Grająca ławka i inne miejskie atrakcje

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 16:45
Umeblowanie miasta to trudne i bardzo odpowiedzialne zadanie. "Miejskie meble" nie tylko muszą spełniać swoją funkcję, ale także powinny wpisywać się w naturę i specyfikę miasta.
Audio

Przystanki autobusowe czy tramwajowe, stojaki na rowery, latarnie, słupy ogłoszeniowe, ławki, zegary, tablice informujące o nazwach ulic, klomby, a nawet kosze na śmieci – wszystkie te elementy krajobrazu miasta, zapełniające przestrzeń publiczną i służące mieszkańcom, nazywane są meblami miejskimi. O ich funkcjonalności i, po prostu, estetyce rozmawialiśmy w dwójkowej audycji z cyklu "Kultura w wielkim mieście".

W
W Barcelonie. Fot. Marta Strzelecka

 

Umeblowanie miasta to trudne i bardzo odpowiedzialne zadanie. – Te meble niejako narzucamy ludziom, oddajemy je pod osąd publiczny, dlatego powinniśmy dbać o to, by były funkcjonalne, a przy tym wytrzymałe na warunki naturalne, ale i wandalizm – mówił prof. Jerzy Porębski z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Rzecz jasna, praktyczna rola tych składników miejskiej architektury to nie jedyne ich zadanie. Równie ważną sprawą jest to, by w jakiś sposób wpisywały się one w kontekst miasta – jego naturę, specyfikę – lub współtworzyły nowe oblicze. Niełatwo to zrobić, zwłaszcza w tak zróżnicowanym mieście jak Warszawa. Jakie zaprojektować ławki, jak skonstruować przystanki, by były one "warszawskie" albo tę "warszawskość" na nowo jakiś kreowały?

Widziane
Widziane w Katowicach. Fot. Marta Strzelecka

 

Prof. Porębski opowiadał w dwójkowej audycji o sposobach tego specyficznego umeblowania: rozpisywanie konkursów, konsultacje z gremiami odpowiedzialnymi za wizerunek miasta. Wspominał również o kłopotach, których źródła tkwią głęboko w przeszłości. – Przestrzeń publiczna jest w trudnej sytuacji, bo wiele lat nikt o nią nie dbał. Ciągle mamy problem z tym, co wspólne, stąd na przykład ta przestrzeń jest nieustannie rozkradana przez polityków czy reklamodawców – opowiadał gość Dwójki.

W audycji rozmawialiśmy także z Tomaszem Fudalą, kuratorem stołecznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, który mówił m.in. o urodzie warszawskich osiedli. Sprawdziliśmy też, jak współczesny dizajn istnieje w przestrzeni miejskiej Sztokholmu - opowiadała o tym dyrektorka Instytutu Polskiego w tym mieście Katarzyna Tubylewicz.

Audycję przygotowali Marta Strzelecka i Mike Urbaniak.

/


Czytaj także

"Uratować fińskie domki" – Katarzyna Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 17:00
Poniedziałek, 30 maja, godzina 19.10, Program 1. Czy unikalne osiedle fińskich domków w Warszawie zostanie zburzone?
rozwiń zwiń