Nienasycona fantazja Bogusława Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 15:00
– Zawsze chciał wiedzieć jeszcze więcej, jeszcze coś usłyszeć. Nie zadowalał się byle czym – mówiła śpiewaczka Teresa Żylis-Gara o zmarłym niedawno dziennikarzu.
Audio
  • Bogusław Kaczyński we wspomnieniach przyjaciół (Notatnik Dwójki)
Bogusław Kaczyński zmarł 21 stycznia 2016 r. z powodu kolejnego udaru mózgu
Bogusław Kaczyński zmarł 21 stycznia 2016 r. z powodu kolejnego udaru mózguFoto: Ireneusz Sobieszczuk/wikimedia/CC BY SA 3.0

– Ubóstwiał dobry śpiew. Gonił po całej Europie, a nawet dalej, by usłyszeć tego lub owego śpiewaka. On tym żył. Bardzo chciał być tam, gdzie się coś pięknego dzieje – opowiadała artystka. – Nigdy nie ustawał w pomysłach. A wyobraźnię miał olbrzymią – dodała. Zaś realizator dźwięku Andrzej Złomski, kolega Bogusława Kaczyńskiego ze szkoły muzycznej, wspominał, że niebywała fantazja przyszłego prezentera dała o sobie znać już w czasie studiów.

Jego talent potwierdził się być może najpełniej, gdy przemawiał przed transmisją koncertu z katedry w Leżajsku, który poprowadzić miał Krzysztof Penderecki. Bogusław Kaczyński musiał kilkukrotnie przedłużać swój wstęp, gdyż dyrygent wciąż się nie zjawiał. Okazało się potem, że Penderecki został uwięziony przez zakonnika...

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki 

Przygotowała: Anna Lisiecka

Goście: Teresa Żylis-Gara (śpiewaczka operowa), Krzysztof Penderecki (kompozytor i dyrygent), Ewa Głowacka (tancerka baletowa), Andrzej Złomski (realizator dźwięku), Halina Dolata i Michał Rzeszewski (współpracownicy z telewizji w Poznaniu)

Data emisji: 11.02.2016

Godzina emisji: 13.00

mc/jp

Czytaj także

"Bogusław Kaczyński umiał zarazić pasją do opery"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 16:20
- On stał się synonimem wiedzy o operze. Chciałbym dożyć takiej osoby, która będzie mogła być nazwana jego następcą - mówił o zmarłym popularyzatorze muzyki poważnej Sławomir Pietras, dyrektor naczelny polskich teatrów operowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To był człowiek o nietuzinkowej osobowości". Tłumy pożegnały Bogusława Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 18:05
Przedstawiciele władz państwowych, w tym wicepremier i minister kultury oraz warszawiacy pożegnali na Powązkach Bogusława Kaczyńskiego, który pośmiertnie uhonorowany został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
rozwiń zwiń