Słowicze zagadki

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2012 20:00
"A słowik śpiewał tak pięknie, że cesarzowi łzy stanęły w oczach, a gdy spłynęły mu po policzkach, słowik zaśpiewał jeszcze ładniej, tak, że śpiew ten sięgał prosto do serca”.
J.F. Naumann: Słowik
J.F. Naumann: SłowikFoto: wikipedia, domena publiczna

Tak pisał Hans Christian Andersen w swojej słynne bajce, która zainspirowana była uczuciem pisarza do słynnej śpiewaczki Jenny Lind. Bajka z kolei stała się kanwą trzyaktowej opery Igora Strawińskiego pod tym samym tytułem.

Libretto wiernie podąża za pierwozorem: niepozorny słowik jest zaproszony na dwór cesarski, gdzie zachwyca wszystkich swym śpiewem, lecz nie chce konkurować z mechanicznym ptakiem. Słowik zostaje skazany na banicję, ale powraca na wieść o chorobie cesarza. Śpiewając władcy odsuwa odeń Śmierć, a wdzięczny cesarz, wróciwszy do sił, obiecuje słowikowi zaszczyty. Ptak je odrzuca, mówiąc, że nagrodą były mu cesarskie łzy. I powraca każdego wieczoru, by śpiewać władcy do świtu.

Konkurs poprowadzi Barbara Schabowska.

Nagrody ufundowało wydawnictwo Prószyński i S-ka.

/

27 maja (niedziela), godz. 14.00

Czytaj także

Symfonie dla Kusewickiego

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2012 22:00
"Symfonia psalmów" Igora Strawińskiego oraz monumentalna "Turangalila" Oliviera Messiaena zabrzmią w Dwójce w poniedziałkowy wieczór.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiosna Strawińskiego kwitnie w balecie i przed kamerą

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2012 16:41
Robi się ciepło i słonecznie. Czas najwyższy wybrać się na "Festiwal Wiosny", poświęcony Igorowi Strawińskiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grecy w Warszawie!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2012 12:44
W sobotnim "Poranku Dwójki": otwarcie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, koncerty greckie w Warszawie i premiera w Operze Narodowej.
rozwiń zwiń