X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żegnamy Różewiczowskiego "Profesora"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 16:59
Znakomity historyk sztuki Mieczysław Porębski zmarł w Warszawie w ubiegłym tygodniu.
Audio
Mieczysław Porębski
Mieczysław PorębskiFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Zajmował się głównie sztuką XIX i XX wieku oraz teorią sztuki. Do najważniejszych publikacji profesora Porębskiego należą: "Ikonosfera", "Pożegnanie z krytyką", "Interregnum" czy "Sztuka a informacja". Był także, a może przede wszystkim profesorem, czowiekiem, który wywarł wpływ na kilka pokoleń polskich historyków sztuki.

Mieczysław Porębski urodził się 31 marca 1921 roku w Gnieźnie. W 1938 rozpoczął studia historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie okupacji uczęszczał do Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Krakowie, gdzie spotkał artystów stanowiących trzon późniejszej tzw. Grupy Krakowskiej, którym później towarzyszył swą działalnością krytyczną przez następne pół wieku. Był krytykiem i przyjacielem artystów, m.in. Tadeusza Kantora, Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Brzozowskiego i Jerzego Nowosielskiego. Właśnie jemu Tadeusz Różewicz poświęcił swoj poemat "Nożyk Profesora". Mieczysław Porębski zmarł w wieku 91 lat.

Zapraszam Państwa do wysłuchania wspomnień profesor Marii Poprzęckiej oraz uczniów profesora: Krystyny Czerni - pisarki, krytyka i historyka sztuki; a także  Adama Rzepeckiego - artysty. W audycji usłyszą Państwo także samego Mieczysława Porębskiego.

Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zaczytani Stenka i Chyra

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 10:30
Aktorzy czytają nam książki Tochmana i Szczygła, a wybitny profesor przekazuje swoją wyjątkową bibliotekę do muzeum. Literacka Dwójka zaprasza!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Różewicz i przyjaciele

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 17:07
Oni uczyli go malować i gotować jajka na miękko, on pisał do nich setki zabawnych listów. Posłuchaj o przyjaźni Tadeusza Różewicza, Jerzego Nowosielskiego i prof. Mieczysława Porębskiego.
rozwiń zwiń