Wawrzyniec Żuławski. Pisarz na szczytach gór

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 00:00
Bohaterem "Notatnika Dwójki" był kompozytor, publicysta, pedagog, taternik i alpinista. W tym roku mija 100. rocznica jego urodzin.
Audio
  • Wawrzyniec Żuławski. Pisarz na szczytach gór (Notatnik Dwójki)
Wawrzyniec Żuławski zginął w lawinie w Alpach. Jego przysypane ciało pozostało tam na zawsze (zdj. ilustracyjne)
Wawrzyniec Żuławski zginął w lawinie w Alpach. Jego przysypane ciało pozostało tam na zawsze (zdj. ilustracyjne)Foto: Jakob Montrasio/flickr/CC BY-SA 2.0

Wawrzyniec Żuławski (1916-1957), syn słynnego pisarza Jerzego Żuławskiego, po wojnie pracował jako profesor w Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, był krytykiem muzycznym, organizatorem życia muzycznego, a także wybitną postacią w historii polskiego taternictwa, zarówno jako taternik jak i działacz górski, ratownik górski, wreszcie - pisarz, którego dzieła wychowały pokolenia polskich wspinaczy.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Prowadzi: Beata Stylińska-Rogala

Goście: Katarzyna Naliwajek-Mazurek (Instytut Muzykologii UW, autorka książki "Okupacyjne losy muzyków"), Władysław Malinowski (muzykolog, były student Żuławskiego, także taternik i alpinista), Maria Tuszyńska (koleżanka kompozytora jeszcze z czasów okupacji), Julia Umeda-Zasacka (stryjeczna wnuczka Wawrzyńca Żuławskiego)

Data emisji: 22.04.2016

Godzina emisji: 13.00

mm

Czytaj także

Odszedł Andrzej Żuławski - olbrzym kinematografii

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 17:53
- Życie jest dla mnie o wiele bardziej interesujące niż robienie jakichkolwiek filmów. One są tylko filmami, a życie nie jest tylko życiem - tak mówił w lipcu 2015 roku w Dwójce Andrzej Żuławski. Dziś wspominają go przyjaciele.
rozwiń zwiń