X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Halina Mikołajska: nie jestem dzielna... raczej nieobliczalna

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 22:00
- W takie życiowe koleiny wpadłam podczas wojny, gdy sama utrzymywałam matkę i trzy siostry - opowiadała w 1989 roku znakomita aktorka i działaczka Komitetu Obrony Robotników.
Audio
  • Halina Mikołajska: nie jestem dzielna... raczej nieobliczalna (Notatnik Dwójki)
Halina Mikołajska, Teatr Telewizji, Maria Dąbrowska Bogumił i Barbara, reżyseria Jan Świderski, styczeń 1971
Halina Mikołajska, Teatr Telewizji, Maria Dąbrowska "Bogumił i Barbara", reżyseria Jan Świderski, styczeń 1971 Foto: TVP/PAP/Zygmunt Januszewski

W tym tygodniu uroczyście obchodzimy 25. rocznicę wolnych wyborów w 1989 roku, ale podczas tych dni chcemy też przypomnieć ludzi, którzy położyli wielkie zasługi w drodze do wolności. Do takich postaci należy bez wątpienia Halina Mikołajska, która zmarła niedługo po pierwszych wolnych wyborach - 22 czerwca 1989 roku.

>>>Zobacz serwis specjalny poświęcony wyborom 4 czerwca 1989 <<<
- Tuż po wojnie czytałam pewnego razu w domu mojego chłopca "Wielką improwizację". Usłyszała mnie jego matka i powiedziała, że gdyby miała taki talent, poszłaby do szkoły teatralnej. Na to on się oburzył: "moja żona nigdy nie będzie aktorką". Wyszła z tego poważna awantura i nawet na jakiś czas się rozeszliśmy. A ja, na złość jemu, dostałam się do szkoły teatralnej - opowiadała Halina Mikołajska w archiwalnej rozmowie z Janiną Jankowską. Podkreślała przy tym, że była już wtedy studentką chemii i to ją uważała za swoje życiowe powołanie. Nieraz zdarzało jej się potem tęsknić do nauk przyrodniczych.

Niemniej "bezczelny" był debiut Haliny Mikołajskiej. Przyszła na próbę do Starego Teatru, bo liczyła, że zagra Menadę w "Orfeuszu" w reżyserii Edmunda Wiercińskiego. I, choć była w zasadzie amatorką, dostała rolę Eurydyki. - Moją rolę wykreował w każdym detalu Wierciński. Ale ja stałam się sławna. Trafiłam na okładkę "Przekroju", pijany Gałczyński śpiewał na ulicy Gluckowską arię Orfeusza do Eurydyki, w końcu dostałam nawet Nagrodę Miasta Krakowa - wspominała.
O innych legendarnych rolach Haliny Mikołajskiej w nagraniu "Notatnika Dwójki". Niezwykły wywiad przypomniała Joanna Szwedowska.

 

mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ryszard Bugajski: nadal uczymy się, czym jest wolność

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 13:00
– Mam wrażenie, że Polska dopiero krzepnie po gwałtownych zmianach 1989 r. Ludzie wciąż czują się zdezorientowani, nie potrafią korzystać z demokracji w ten sam sposób, co społeczeństwa zachodnie – mówił w Dwójce reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny Ryszard Bugajski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janina Jankowska: dla nas 4 czerwca '89 był jak Powstanie Warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 11:00
- Tyle, że zamiast bronią walczyliśmy kartami do głosowania. W dodatku wygraliśmy - wspominała w Dwójce dziennikarka radiowa, która w czasie słynnych wyborów była szefową dziennikarzy radiowych Komitetu Obywatelskiego "Solidarność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izabella Cywińska: nie wyobrażałam sobie, że mogłabym nie głosować

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 16:59
– Przez 25 lat nie udało nam się nauczyć Polaków poczucia tożsamości i wspólnoty. Dziś nie rozumiemy, że, gdy jesteśmy wolni, nasz głos się liczy, choć jest tylko jeden – mówiła w Dwójce Izabella Cywińska, reżyser i minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
rozwiń zwiń