Rozum i miłość. Sekretny związek Heideggera i Arendt

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 20:00
– Okazuje się, że Heidegger, choć żonaty, był bardzo kochliwy. Jego związek z Arendt nie był jednak tylko przygodą miłosną profesora. Dla niej zaś była to historia całego życia – mówił w Dwójce Bogdan Baran, tłumacz książki Antonii Grunenberg "Hannah Arendt i Martin Heidegger".
Audio
  • Bogdan Baran opowiada o romansie Martina Heideggera i Hannah Arendt (Notatnik Dwójki)
Hannah Arendt
Hannah ArendtFoto: Ryohei Noda/Flickr/CC

Publikacja ukazała się pod koniec 2013 r. w Państwowym Instytucie Wydawniczym. Podtytuł książki brzmi: "historia pewnej miłości". Czy rzeczywiście była to miłość, czy tylko fascynacja profesora swoją studentką? – To jedna z wielu poruszających historii. Ta jest jednak wyjątkowa. – powiedział Bogdan Baran, tłumacz, znawca niemieckiej literatury i filozofii. – Takie przypadki, jak romans Marylin Monroe i Arthura Millera, były nieciekawe. Związek dwojga filozofów to historia właściwie całego życia, przynajmniej w przypadku Hannah Arendt. Jego wymiar był szalenie głęboki – podkreślił.

– Działo się to w latach dwudziestych, w okresie Republiki Weimarskiej – opowiadał Bogdan Baran. – To były przecież straszne czasy. Wystarczy przypomnieć, że pół kraju było pod bronią. Nazywam Republikę Weimarską ukrytym przedłużeniem I wojny światowej – dodał. Na tle wielkiej historii tym wyraźniej zaznaczają się różnice między dwojgiem tych ludzi. Martin Heidegger pochodził z ubogiej rodziny katolickiej. Z trudem uzyskał wykształcenie akademickie. Zgodnie z życzeniem rodziców miał zostać księdzem. – Hannah Arendt tymczasem była Żydówką. Urodziła się jednak w rodzinie dość mocno zasymilowanej, nigdy nie była wierząca, nie znała nawet hebrajskiego – powiedział tłumacz.

Gdy się poznali, Hannah Arendt była dwa razy młodsza od Heideggera. W 1924 r. przyjechała do Marburga na studia. Była aktywną studentką, dającą się zauważyć. Podobno była także bardzo atrakcyjna. To Heidegger pierwszy napisał do niej list, w którym wyraził swoje uczucia do niej. W 1925 r. przeżyli krótki, ale intensywny romans. Później jednak uczucia Heideggera uległy ochłodzeniu. Zaczął podkreślać, że dla niego najważniejsza w życiu jest praca. – Ich związek pozostawał zresztą tajny. Heidegger już od ośmiu lat był żonaty. Znalazł się więc w trudnej sytuacji ze względu na moralność, obyczajność i stanowisko profesorskie – mówił Bogdan Baran.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą w "Notatniku Dwójki" z tłumaczem książki przeprowadził Witold Malesa.

mc

Komentarze1
aby dodać komentarz
nigol2014-01-22 02:07 Zgłoś
Interesująca audycja wymaga korekty. To dlatego, że dr Bogdan Baran twierdząc - moim zdaniem słusznie - że MH nie był antysemitą, poczynił o jeden krok za daleko. Stwierdził mianowicie, że antysemitą nie był także Hitler, że stał się nim dopiero pod wpływem swych złych towarzyszy. Świadczyć ma o tym to (zdaniem BB), iż Żydzi nie są postrzegani jako problem w "Mein Kampf". Tymczasem w "Mein Kampf" w zakończeniu rozdziału II padają słowa: "Siegt der Jude mit Hilfe seines marxistischen Glaubensbekenntnisses über die Völker dieser Welt, dann wird seine Krone der Totentanz der Menschheit sein, dann wird dieser Planet wieder wie einst vor Jahrmillionen menschenleer durch den Äther ziehen. Die ewige Natur rächt unerbittlich die Übertretung ihrer Gebote. So glaube ich heute im Sinne des allmächtigen Schöpfers zu handeln: Indem ich mich des Juden erwehre, kämpfe ich für das Werk des Herrn."

Czytaj także

Totalitaryzm - zwycięstwo fizjologii nad polityką

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 23:30
W audycji "Skarbiec Nauki Polskiej" mówiliśmy o książce dr Marcina Moskalewicza pt. "Totalitaryzm, narracja, tożsamość. Filozofia historii Hannah Arendt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się wydarzyło między Arendt i Heideggerem?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 08:00
- Fakt, że kochał tę kobietę, to jedyna zaleta tego człowieka, jaka mi przychodzi do głowy - tak o granej przez siebie postaci Martina Heideggera w sztuce "Rzecz o banalności i miłości" opowiadał w Dwójce Adam Ferency.
rozwiń zwiń