Polskie Radio
Section05
George Sand

Portrety sław, zdjęcia umarłych, widoki z balonu. Zobacz 10 fotografii Nadara

Był mistrzem fotografii, przede wszystkim portretowej. Przed jego obiektywem chętnie ustawiały się wielkie postaci XIX-wiecznej Francji, uwiecznił również słynnych Polaków. Ale to nie wszystko. Nadar jako pierwszy wykonał zdjęcie z lotu ptaka, pokazał również paryskie podziemia umarłych.
Zobacz więcej na temat:  Francja fotografia baloniarstwo Paryż Adam Jerzy Czartoryski Aleksander Dumas Charles Baudelaire George Sand

Królewska prawnuczka, tytan pracy, skandalistka - George Sand

- Była to niewątpliwie kobieta bardzo odważna, bardzo kontrowersyjna. Kobieta, która pierwszy raz w wieku dziewiętnastym ubrała spodnie, ubrała te spodnie w sposób publiczny, bo pokazywała się w nich w kawiarniach, na przyjęciach, na randkach. Paliła grube cygara jedno za drugim. Tak na marginesie, Chopin tego nienawidził - opowiadała w Dwójce Urszula Pawlik, tłumaczka i krytyk literacki. Pretekstem była książka "George Sand. Język wolności" Beate Rygiert w przekładzie naszej rozmówczyni.
Zobacz więcej na temat:  George Sand Dwójka Jakub Kukla pisarz literatura

Wakacje Chopina. Z wizytą w Nohant

- Każdego lata między 1839 a 1846 rokiem Camille Pleyel przysyłał do Nohant swój fortepian, który stawał w pokoju Fryderyka Chopina na I piętrze. Kompozytor potrzebował tego instrumentu nie tyle do grania, co do tworzenia. W swoich nutach umieszczał wszak tyle szczegółów, że musiał mieć odpowiedni fortepian, który sprosta właściwej konstrukcji utworów - opowiadał Yves Henry, dyrektor artystyczny festiwalu w Nohant.
Zobacz więcej na temat:  Nohant George Sand Róża Światczyńska Fryderyk Chopin KULTURA MUZYKA