Pamiętanie Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 18:00
Rozmowy z uczestnikami spotkania, jakie odbyło się w Krasnogrudzie 14 sierpnia, w kolejną rocznicę śmierci Czesława Miłosza.
Audio
Dwór w Krasnogrudzie
Dwór w KrasnogrudzieFoto: Fundacja Pogranicze, fot. Michał Moniuszko

Dwór w Krasnogrudzie stał się, jak co roku, miejscem, w którym w rocznicę śmierci poety spotykają się miłośnicy jego twórczości.
Położony pośród starodrzewu Dwór, na skarpie opadającej do jeziora, nieopodal granicy Polski i Litwy, był dla Czesława Miłosza jednym z najbliższych sercu zakątków rodzinnej Europy. Decydowały o tym tradycja Wielkiego Księstwa Litewskiego, młodzieńcze przysięgi i miłosne wtajemniczenia, do których w wierszach powracał jeszcze w starości.
30 czerwca 2011 w setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza otwarte zostało w Krasnogrudzie Międzynarodowe Centrum Dialogu. (za: pogranicze.sejny.pl)
W audycji Joanny Szwedowskiej zebrane są wypowiedzi uczestników krasnogrudzkiego spotkania: Agnieszki Kosińskiej, Barbara Toruńczyk oraz Zbigniewa Fałtynowicza.
Serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Czesławowi Miłoszowi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Esse" Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2012 02:42
To zadziwiający, bardzo piękny i zagadkowy tekst. Powstał pod wpływem niespodziewanego, gwałtownego zachłyśnięcia się urodą kobiecej twarzy, widzianej tylko raz, przez moment.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz kochał Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 11:12
Ukazała się właśnie książka zawierająca korespondencję między Miłoszem a Iwaszkiewiczem. Publikacja w niezwykle przejmujący sposób pokazuje wielostronny portret wielkich twórców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramatyczne zmagania z ciemnością

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 16:16
Władysław Sebyła zginął w kwietniu 1940 roku w Charkowie. Jego niepokojącą, pełną religijnego napięcia twórczość stawiano obok Miłosza czy Czechowicza. Jego spory z Bogiem o sens ludzkiego życia i kształt świata wydają się aktualne również dziś.
rozwiń zwiń