Pamiętniki George Sand. "Jedyny taki portret Chopina"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 15:00
- Nikt inny poza nią nie mógł takiego obrazu naszkicować. W końcu byli ze sobą przez 8 lat – podkreślał Zbigniew Skowron, tłumacz nowo wydanej "Historii mojego życia" George Sand.
Audio
  • Zbigniew Skowron o "Historii mojego życia" George Sand (Notatnik Dwójki)
Hipotetyczna współczesna rekonstrukcja nieukończonego obrazu Eugenea Delacroix Chopin i George Sand
Hipotetyczna współczesna rekonstrukcja nieukończonego obrazu Eugene’a Delacroix "Chopin i George Sand" Foto: Wikimedia commons/domena publiczna

Książka ta pozwala poznać zarówno jej autorkę - postać barwną, obrosłą już w legendę (pisarka ubierała się ponoć w męskie stroje) - jak i jej otoczenie, środowisko paryskich artystów. Wśród wielu wątków złożonej biografii George Sand nie sposób oczywiście pominąć jej związku z Fryderykiem Chopinem. Jak opowiadał w Dwójce Zbigniew Skowron, świadectwo Sand o polskim kompozytorze "trafia w sedno jego sztuki, nowatorstwa i geniuszu".

Jaki obraz Chopina wyłania się z zapisków George Sand? Jaki był jej stosunek do religii? I dlaczego, jak pisze, w jej dziwnej genealogii są i królowie, i biedacy?

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Zbigniew Skowron (tłumacz wydanej przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina pięciotomowej "Historii mojego życia" George Sand)

Data emisji: 29.02.2016

Godzina emisji: 13.00

jp/bch

Czytaj także

George Sand: Z natury jestem poetką, w razie potrzeby bojownikiem

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 05:30
Nosiła się po męsku, słynęła z ekstrawagancji i swobodnego trybu życia, paliła papierosy i cygara, piła wódkę, dyskutowała z mężczyznami - taka była George Sand.
rozwiń zwiń

Czytaj także

George Sand i Chopin. Rozpad związku

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 08:00
Powieść z kluczem - "Lucrecja Floriani" - powstała w roku 1846. Jednym z jej głównych wątków jest rozpad miłości między dwojgiem głównych bohaterów, żywo przypominających samą George Sand i Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń