REKLAMA

Piętnaście tysięcy wojen w historii

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 16:00
- Zbrojna konfrontacja stanowi integralną część historii ludzkości. W przekonaniu Heraklita z Efezu wojna jest ojcem i królem wszechrzeczy - mówił w Dwójce płk dr hab. Tomasz Kośmider w rozmowie o bitwach, które zmieniły los świata.
Audio
  • Płk dr hab. Tomasz Kośmider opowiada o najważniejszych bitwach w historii świata (Ćwiczenia z myślenia/Dwójka)
Charles de Steuben, Bitwa pod Poitiers w pażdzierniku 732 r. (1834-1837)
Charles de Steuben, Bitwa pod Poitiers w pażdzierniku 732 r. (1834-1837)Foto: Wikimedia / CC

Listę 15 przełomowych bitew stworzył Edward Creasy w 1851 roku, o kolejne uzupełniali ją dalsi autorzy, m.in. Edgar Vincent D'Abernon (18. najważniejszą bitwą w dziejach świata uznał Bitwę Warszawską 1920 r.). W audycji "Ćwiczenia z myślenia" rozmawialiśmy o największych bitwach w historii świata - "największych" nie w znaczeniu użycia największej ilości wojsk i oręża, a "najważniejszych", czyli bitwach, które zaważyły na losach ludzkości.

- Trudno powiedzieć, czy w każdej historycznej wojnie i bitwie chodziło o to samo - powiedział płk dr hab. Tomasz Kośmider , historyk wojskowości - Na pewno najbardziej czytelną wojną jest wojna trojańska, bo tam chodziło o Helenę. Poszukiwanie przyczyn występowania wojen i zagrożeń stanowi ważny element tworzenia różnych doktryn, które upatrują owe przyczyny w różnych sferach: biologicznej, psychologicznej, demograficznej, geopolitycznej, etnicznej, ideologicznej czy społecznej - mówił.

Historyk przedstawił statystyki, z których wynika, że nie było właściwie żadnego momentu w dziejach człowieka, w którym ten nie prowadził zbrojnego konfliktu. - W historii ludzkości, od cywilizacji sumeryjskiej aż do czasów współczesnych, wdaliśmy się w ponad 15 tysięcy wojen. To daje nam około 3 wojny rocznie - zauważył. - Od upadku Napoleona do rozpadu Związku Radzieckiego i rozwiązania Układu Warszawskiego mamy 350 poważnych starć międzypaństwowych z użyciem sił zbrojnych, czyli ponad 2 rocznie - dodał.

- Zbrojna konfrontacja stanowi integralną część historii ludzkości - mówił Tomasz Kośmider. - W przekonaniu Heraklita z Efezu wojna jest ojcem i królem wszechrzeczy, a Helmut von Moltke dodał, że ma ona nieziemskie, nadprzyrodzone pochodzenie, stanowiąc koronę w boskim porządku świata. Nie należy zapominać, że w przeszłości wojna, obok prawa do zawierania traktatów i wysyłania posłów, była jednym z czynników świadczących o suwerenności państwa. Pakt Brianda-Kellogga, stanowiący prawną delegalizację wojny, zawarty został dopiero w 1928 r. - powiedział.

O Leopoldzie Staffie rozmawiać będziemy z poetą i krytykiem literackim Bronisławem Majem. Jak zwykle słuchacze będą odpowiadać na nasze zagadki.
Na audycję zapraszają Dorota Gacek i Witold Malesa.
17 listopada (niedziela), godz. 14.00

Audycję prowadziła Hanna Maria Giza.

mc

Czytaj także

Śmierć prosi wszystkich do tańca

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 16:00
- Jednym z najbardziej popularnych tematów sztuki europejskiej był taniec śmierci, przypominający, że ona dotyczy każdego człowieka, zarówno papieża, jak i żebraka - mówił w Dwójce historyk sztuki prof. Andrzej Rottermund.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzeństwo Brontë - poważne dzieci z Wichrowych Wzgórz

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 14:00
- Rzadko się zdarza, że małe dzieci mają ukształtowane poglądy polityczne, których nie zmieniają przez kolejne lata. A to właśnie przypadek Charlotte Brontë - mówił w Dwójce Eryk Ostrowski, autor książki o angielskiej pisarce i jej utalentowanej rodzinie.
rozwiń zwiń