REKLAMA

Jakuck - odległa, choć bliska kraina

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 13:00
W "Przestrzeniach kultury" Michał Książek opowiadał o swoim debiucie literackim. "Jakuck. Słownik miejsca" to lingwistyczno-geograficzny przewodnik po Jakucku i okolicach, na których silnie odcisnęły się polskie ślady.
Audio
  • Michał Książek opowiada o Jakucku, Syberii i swojej książce "Jakuck. Słownik miejsca" (Dwójka/Przestrzenie kultury)
Fragment okładki książki Jakuck. Słownik miejsca Michała Książka
Fragment okładki książki "Jakuck. Słownik miejsca" Michała KsiążkaFoto: materiały prasowe

- W pokoju, w którym się wychowałem, na półce stały 22 tomy dzieł Wacława Sieroszewskiego - opowiadał w Dwójce Michał Książek. - Tam mama chowała różne widokówki, opłatki, czasem pieniądze… można tam było znaleźć różne ciekawe rzeczy. Z czasem zacząłem czytać te książki. Oczywiście bardzo późno zdałem sobie sprawę z tego, o czym były te dzieła. Tak naprawdę dopiero będąc po raz pierwszy na syberyjskim Zabajkalu uświadomiłem sobie, że przecież o tych miejscach już dawno czytałem - dodał.

Wacław Sieroszewski podczas wieloletniego pobytu na syberyjskim zesłaniu stał się pierwszorzędnym znawcą Jakucji i jej mieszkańców. Michał Książek z własnej woli udał się tam, gdzie jego wielki poprzednik znalazł się represjonowany za swą działalność niepodległościową. W Dwójce opowiadał, jak podążając śladem etnograficznych opowieści Sieroszewskiego, poznawał ludzi, ich codzienne życie, ich język i niezwykłe historie, a także odnajdywał ślady polskich zesłańców.

Zapraszamy do wysłuchania audycji przygotowanej przez Katarzynę Nowak.

Zobacz więcej na temat: literatura reportaż Syberia

Czytaj także

Polski patriota: w poniedziałek romantyk, we wtorek pozytywista

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 18:00
- Gdyby Polska miała innych sąsiadów, wtedy można by być tylko patriotą pozytywistą, ale w naszych warunkach tak się nie dało - mówił Szymon Niedziela, który wziął udział w Dwójkowej dyskusji o modelach polskiego patriotyzmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chyba za nami nie traficie" – rzecz o polskich Cyganach

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 22:12
Od poniedziałku w cyklu "To się czyta latem" przedstawiamy fragmenty nowej książki Jacka Milewskiego "Chyba za nami nie traficie". Czyta Marcin Przybylski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laurie Anderson: w swoich wyborach kieruję się śmiechem

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 14:00
- Jeśli coś skłania mnie do śmiechu, to znaczy, że naprawdę to lubię, ponieważ w niezrozumiały sposób sprawia, że czuję się szczęśliwa - mówiła w Dwójce wybitna amerykańska artystka. W rozmowie z Michałem Nowakiem Laurie Anderson zdradziła, w jaki sposób radzi sobie z życiem w czasach informacyjnego nadmiaru.
rozwiń zwiń