Wystawa "Tygrys w ogrodzie". Obrazy, które dają siłę

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2024 15:00
Niebezpieczny potwór, bestia, z której ust i uszu wychodzą węże wyłania się z czarnego tła. Podpis pod obrazem głosi - Wojna atomowa - niech będzie przeklęta! Żeby ludzie jej nie znali, łez nie wylewali! Marija Prymaczenko, ukraińska artystka zanurzona w tradycji ludowej nadawała swoim gwaszom rozbudowane, poetyckie tytuły naprowadzające na interpretacje i poszerzające konteksty obrazów.
Dla walczących Ukraińców sztuka Prymaczenko ma jeszcze dodatkowy wymiar, dlatego jeden z gwaszy, który można oglądać na wystawie Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko
Dla walczących Ukraińców sztuka Prymaczenko ma jeszcze dodatkowy wymiar, dlatego jeden z gwaszy, który można oglądać na wystawie "Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko" Foto: Daniel Chrobak/artmuseum.pl

Po katastrofie w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku artystka stworzyła przejmujący cykl prac. Teraz dla walczących Ukraińców sztuka Prymaczenko ma jeszcze dodatkowy wymiar, dlatego jeden z gwaszy, który można oglądać na wystawie "Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko" w Muzeum nad Wisłą dołączył do naszej kolekcji.

Przedstawili go pracownicy Muzeum Sztuki Nowoczesnej: Valeriia Mostenets, Maria Nowak i Szymon Maliborski - kurator wystawy.


Posłuchaj
15:00 _PR2 (mp3) 2024_07_07-14-45-15.mp3 Wystawa "Tygrys w ogrodzie". Obrazy, które dają siłę (Kunstkamera/Dwójka)

***

O audycji:

Dzieła sztuki wizualnej w radiu stają się opowieścią. Zamknięte w nich historie pozwalają podróżować w przestrzeni i przenoszą nas w inny czas. Zapraszamy na nowy cykl audycji poświęconych sztuce. Odwiedzimy najciekawsze polskie kolekcje w poszukiwaniu przedmiotów, które kryją naszą przeszłość i próbują zapisać współczesność. Opowiemy o obiektach sprzed wielu wieków i tych tworzonych współcześnie.

W audycji "Kunstkamera" znajdą się zarówno najcenniejsze rzeźby, obrazy, druki czy dzieła sztuki rzemieślniczej, jak i pieczołowicie przechowywane kurioza. Zmieszczą się tam współczesne instalacje, iluminowane rękopisy, zastawy stołowe i meble. Broń, obiekty kultu i pożądania. Tak gromadzona Dwójkowa kolekcja sztuki pozwoli nam na swobodę i będzie otwarta również na propozycje słuchaczy. Wspólnie zapełniać będziemy naszą kunstkamerę i szukać przedmiotów, których historie warto opowiedzieć.

***

Tytuł audycji: Kunstkamera

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Valeriia Mostenets, Maria Nowak i Szymon Maliborski (kuratorzy wystawy)

Data emisji: 7.07.2024

Godz. emisji: 14.45

dz

Czytaj także

Wystawa "Tygrys w ogrodzie". O czym mówią nam dzieła Marii Prymaczenko?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2024 12:52
Maria Prymaczenko to autorka ukraińska, której prace można podziwiać na wystawie "Tygrys w ogrodzie" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. O dziełach artystki i samej wystawie opowiedział w audycji "Rozmowy po zmroku" Szymon Maliborski, kurator wystawy.
rozwiń zwiń