Tochman: slums jest materiałem łatwopalnym

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 13:00
- Slums Onyx jest kipiącym ekosystemem. Na kilku kilometrach kwadratowych mieszka kilkadziesiąt tysięcy ludzi - mówił w Dwójce Wojciech Tochman, autor książki "Eli, Eli" o rejonach skrajnej biedy w Manili, stolicy Filipin.
Audio
  • Wojciech Tochman opowiada o swojej książce "Eli, Eli" (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Gdzieś na Filipinach...
Gdzieś na Filipinach...Foto: Macster7/Flickr, lic. CC BY 2.0

- Onyx jest zbudowany z pilśni, szmat, blachy, czasem z pustaków, pełen przybudówek i nadbudówek - opowiadał Wojciech Tochman. - W domach i szałasach ludzie żyją w ogromnej ciasnocie. W małym 8-metrowym pokoju mieszka cała 20-osobowa rodzina wielopokoleniowa. Muszą spać w turach albo po prostu na ulicy. Zwykle w tych domach nie ma bieżącej wody, a z dostępem do toalety problem jest w całej okolicy - mówił.

Dużym problemem dzielnicy są częste pożary. - Slums jest materiałem łatwopalnym - powiedział reportażysta. - Przyczyną pożarów zwykle jest nielegalnie podłączona instalacja elektryczna, ale nierzadko podpaleń slumsów dokonują "nieznani sprawcy". Wykorzystują to oczywiście zwolennicy likwidacji slumsów lub właściciele ziemi, czyli z reguły miasto lub państwo. W publicznym dyskursie zresztą używa się eleganckiego sformułowania, by nazwać takie miejsce: „osiedle nielegalnych osadników” - dodał.

Na stronie wydawnictwa Czarne czytamy: "wszyscy coraz więcej podróżujemy, coraz więcej fotografujemy świat. Ale nie widzimy tego, o czym pisze Tochman, i co fotografuje Wełnicki. Tego, co pod powierzchnią: cierpienia i bólu. Bo się na nie uodporniliśmy. Tochman odwraca obiektyw, przygląda się nam, ale i sobie, naszemu spojrzeniu na tragedię, na Innego, i dokonuje odnowienia empatycznej więzi". - Z pewnością moja książka wzbudzi u czytelnika emocje. Zresztą już teraz widać w Internecie, że są to emocje bardzo skrajne. Część ludzi zupełnie odrzuca tę książkę - mówił autor. - Chcę za pomocą "Eli, Eli"  zaprosić do rozmowy. Jestem jednak pewien, że jeśli do niej dojdzie, nie będzie to rozmowa łatwa - powiedział.

Audycję prowadziła Katarzyna Nowak.

mc

Zobacz więcej na temat: Filipiny Manila podróże

Czytaj także

Jakuck - odległa, choć bliska kraina

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 13:00
W "Przestrzeniach kultury" Michał Książek opowiadał o swoim debiucie literackim. "Jakuck. Słownik miejsca" to lingwistyczno-geograficzny przewodnik po Jakucku i okolicach, na których silnie odcisnęły się polskie ślady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sąd nad systemem bolońskim

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 15:00
- Jako pracownik naukowy dostrzegam wśród moich kolegów i studentów ostrożny sceptycyzm w ocenie procesu bolońskiego - mówił w Dwójce dr Rafał Wonicki, filozof polityki, podczas dyskusji o ostatnich zmianach w szkolnictwie wyższym.
rozwiń zwiń