć tej postaci. A za Kościuszką stoi naprawdę fascynująca historia, taka przygodowa, dobra do opowiadania - mówił w Dwójce Paweł Maślona, reżyser filmu "Kos".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko Paweł Maślona Jacek Braciak Bartosz Bielenia Agnieszka Grochowska Andrzej Seweryn film Kos Monika Zając kos Dwójka FILM kino film polski KULTURA

32. finał WOŚP - relacje w radiowej Dwójce [ZOBACZ I POSŁUCHAJ]

"Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych" - to hasło tegorocznego finału wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wydarzenie relacjonowaliśmy szeroko w radiowej Dwójce. 32. finał WOŚP to zakupy sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. 
Zobacz więcej na temat:  WOŚP 2024 Dwójka Monika Zając Aldona Łaniewska-Wołłk cukrzyca

Marek Hłasko - buntownik, głos pokolenia, człowiek złamany przez wojnę

- Jeżeli ośmio- czy dziesięcioletni chłopiec patrzy na okupację, na leżące ciała na ulicach, przeżywa powstanie warszawskie, to takie rzeczy zostają. Być może właśnie one stworzyły tego cynika, którego tak dzisiaj cenimy - o Marku Hłasce mówił w Dwójce Radosław Młynarczyk, literaturoznawca i biograf pisarza.
Zobacz więcej na temat:  Marek Hłasko literatura Monika Zając Dwójka Roch Siciński biografia

Reżyserka filmu "Maestra": większość z nas nie ma pojęcia, czym jest dyrygowanie

- Wszelkie konkursy są bardzo filmowe, a to oznacza, że tak samo jest w przypadku konkursu dla dyrygentek. Jedną z cech dobrego dokumentu jest też fakt, że umożliwia on odbiorcy przyjrzenie się z bliska światu, który na co dzień jest dla niego zupełnie niedostępny - mówiła w Dwójce Maggie Contreras, reżyserka filmu dokumentalnego "Maestra".
Zobacz więcej na temat:  dyrygent kobieta Marin Alsop Monika Zając Anna Sułkowska-Migoń Dwójka konkurs Paryż KULTURA Maggie Contreras FILM kino

Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich i jego niepowtarzalny nastrój

- Miałam okazję uczestniczyć w Koncercie Noworocznym, już nawet nie pamiętam dokładnie kiedy to było, chyba jakieś 20 lat temu. To niesamowite wrażenie, niby zna się tę salę z normalnych koncertów, ale tego dnia jest pięknie udekorowana. Emocje są wielkie, bo to ten wyjątkowy koncert, nadawany w ponad 90 krajach. Już po wejściu jest się w tym specyficznym nastroju - mówiła w Dwójce Liliana Niesielska, aktorka i tłumaczka, od wielu lat mieszkająca w Wiedniu.
Zobacz więcej na temat:  Nowy Rok koncert Wiedeń Marcin Majchrowski Filharmonicy Wiedeńscy Koncert Noworoczny Johann Strauss Christian Thielemann Dwójka Monika Zając

Roman Dziewoński: Zenon Wiktorczyk śmiał się przed wojną, w jej trakcie i po wojnie

- Ten humor po wojnie nie został najlepiej zaliczony w poczet jego działalności, ponieważ z Polskiego Radia we Wrocławiu został przez to wyrzucony - mówił w Dwójce Roman Dziewoński, wspominając Zenona Wiktorczyka - twórcę Redakcji Humoru i Satyry Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Zenon Wiktorczyk Polskie Radio humor satyra Irena Heppen Roman Dziewoński Monika Zając Jakub Kukla Czesław Majewski Dwójka KULTURA

Małgorzata Zajączkowska - pożar choinki, oblany egzamin, sukcesy w świecie teatru i filmu

- Poszłam, zdawałam i nie dostałam się. Kiedy wyszłam z egzaminów, z tej sali, poczułam, że to jest moje miejsce, że ja bardzo chcę tutaj być. Cały rok przygotowywałam się, chodziłam do kółka teatralnego pani Skarżanki, ona pomogła mi wybrać repertuar i dostałam się za drugim razem - tak Małgorzata Zajączkowska opowiadała w Dwójce o swojej drodze do bycia aktorką.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Zajączkowska Monika Zając Dwójka aktorzy aktorstwo aktor

