REKLAMA

Antologia muzyki francuskiej – zagadki muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2012 14:07
Na kilka dni przed 150. rocznicą urodzin Klaudiusza Debussy’ego zapraszamy na audycję z cyklu "Ćwiczenia z myślenia" poświęconą dziejom muzyki francuskiej. Do wygrania interesujące płyty!
Antologia muzyki francuskiej  zagadki muzyczne
Foto: Ivan Zuber/Flickr, lic. CC

Bernard Fontenelle, francuski filozof, religioznawca, pisarz i poeta, który od roku 1691 był członkiem Akademii Francuskiej, postawił w jednym ze swoich pism pytanie hamletyczne: Sonato, czego chcesz ode mnie? Sformułował tym samym istotę dyskursu stylistycznego i estetycznego, który zdominował spór Francji z resztą Europy w wieku XVIII, spór o sens i rozumienie muzyki jako sztuki dźwięku i jakość jej wyrażania. A jednak to we Francji – albo na terenach dziś przez nią w wiekach średnich zajmowanych – zrodziła się nowożytna muzyka europejska.
W dwudziestym drugim dniu sierpnia tego roku minie sto pięćdziesiąta rocznica urodzin jednego z największych kompozytorów francuskich – Klaudiusza Debussy’ego. Z tej okazji Agata Kwiecińska już od najbliższego poniedziałku zaprasza Państwa na cykl poświęcony jego muzyce w Molu melomana, codziennie od poniedziałku do piątku jak zwykle o godzinie 9.00. Za tydzień, w niedzielę, w Ćwiczeniach z myślenia zada Państwu kilka pytań dotyczących wielkiego francuskiego mistrza. Mnie przypadła okazja inauguracji tego muzycznego święta i dlatego w niedzielę, 19 sierpnia, zapytam Państwa o dzieje muzyki francuskiej jako takiej, jako bardzo ważnej karty muzyki europejskiej, która od swoich średniowiecznych początków zachowała swoją odrębność, stając się zarazem integralną częścią kultury muzycznej Starego Kontynentu.
Zapraszam – Piotr Orawski.

W naszym konkursie do wygrania wiele interesujących płyt z Wydawnictwa DUX!
19 sierpnia (niedziela), godz. 12.00

Czytaj także

Sergiu Celibidache w 100. rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 17:13
28 czerwca 1912 roku w rumuńskim mieście Roman urodził się jeden z najsłynniejszych dyrygentów ubiegłego stulecia, muzyk-filozof, zamieniający koncert w niezwykłe przeżycie duchowe.
rozwiń zwiń