"Lalka" Hasa. Samotność w czasach pozytywizmu

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2025 15:46
W kolejnej audycji z cyklu "Wojciech Jerzy Has – Alchemik Polskiego Kina" porozmawiamy o filmie "Lalka" z 1968 roku na podstawie jednej z najważniejszych powieści polskiej literatury.
Rok 1967. Realizacja filmu Lalka. Nz. reżyser filmu Wojciech Has i aktorka Beata Tyszkiewicz
Rok 1967. Realizacja filmu "Lalka". Nz. reżyser filmu Wojciech Has i aktorka Beata TyszkiewiczFoto: PAP/CAF/Biernacki

Reżyser Wojciech Jerzy Has stworzył adaptację, która różniła się od tradycyjnych interpretacji powieści Bolesława Prusa. Zamiast wiernego odwzorowania fabuły, Has skupił się na psychologicznym portrecie głównego bohatera, Stanisława Wokulskiego, ukazując jego samotność, melancholię i wyobcowanie w społeczeństwie końca XIX wieku.

"Lalka" pozostaje jednym z najważniejszych osiągnięć polskiego kina, docenianym za swoją artystyczną wartość i głębię przekazu. Zapraszamy do wspólnej podróży po świecie Hasa i jego unikatowej interpretacji klasyki literatury.

Gościem Marcina Pesty będzie krytyk filmowy Janusz Wróblewski. Posłuchamy też wypowiedzi Beaty Tyszkiewicz, która wcieliła się w postać Izabeli Łęckiej, a także Andrzeja Łapickiego, który zagrał Kazimierza Starskiego.

***

Tytuł audycji: "Wojciech Has - alchemik polskiego kina"

Przygotowanie: Marcin Pesta

Data emisji: 2.07.2025

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

"Rękopis znaleziony w Saragossie" - arcydzieło z dorobku Hasa

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2025 09:00
W kolejnej audycji z cyklu "Alchemik polskiego kina" opowiadaliśmy o jednym z najbardziej niezwykłych dzieł w historii polskiej kinematografii – filmie "Rękopis znaleziony w Saragossie" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.
rozwiń zwiń