Spikerka, która zaszła władzom PRL za skórę

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 18:00
- Mówiła szybko, dobitnie i z pasją, a jej audycje w Radiu Madryt były jedynymi niecenzurowanymi polskimi programami w tamtym czasie - tak wspominał Karolinę Babecką profesor Jan Kieniewicz.
Audio
  • Żmija z Madrytu - Jan Kieniewicz o Karolinie Babeckiej
Carmen Laforet i Karolina Babecka
Carmen Laforet i Karolina BabeckaFoto: fragment okładki książki "Za żelazną kurtyną. Podróż do Polski w 1967 roku"

Jej ojciec był Polakiem, a matka pochodziła z Katalonii. Urodziła się w Warszawie w 1922 roku. Zmarła w Hiszpanii w 2009. Po ataku Niemiec na Polskę w 1939 roku uciekła z rodziną do Barcelony. Tam rozpoczęła studia, pomagając jednocześnie funkcjonariuszom polskiego konsulatu honorowego organizować przerzut polskich żołnierzy.

Podczas studiów na Uniwersytecie w Barcelonie poznała swoją przyszłą przyjaciółkę i późniejszą wybitną pisarkę Carmen Laforet, która poświęciła Lince i jej mężowi swoją powieść "Złuda" (Nagroda Nadal, 1944). W 1942 roku rodzina przeprowadziła się do stolicy i tu Linka rozpoczęła pracę w Radiu Madryt. Za parę lat władze PRL-owskie miały ją nazwać "Żmiją z Madrytu"... - To było pół godziny polskiej audycji. Jedyne, które wówczas nie było cenzurowane. Linka była tam spikerką - opowiadał profesor Jan Kieniewicz.

Zobacz serwis specjalny poświęcony II wojnie światowej >>>

Karolina Babecka współtworzyła też czasopismo "Polonia”, a z  czasem poświęciła się także modzie - założyła warsztat krawiecki i salon elegancji. Kreacje szyte według jej projektów kupowały przedstawicielki hiszpańskiej elity, łącznie z rodziną królewską. Do końca oddana była służbie na rzecz Polski. W prowadzonym przez siebie butiku organizowała spotkania madryckiej Polonii, łączące różne pokolenia mieszkające w Hiszpanii.

Więcej wspomnień o Karolinie Babeckiej w nagraniu rozmowy z Janem Kieniewiczem z UW, który w latach 90. był ambasadorem Polski w Hiszpanii. W audycji wykorzystano fragmenty niedawno opublikowanych reportaży Carmen Laforet "Za żelazną kurtyną. Podróż do Polski w 1967 roku".

Zapraszał Paweł Sawicki.

Czytaj także

"Hyde Park" w wersji hiszpańskiej...

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2012 15:30
Uczymy się języka, poznajemy zwyczaje i wprowadzamy prawdziwy styl hiszpański. Dlaczego? Bo coraz więcej Hiszpanów przybywa do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Madryt: profesorowie wykładają na ulicach

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 20:04
W Madrycie nie trzeba być studentem, żeby wysłuchać wykładu. Do późnego wieczora profesorowie Complutense - największego uniwersytetu w Hiszpanii - wykładają na ulicach.
rozwiń zwiń