Lalki domem pachnące

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 17:00
Lalki waldorfskie stają się członkami rodzin, mają swoje imiona i ubranka. Chłoną zapach domowego ogniska i stają się powiernikami tajemnic najmłodszych - towarzyszą im przez lata.
Audio

Lalka waldorfska – tak dziś potocznie nazywa się zabawkę powstałą z naturalnych materiałów i wypełnioną owczym runem. Do jej powstania przyczynił się, żyjący na przełomie XIX i XX wieku, austriacki filozof i nauczyciel – Rudolf Steiner. Propagował on zabawki proste i naturalne – które będą pozytywnie oddziaływać na wyobraźnię oraz zmysły dziecka.

Nazwa "waldorfska" pochodzi od pierwszej szkoły dla dzieci robotników, założonej przez Steinera w 1919 przy fabryce cygar "Waldorf-Astoria" w Stuttgarcie. W szkole tej Steiner wprowadzał w życie swoje idee pedagogiczne, których celem miało być przede wszystkim wspieranie wszechstronnego rozwoju dziecka.

Zabawki określane jako waldorfskie są wykorzystywane w przedszkolach i szkołach propagujących pedagogikę Rudolfa Steinera. O tych niecodziennych lalkach, sposobie w jaki powstają  i wpływie na rozwój dzieci Monika Pilch rozmawiała z pedagogiem waldorfskim - Lidią Michałowicz oraz lalkarzem Agnieszką Nowak.  

Agnieszka Nowak aktualnie pracuje nad jedną lalką - już jest prawie gotowa, ale jeszcze nie ma ubranek. W skrócie opowiedziała nam, jak powstaje taka lalka: Pierwszy etap to tworzenie okrągłej kulki i od tej kulki zależy wielkość lalki. Pierwszy etap jest pracochłonny, powoli zwija się cieniusieńkie pasemka owczego runa. Następnie kulkę filcuje się "na sucho". Głowa lalki jest następnie profilowana sznureczkiem - i to jest właśnie ta sztuka waldorfska. Następnie budujemy szyję lalki i brzuszek. Wszystko otaczane jest gazą albo tzw. tkaniną spodnią - dopiero po tym, obszywamy tym materiałem, który tworzy ciało lalki - Posłuchaj.

- Waldorfska lalka ma przypominać dziecko, dlatego wyposażona jest w całą garderobę - podkreśla Agata Nowak. - To jest lalka, do której miło jest się przytulić! Lalka chłonie zapach i ciepło domu - dodaje.

Lidia Michałowicz, pedagog waldorfski, podkreśla, że Rudolf Steiner dał wytyczne, jak się powinno pracować z dzieckiem.- Podzielił wiek dzieciństwa na 3 fazy rozwojowe: od 0 do 7, od 7 do 14 i od 14 do 21 lat. A na każdą z tych faz jest inny sposób postępowania z dzieckiem.

Rudolf Steiner mówił, że bardzo ważna jest zabawka, jaką dziecko dostanie, zachęcał do własnoręcznego ich wykonywania. Lalki waldorfskie rozwijają kreatywność dzieci. Ważne są też jej proporcje, bo lalka jest wzorem dla dziecka.

Audycję prowadziła Monika Pilch.


Czytaj także

Mama Nieidealna - po raz trzeci

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 16:52
Dzisiaj przyglądamy się sobie - odkrywając sekrety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabawek czar

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2011 08:00
W święta wiele zabawek trafiło w ręce dzieci. A co się dzieje z tym starymi zabawkami, które kiedyś należały do naszych rodziców i dziadków? - odpowiedzi szukaliśmy w "Zagadkowej Niedzieli".
rozwiń zwiń