Od gościnności po neokolonializm. Debata o uchodźcach

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 17:00
Czy mamy obowiązek przyjmować imigrantów? Na jakich warunkach moglibyśmy ich gościć? A może należy pomagać, ale tylko u źródeł? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji.
Audio
  • Od gościnności po neokolonializm. Debata o uchodźcach (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Uchodźcy we włoskim Salerno, maj 2016
Uchodźcy we włoskim Salerno, maj 2016 Foto: PAP/PA/ Michele Amoruso

Jak zaznaczył jeden z dyskutantów, Bogusław Chrabota, procesy migracyjne są nie do uniknięcia. - Dzięki sile politycznej społeczeństw, państw, w których żyjemy, możemy odrobinę na te procesy wpływać - mówił publicysta, opowiadając m.in. o problemach związanych z asymilacją uchodźców.

Czy integracja, choćby przy znaczących różnicach kulturowych, jest zatem możliwa? Jak uniknąć efektu gettyzacji i związanych z nim zagrożeń? Jakie jest stanowisko Kościoła w sprawie przyjmowania uchodźców? W debacie nie zabrakło przywołania przyczyn migracyjnego kryzysu (prof. Jacek Hołówka wysunął tezę, że rozwiązaniem jest neokolonializm). Przypomniano również, że do polskiej dyskusji nt. pomocy imigrantom można włączyć kwestię repatriantów.


***

Debata z cyklu "Innymi słowy" w paśmie "Przestrzenie kultury" 

Prowadzący: Barbara Schabowska i Tomasz Kempski oraz dr Marek Kochan

Goście: prof. Jacek Hołówka, ks. prof. Waldemar Cisło, Stanisław Strasburger i Bogusław Chrabota

Data emisji: 12.06.2016

Godzina emisji: 12.00

jp/mg

Czytaj także

"Z kryzysem migracyjnym trzeba nauczyć się żyć"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2016 19:00
- W przyszłości należy spodziewać się raczej wzrostu ruchów migracyjnych - podkreślił bułgarski politolog Ivan Krastev. Rozmowa o wpływie kryzysu migracyjnego na Bałkany przyniosła kilka ważnych refleksji ogólniejszej natury.
rozwiń zwiń