Miejskie legendy

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 09:33
Tajemnicze wydarzenia, niewiarygodne postaci, groźne spotkania – mieszkańcy miast znają te zasłyszane, zazwyczaj niepokojące historie...
Audio
Czarna wołga, bohaterka miejskiej legendy rozpowszechnianej w Polsce w latach 60. i 70. XX w. (pojazd rzekomych porywaczy dzieci)
Czarna wołga, bohaterka miejskiej legendy rozpowszechnianej w Polsce w latach 60. i 70. XX w. (pojazd rzekomych porywaczy dzieci)Foto: Wikipedia/DL24

Najbliższa "Kultura w wielkim mieście" była poświęcona legendom miejskim. Przepytaliśmy na tę okoliczność prof. Dionizjusza Czubalę (folklorystę z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, specjalistę od legend miejskich), Monikę Kozioł (kuratorkę wystawy "Komiks. Legendy miejskie" w Mocak - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie) i Jakuba Woynarowskiego (artystę biorącego udział w rzeczonej wystawie). A w drugiej godzinie gościli u nas Marta Trakul (socjolożka, prezeska Fundacji na Rzecz Wspólnot Lokalnych "Na Miejscu", autorka pracy o legendach miejskich) i Joanna Pawluśkiewicz (współautorka książek "Nowe legendy miejskie. Praga i Nowa Huta" i "Nowe legendy miejskie. Śląsk”).

Audycję prowadzili Adam Suprynowicz i Mike Urbaniak.

Zobacz więcej na temat: Katowice Kraków Praga

Czytaj także

Czy czarną wołgą naprawdę jeździły wampiry?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 20:30
Legendą miejską, o której słyszeli niemal wszyscy, jest historia czarnej wołgi. Auto snuło się ponoć złowieszczo po ulicach, a jego pasażerowie mieli porywać dzieci. Jaka tajemnica kryje się za historią o czarnej wołdze?
rozwiń zwiń