Maciej Hamela: "Skąd dokąd" to film o słuchaniu siebie nawzajem w trudnym momencie życia

- Wszystko zaczęło się tak spontanicznie. W niewielkim vanie nieznajomi ludzie chcieli się sobie przedstawić. Wymieniali się relacjami z frontu, co zostawili, jak wyglądało ich pożegnanie. Ten film jest również o słuchaniu siebie nawzajem w tak trudnym momencie - mówił w Dwójce reżyser Maciej Hamela.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina dokument Monika Zając Maciej Hamela reżyser Dwójka wojna na Ukrainie

"Raj utracony" K. Pendereckiego - premiera w Łodzi. Rafał Janiak: to muzyka, która wnika w organizm

- Jeżeli państwo wejdą głęboko w to, co chcemy przekazać, w to, co napisał profesor Krzysztof Penderecki, to myślę, że wrażliwy człowiek przez wiele dni będzie jeszcze przeżywał i tę muzykę, no i oczywiście to libretto - tak o spektaklu "Raj utracony" mówił jego kierownik muzyczny Rafał Janiak, dyrygent i dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi. Widowisko będzie transmitowane w Dwójce 26 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki opera Monika Zając Dwójka Rafał Janiak transmisja na żywo spektakl Biblia Łódź

Zdzisław Nardelli - włoskie nazwisko i ogromne zasługi dla polskiej kultury

- Wywodził się z kupieckiej rodziny, która przybyła do Polski z Włoch w XVIII w. Nardellowie się zasymilowali, stali się częścią polskiego krajobrazu. Jedną jedyną rzeczą, która zdradzała jego niesłowiańskość, było nazwisko i ten charakterystyczny typ urody. Natomiast on należy bezsprzecznie, tak jak jego przodkowie, do polskiej kultury - mówił Tomasz Mościcki w audycji "Dwie do setki", której bohaterem był Zdzisław Nardelli.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia reżyser henryk rozen Tomasz Mościcki Magdalena Zawadzka Monika Zając Roch Siciński Zdzisław Nardelli Dwójka KULTURA

Libera aktualizuje Kochanowskiego. "Odprawa posłów greckich" w Teatrze Polskiego Radia (reż. Leszek Zduń)

- Antoni Libera przyczynił się do tego, że tekst Kochanowskiego możemy na nowo rozpoznać. Ta transkrypcja pozwala moim zdaniem wrócić temu wybitnemu autorowi i dobremu tekstowi na właściwe miejsce - mówił Leszek Zduń, reżyser słuchowiska "Odprawa posłów greckich". Premiera w najbliższą sobotę w samo południe na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kochanowski słuchowisko Monika Zając Leszek Zduń premiera Teatr Polskiego Radia Antoni Libera

Konkurs Dyrygentów im. G. Fitelberga. "Każdy etap to będzie inny styl muzyczny"

Przed nami XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. - W I etapie dominować będą utwory klasyczne: Mozart, Beethoven, Moniuszko. W drugim etapie mamy przedstawicieli epoki romantyzmu plus koncerty z solistami, a w trzecim - pozycje dwudziestowieczne. Poziom trudności zatem wzrasta, a my będziemy mogli zobaczyć, jak uczestnicy radzą sobie w różnych stylach - mówił w Dwójce Yaroslav Shemet, członek jury.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Fitelberg dyrygent Monika Zając Jarosław Shemet Dwójka MUZYKA Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga

Biografka Edwarda Dwurnika: był robotnikiem sztuki

- Edward Dwurnik generował bardzo skrajne emocje. Jedni go kochali, inni nienawidzili, większość zazdrościła. Zazdroszczono mu pędu do pracy; tego, że on naprawdę był robotnikiem sztuki. To nie jest tytuł na wyrost, on w pełni oddaje charakter Edwarda Dwurnika artysty - mówiła w Dwójce Małgorzata Czyńska, autorka książki "Dwurnik. Robotnik sztuki".
Zobacz więcej na temat:  biografia malarstwo SZTUKA Edward Dwurnik Monika Zając Dwójka rocznica wywiad