Z gruzów getta powstałe

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 18:05
Beata Chotomska, autorka tego niezwykłego reportażu, będącego przewodnikiem i literaturą faktu jednocześnie opowiada o pracy nad książką "Stacja Muranów".
Audio
  • Beata Chotomska, autorka reportażu "Stacja Muranów"
  • Lidia Ostałowska, autorka reportaży "Bolało jeszcze bardziej"
Stare Miasto w Warszawie zniszczone po II wojnie światowej
Stare Miasto w Warszawie zniszczone po II wojnie światowejFoto: M. Swierczynski/ Wikimedia Commons

"Warszawski Muranów to unikat w skali światowej. Jedyne osiedle mieszkaniowe wzniesione na gruzach i z gruzów dawnego getta. To przede wszystkim jedyna w Europie część dawnej "dzielnicy żydowskiej”, w której zostało tak niewiele jej materialnych śladów. Miejsce-po-getcie, niedookreślone, niepewne własnej tożsamości" (mat.promocyjne). To jedna z nowości wydawnictwa Czarne.

We wrześniu jego nakładem ukazała się trzecia książka Lidii Ostałowskiej. To zbiór 12 reportaży, powstałych w ostatnich 20 latach. To historie o niekochanej... Polsce B. Jaka ona jest? Opowiada autorka "Bolało jeszcze bardziej".

Audycję prowadziła Katarzyna Nowak 

Czytaj także

Kim jestem: Polakiem czy Żydem?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 19:00
- Istnieje coś takiego jak polsko-żydowska wyjątkowość, która sprawia, że odpowiedź na pytanie: "Kim jestem?" w różnych momentach historii brzmi inaczej. Raz akceptuje się mój patriotyzm, innym razem wypomina obcość - mówił Arnold Mostowicz, pisarz, publicysta i lekarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

69. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 18:00
Porozmawiamy w Dwójce o książce "Kazik Ratajzer. Bohater z cienia".
rozwiń zwiń