X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Korespondencje. Wystawa ze znakiem zapytania

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2013 17:46
Czy sztuka nowoczesna jest "przesyłką z przeszłości" czy "straconym listem”? Wędrujemy po Muzeum Sztuki w Łodzi wśród ok. 400 dzieł sztuki nowoczesnej.
Audio
Paul Klee, Sceneria-Pejzaż [Buehnen-Landschaft], 1937, dzięki uprzejmości Fundacji Hermanna i Margrit Rupf, Kunstmuseum Bern.
Paul Klee, Sceneria-Pejzaż [Buehnen-Landschaft], 1937, dzięki uprzejmości Fundacji Hermanna i Margrit Rupf, Kunstmuseum Bern.Foto: materiały promocyjne Muzeum Sztuki w Łodzi

Wystawa "Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm" to rozległy pejzaż ― wielowątkowa panorama sztuki XX i XXI w. W jej ramach przedstawione są kluczowe zjawiska ostatniego stulecia w ich aktualnym znaczeniu.

Na zwiedzających czeka około 400 dzieł sztuki nowoczesnej i współczesnej - m.in. dzieła Pabla Picassa, Meret Oppenheim i Roberta Maciejuka, Billa Violi, Magdaleny Abakanowicz i Mirosława Bałki albo Paula Klee, Katarzyny Kobro, Louise Bourgeois czy Tamásza Kasásza i Koła Klipsa, jak również Georgesa Braque’a, Douglasa Daviesa i Aleksandry Ska. . Opowieść o nich współtworzą korespondencje między dziełami sztuki, słowne i obrazowe interwencje Tomasza Kozaka oraz przestrzeń wystawy zaprojektowana przez Krzysztofa Skoczylasa.

Pablo
Pablo Picasso, Głowa mężczyzny [Tête d’homme], 1908, (fragment). Dzięki uprzejmości Fundacji Hermanna i Margrit Rupf, Kunstmuseum Bern

Oprowadzając po wystawie kurator Małgorzata Ludwisiak zwracała uwagę, że artyści awangardowi mieli bardzo mocne przekonania o posłaniu ich sztuki, o tym, że mają misję. – Dziś ta wystawa jest znakiem zapytania, czy ta „przesyłka z przeszłości” dociera do nas, czy w ogóle dzieło sztuki nie jest z definicji „straconym listem” – zastanawiała się.

Kurator wystawy Jarosław Lubiak opowiadał o jednym z jej działów poświeconym narcyzmowi. Przekonywał, powołując się na Freuda i Derridę, że nie jest to tak jednoznacznie negatywne pojęcie, gdyż miłość własna pozwala nam otworzyć się na drugiego człowieka. Opowiadał o autoportretach zaprezentowanych w tym dziale, o tym, że w XX wieku artyści zdali sobie sprawę, że nie jest to jedynie wizerunek twarzy, ale że należy poprzez niego pokazać „zupełnie inne kwestie”.

Jak doszło do utworzenia wystawy? Jak doszło do tego, że do Łodzi przyjechało ponad 100 dzieł ze znanej szwajcarskiej kolekcji z  Kunstmuseum Bern. O tym opowiadał dyrektor łódzkiego muzeum Jarosław Suchan. Posłuchaj dźwięku.

Rozmawiała Aleksandra Łapkiewicz.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ostatnia wielka premiera dzieł Piccassa

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2012 11:36
Sto niewystawianych wcześniej prac Pabla Piccasa można od czwartku podziwiać w British Museum w Londynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kradzież w Rotterdamie: Picasso, Monet, Gaugauin...

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 14:25
Siedem obrazów skradziono w nocy z poniedziałku na wtorek z muzeum Kunsthal w holenderskim Rotterdamie.
rozwiń zwiń