X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Dzięki Dwójce ludzie zaczęli mne zaczepiać na ulicy"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 23:00
Tak swoją współpracę z Polskim Radiem wspomina wybitny chopinista, Mieczysław Tomaszewski. Z kolei profesor Mirosław Perz opowiada, jak słuchacze Dwójki pomogli mu skompletować "200 kantat Jana Sebastiana Bacha".
Audio
  • Mieczysław Tomaszewski. Pan od Chopina i pieśni (Notatnik Dwójki)
  • Beata Stylińska rozmawia z profesorem Mirosławem Perzem
Prof. Mieczysław Tomaszewski, Warszawa, 1999
Prof. Mieczysław Tomaszewski, Warszawa, 1999 Foto: PAP/Tomasz Gzell

- Rzadkie nagrania udostępniał mi między innymi pewien fizyk z Łodzi - wspomina znakomity muzykolog, którego znamy przede wszystkim jako eksperta od Bachowskich kantat. W 1991 roku podjął on - na prośbę dyrektor Elżbiety Markowskiej - wyzwanie prezentacji na radiowej antenie religijnych arcydzieł lipskiego kantora w porządku roku liturgicznego. Problem polegał na tym, że kantaty Bacha były wówczas w Polsce praktycznie nieznane, a pierwsze ich kompletne nagrania (pod dyrekcją Harnoncourta oraz Leonhardta) dopiero pojawiły się na zachodnim rynku.

Starsi słuchacze mogą pamiętać pionierskie audycje Mirosława Perza z lat 70., dotyczące muzyki dawnej, a zatytułowane "Musica Humana". Sam profesor sięga pamięcią do czasów stalinowskich, gdy po raz pierwszy - jako student i protegowany Zofii Lissy- trafił do Dwójki. Jak niezwykłych ludzi tu spotkał i jak udawało się wówczas przechytrzyć socrealistyczną doktrynę, dowiecie się Państwo słuchając nagrania całej rozmowy Beaty Stylińskiej z Mirosławem Perzem.

Z kolei Mieczysław Tomaszewski zdradza Justynie Nowickiej, jak - przygotowując swoje legendarne audycje poświęcone twórczości Chopina oraz gatunkowi pieśni - uczył się od radiowych specjalistów prawidłowej wymowy oraz wspomina dzień, w którym Olga Pasiecznik zadzwoniła do niego z Tokio, by zapytać o... znaki chromatyczne.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Mieczyław Tomaszewski: Życie zaczyna się po dziewięćdziesiątce

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 22:00
- Marzenia? Zrealizować jeszcze tych parę pomysłów, które noszę w sobie i które jestem winien. Muszę napisać "Dzieje pieśni polskiej" i "Przewodnik chopinowski" - mówi prof. Mieczysław Tomaszewski, który właśnie skończył 90 lat.
rozwiń zwiń